Puchar Świata w skokach narciarskich 2013/2014 – Kuusamo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w skokach narciarskich 2013/2014 – Kuusamo 2013
Klingenthal Lillehammer
Data 28 – 30 listopada 2013
Gospodarz Kuusamo
Organizator FIS
Liczba konkurencji 2
Liczba zawodników 77
Zwycięzcy
Konkurs indywidualny (29.11.2013) Austria Gregor Schlierenzauer
Konkurs indywidualny (30.11.2013) zawody odwołane
Strona internetowa
Mapa lokalizacyjna Europy
Kuusamo
Kuusamo
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Europy

Drugie zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2013/2014 odbywają się w fińskim Kuusamo. Rozegranie konkursów indywidualnych zaplanowano na 29 i 30 listopada. Kwalifikacje do pierwszego konkursu miały odbyć się 28 listopada, ale z powodu zbyt silnego wiatru zostały przełożone na dzień następny. Wygrał je Austriak Thomas Morgenstern. W pierwszym konkursie indywidualnym zwyciężył Austriak Gregor Schlierenzauer, który po pierwszej serii zajmował 15. pozycję. Liderem Pucharu Świata po tym konkursie pozostał Krzysztof Biegun. Drugi konkurs miał odbył się bez kwalifikacji i być ograniczony do jednej serii, jednak po skokach 37 zawodników podjęto decyzję o przerwaniu zawodów i anulowaniu wyników.

Skocznia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa skoczni Miejscowość Punkt K HS Rekord skoczni
Ruka HS142.JPG Rukatunturi Finlandia Kuusamo K120 HS142 147,0 m Austria Gregor Schlierenzauer 01.12.2007

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

Dzień Konkurencja Początek Liczba uczestników
28 listopada Oficjalny trening
29 listopada Kwalifikacje do pierwszego konkursu indywidualnego 14:00 CET[a] 76
Pierwszy konkurs indywidualny 16:00 CET 50
30 listopada Kwalifikacje do drugiego konkursu indywidualnego 15:30 CET 76
Drugi konkurs indywidualny 17:00 CET 76

Jury[edytuj | edytuj kod]

Sędzia Stanowisko
Kwalifikacje do 1. k. ind. 1. konkurs indywidualny Kwalifikacje do 2. k. ind. 2. konkurs indywidualny
Polska Kazimierz Bafia E E D D
Finlandia Jarkko Mantila C C B B
Francja Pierre Morel B B A A
Norwegia Marin Roenningen D D C C
Kazachstan Paweł Wasiljew A A E E

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do pierwszego konkursu indywidualnego[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Skok Belka[b] Wiatr Wynik Kwalifikacja
1. Morgenstern, ThomasThomas Morgenstern  Austria 140,0 9 -3,4 154,3 Q
2. Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 138,0 9 -3,5 146,6 Q
3. Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl  Austria 138,0 9 -6,9 145,5 Q
4. Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia 136,0 9 -7,3 145,1 Q
5. Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew  Rosja 133,0 9 1,2 144,3 Q
6. Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer  Austria 129,0 9 4,7 144,0 Q
7. Bresadola, DavideDavide Bresadola  Włochy 139,0 10 -7,7 141,5 Q
8. Velta, RuneRune Velta  Norwegia 125,0 9 8,8 139,9 Q
9. Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu  Japonia 129,0 9 0,4 138,7 Q
10. Ahonen, JanneJanne Ahonen  Finlandia 133,0 9 7,4 138,1 Q
11. Itō, DaikiDaiki Itō  Japonia 125,5 9 4,7 135,2 Q
12. Romaszow, AleksiejAleksiej Romaszow  Rosja 127,0 9 -0,2 134,5 Q
13. Asikainen, LauriLauri Asikainen  Finlandia 131,0 9 -7,5 132,9 Q
14. Naglič, TomažTomaž Naglič  Słowenia 130,5 9 -7,4 132,6 Q
Kasai, NoriakiNoriaki Kasai  Japonia 127,0 9 -0,1 132,6 Q
16. Stoch, KamilKamil Stoch  Polska 126,0 9 3,0 132,5 Q
17. Neumayer, MichaelMichael Neumayer  Niemcy 126,0 9 -0,9 130,0 Q
18. Johansson, RobertRobert Johansson  Norwegia 125,5 9 -1,2 129,8 Q
19. Kranjec, RobertRobert Kranjec  Słowenia 125,0 9 -1,4 129,7 Q
20. Fettner, ManuelManuel Fettner  Austria 123,5 9 -0,9 128,0 Q
21. Hvala, JakaJaka Hvala  Słowenia 125,0 9 -2,2 127,4 Q
22. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 123,0 9 0,1 124,6 Q
23. Watase, YūtaYūta Watase  Japonia 125,0 9 -6,1 123,5 Q
24. Wank, AndreasAndreas Wank  Niemcy 122,5 9 -0,7 122,9 Q
25. Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta  Finlandia 125,5 10 -0,6 122,3 Q
26. Fairall, NicholasNicholas Fairall  Stany Zjednoczone 122,0 9 -2,0 122,2 Q
27. Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar  Słowenia 125,5 9 -9,4 121,1 Q
28. Klinga, SebastianSebastian Klinga  Finlandia 121,0 10 6,8 120,6 Q
29. Kubacki, DawidDawid Kubacki  Polska 120,0 9 -4,8 119,4 Q
30. Määttä, JarkkoJarkko Määttä  Finlandia 123,0 10 -0,4 117,5 Q
31. Matura, JanJan Matura  Czechy 116,0 9 5,0 117,4 Q
32. Happonen, JanneJanne Happonen  Finlandia 121,0 9 -4,2 117,2 Q
33. Muotka, OlliOlli Muotka  Finlandia 122,0 10 3,4 116,5 Q
34. Janda, JakubJakub Janda  Czechy 118,5 9 -2,0 116,4 Q
35. Stjernen, AndreasAndreas Stjernen  Norwegia 118,0 9 1,1 115,6 Q
36. Mechler, MaximilianMaximilian Mechler  Niemcy 119,0 9 -2,6 114,7 Q
37. Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis  Francja 118,0 9 -1,2 113,8 Q
38. Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow  Rosja 112,0 9 8,1 112,8 Q
39. Bjerkeengen, FredrikFredrik Bjerkeengen  Norwegia 120,0 9 -6,7 112,4 Q
40. Żaparow, MaratMarat Żaparow  Kazachstan 118,0 9 -4,7 112,3 Q
41. Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes  Kanada 113,5 9 3,8 109,7 nq
42. Kofler, AndreasAndreas Kofler  Austria 118,0 9 -0,9 108,6 nq
Ingvaldsen, Ole MariusOle Marius Ingvaldsen  Norwegia 115,5 9 -1,9 108,6 nq
44. Damjan, JernejJernej Damjan  Słowenia 113,5 9 1,6 107,5 nq
45. Ylitapio, SanteriSanteri Ylitapio  Finlandia 120,0 10 -4,0 106,5 nq
46. Hájek, AntonínAntonín Hájek  Czechy 114,0 9 0,6 106,4 nq
47. Heiskanen, SamiSami Heiskanen  Finlandia 114,5 10 5,7 104,3 nq
48. Hlava, LukášLukáš Hlava  Czechy 110,5 9 3,3 103,8 nq
49. Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie  Francja 107,0 9 13,5 103,7 nq
50. Korniłow, DienisDienis Korniłow  Rosja 110,5 9 1,3 101,8 nq
51. Alexander, NicholasNicholas Alexander  Stany Zjednoczone 109,0 9 3,7 98,0 nq
52. Cikl, MartinMartin Cikl  Czechy 111,0 9 -3,9 97,5 nq
53. Fannemel, AndersAnders Fannemel  Norwegia 108,5 9 4,0 96,4 nq
54. Kälin, PascalPascal Kälin  Szwajcaria 103,0 9 6,7 93,7 nq
55. Dellasega, RobertoRoberto Dellasega  Włochy 109,5 9 -3,0 90,2 nq
56. Hula, StefanStefan Hula  Polska 106,5 9 -0,5 88,5 nq
57. Polichronidis, NikosNikos Polichronidis  Grecja 102,0 9 6,2 85,4 nq
58. Korek, DustyDusty Korek  Kanada 104,5 9 -3,9 84,3 nq
59. Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek  Czechy 78,0 9 6,9 83,7 nq
60. Zografski, WładimirWładimir Zografski  Bułgaria 58,5 9 3,8 68,4 nq
61. Kang Chil-ku  Korea Południowa 30,0 9 -1,8 67,4 nq
62. Choi Heung-chul  Korea Południowa 18,0 9 -1,1 64,0 nq
63. Nordin, CarlCarl Nordin  Szwecja 8,5 9 5,5 52,1 nq
64. Pczelincew, AleksiejAleksiej Pczelincew  Kazachstan 1,0 9 3,7 50,3 nq
Deschwanden, GregorGregor Deschwanden  Szwajcaria 121,5 9 5,0 pq
Ziobro, JanJan Ziobro  Polska 128,5 9 3,5 pq
Kraus, MarinusMarinus Kraus  Niemcy 119,5 9 1,1 pq
Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 126,0 9 2,1 pq
Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 140,5 9 -1,6 pq
Żyła, PiotrPiotr Żyła  Polska 140,0 9 1,0 pq
Takeuchi, TakuTaku Takeuchi  Japonia 130,0 9 -0,7 pq
Tepeš, JurijJurij Tepeš  Słowenia 123,0 9 1,1 pq
Wellinger, AndreasAndreas Wellinger  Niemcy 120,0 9 5,7 pq
Biegun, KrzysztofKrzysztof Biegun  Polska 130,0 9 5,4 pq
Sammelselg, Siim-TanelSiim-Tanel Sammelselg  Estonia DSQ DSQ nq
Kraft, StefanStefan Kraft  Austria DSQ DSQ nq

Pierwszy konkurs indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Seria 1 Seria 2 Wynik
Skok Belka[c] Wiatr Skok Belka[d] Wiatr
1. Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer  Austria 129,5 9 -4,8 146,5 9 -9,7 273,2
2. Kraus, MarinusMarinus Kraus  Niemcy 139,5 9 -1,5 140,0 9 -8,0 272,7
3. Morgenstern, ThomasThomas Morgenstern  Austria 130,5 8 -1,4 130,5 9 -1,1 272,3
4. Velta, RuneRune Velta  Norwegia 133,0 8 -6,6 130,5 9 -5,5 269,2
5. Kasai, NoriakiNoriaki Kasai  Japonia 133,0 8 -8,3 132,0 9 -6,1 268,6
6. Kranjec, RobertRobert Kranjec  Słowenia 126,5 8 -3,3 136,0 9 -9,2 266,5
Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 137,0 8 -10,8 126,5 9 -0,5 266,5
8. Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew  Rosja 128,5 8 -2,3 132,5 9 -9,1 262,9
9. Takeuchi, TakuTaku Takeuchi  Japonia 133,5 9 -6,9 131,5 9 -6,6 261,5
10. Stoch, KamilKamil Stoch  Polska 129,5 8 -0,5 130,0 9 -4,8 259,1
11. Itō, DaikiDaiki Itō  Japonia 138,5 9 -11,1 127,5 9 -7,5 257,7
12. Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia 128,0 8 -1,5 126,0 9 -3,7 255,5
13. Johansson, RobertRobert Johansson  Norwegia 140,5 9 -17,2 119,0 9 5,2 252,6
14. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 125,0 8 -4,8 127,5 9 -0,5 251,2
15. Wellinger, AndreasAndreas Wellinger  Niemcy 124,0 9 0,6 132,5 9 -3,3 251,0
16. Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 128,0 9 -5,3 129,5 9 -3,3 250,9
17. Tepeš, JurijJurij Tepeš  Słowenia 126,5 9 -1,1 129,0 9 -8,4 248,0
18. Biegun, KrzysztofKrzysztof Biegun  Polska 120,5 9 -4,8 126,5 9 -2,8 242,3
19. Neumayer, MichaelMichael Neumayer  Niemcy 126,0 8 -8,8 127,0 9 -3,9 240,7
20. Muotka, OlliOlli Muotka  Finlandia 124,5 9 -1,9 127,0 9 -5,4 237,9
21. Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 130,5 9 -2,1 119,5 9 -2,1 230,7
22. Romaszow, AleksiejAleksiej Romaszow  Rosja 130,0 9 -12,3 119,0 9 1,7 230,1
23. Żyła, PiotrPiotr Żyła  Polska 127, 9 6,8 118,0 9 -1,2 228,7
24. Bresadola, DavideDavide Bresadola  Włochy 123,5 9 -2,0 122,5 9 -7,3 226,5
25. Fettner, ManuelManuel Fettner  Austria 122,5 9 -1,3 122,5 9 -7,5 225,2
26. Määttä, JarkkoJarkko Määttä  Finlandia 125,5 9 -3,7 116,5 9 -5,9 218,5
27. Hvala, JakaJaka Hvala  Słowenia 127,0 9 -6,6 115,5 9 -4,1 217,8
28. Fairall, NicholasNicholas Fairall  Stany Zjednoczone 120,0 9 3,1 113,5 9 -9,2 203,7
29. Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu  Japonia 122,5 8 -3,2 99,5 9 4,2 195,1
30. Kubacki, DawidDawid Kubacki  Polska 140,0 8 -0,5 77,5 9 -7,3 156,9
31. Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl  Austria 116,5 8 2,1 NQ 114,8
Ahonen, JanneJanne Ahonen  Finlandia 114,5 8 6,2 NQ 114,8
33. Matura, JanJan Matura  Czechy 117,5 8 -4,4 NQ 111,6
34. Watase, YūtaYūta Watase  Japonia 113,5 8 5,4 NQ 111,2
35. Deschwanden, GregorGregor Deschwanden  Szwajcaria 118,0 9 2,1 NQ 109,5
36. Naglič, TomažTomaž Naglič  Słowenia 118,5 9 -0,2 NQ 108,1
37. Ziobro, JanJan Ziobro  Polska 118,5 9 -1,2 NQ 107,6
38. Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta  Finlandia 117,5 9 -0,2 NQ 106,8
39. Mechler, MaximilianMaximilian Mechler  Niemcy 116,5 8 -6,7 NQ 106,0
40. Asikainen, LauriLauri Asikainen  Finlandia 112,5 9 8,9 NQ 104,9
41. Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow  Rosja 117,0 8 -10,8 NQ 103,3
42. Wank, AndreasAndreas Wank  Niemcy 116,0 9 -1,8 NQ 102,0
43. Stjernen, AndreasAndreas Stjernen  Norwegia 118,5 9 -10,4 NQ 97,4
44. Janda, JakubJakub Janda  Czechy 104,5 8 12,0 NQ 96,6
45. Bjerkeengen, FredrikFredrik Bjerkeengen  Norwegia 114,5 9 -3,0 NQ 96,6
46. Happonen, JanneJanne Happonen  Finlandia 109,0 8 -1,4 NQ 95,3
47. Klinga, SebastianSebastian Klinga  Finlandia 103,5 9 8,6 NQ 88,4
48. Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar  Słowenia 105,5 9 0,8 NQ 83,7
49. Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis  Francja 105,5 9 1,1 NQ 79,0
50. Żaparow, MaratMarat Żaparow  Kazachstan 100,0 8 -2,7 NQ 76,8

Kwalifikacje do drugiego konkursu indywidualnego[edytuj | edytuj kod]

Z powodu zbyt silnego wiatru kwalifikacje zostały odwołane. Do konkursu zakwalifikowali się wszyscy zawodnicy umieszczeni na liście starowej[1].

Drugi konkurs indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych konkurs po skokach 37 zawodników został odwołany[2].

Klasyfikacje po konkursach w Kuusamo[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Występy Punkty Strata do lidera
1. Polska Krzysztof Biegun 2 113 -
2. Niemcy Marinus Kraus 2 112 -1
3. Austria Gregor Schlierenzauer 1 100 -13
4. Niemcy Andreas Wellinger 2 96 -17
5. Japonia Taku Takeuchi 2 79 -34
6. Austria Thomas Morgenstern 2 76 -37
7. Słowenia Jurij Tepeš 2 74 -39
8. Polska Piotr Żyła 2 53 -60
9. Szwajcaria Simon Ammann 2 51 -62
10. Norwegia Rune Velta 1 50 -63
Polska Maciej Kot 2 50 -63
12. Japonia Noriaki Kasai 2 49 -64
13. Słowenia Robert Kranjec 2 48 -65
14. Rosja Dmitrij Wasiljew 2 45 -68
15. Niemcy Severin Freund 2 43 -70
16. Słowenia Peter Prevc 2 32 -81
17. Austria Manuel Fettner 2 30 -83
18. Polska Jan Ziobro 2 29 -84
19. Szwajcaria Gregor Deschwanden 2 26 -87
Polska Kamil Stoch 2 26 -87
21. Japonia Daiki Itō 2 24 -89
Niemcy Karl Geiger 2 24 -89
23. Czechy Jakub Janda 2 22 -91
24. Norwegia Robert Johansson 1 20 -93
Norwegia Ole Marius Ingvaldsen 1 20 -93
26. Austria Stefan Kraft 1 18 -95
27. Finlandia Janne Ahonen 2 15 -98
28. Japonia Yūta Watase 2 14 -99
29. Austria Wolfgang Loitzl 2 13 -100
Niemcy Michael Neumayer 2 13 -100
31. Finlandia Janne Happonen 2 11 -102
Finlandia Olli Muotka 1 11 -102
33. Polska Dawid Kubacki 2 10 -103
34. Rosja Aleksiej Romaszow 1 9 -104
35. Włochy Davide Bresadola 2 7 -106
Rosja Dienis Korniłow 1 7 -106
Japonia Reruhi Shimizu 2 7 -106
38. Finlandia Jarkko Määttä 1 5 -108
39. Słowenia Jaka Hvala 2 4 -109
40. Stany Zjednoczone Nicholas Fairall 1 3 -110
41. Norwegia Anders Fannemel 1 2 -111

Klasyfikacja Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Występy[e] Punkty Strata do lidera
1.  Niemcy 3 638 -
2.  Słowenia 3 558 -80
3.  Polska 3 531 -107
4.  Japonia 3 473 -165
5.  Austria 3 437 -201
6.  Norwegia 3 242 -396
7.  Czechy 3 122 -356
8.  Finlandia 3 92 -546
9.  Szwajcaria 3 77 -561
10.  Rosja 3 61 -577
11.  Włochy 3 7 -631
12.  Stany Zjednoczone 1 3 -635
13.  Francja 3 0 -638
 Kazachstan 2 0 -638
 Korea Południowa 1 0 -638

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kwalifikacje pierwotnie zaplanowe na 28 listopada na godzinę 19, nie odbyły się ze względu na zbyt silny wiatr.
  2. Zawodnicy rozpoczęli konkurs z 10 belki. Obniżenie belki o jeden próg skutkowało dodaniem 8,1 punktu do noty zawodnika.
  3. Zawodnicy rozpoczęli serię z 9 belki. Obniżenie belki o jeden próg skutkowało dodaniem 8,1 punktu do noty zawodnika.
  4. Zawodnicy rozpoczęli serię z 9 belki.
  5. Pod uwagę brane są występy we wszystkich konkursach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FIS Ski Jumping World Cup presented by Viessmann. fis-ski.com, 2013-11-30. [dostęp 2013-11-30].
  2. Andrzej Mysiak: PŚ Kuusamo: Konkurs odwołany. skokinarciarskie.pl, 2013-11-30. [dostęp 2013-11-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]