Puchar Świata w szachach 2007

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gata Kamski, zdobywca Pucharu Świata 2007

Puchar Świata w Szachach 2007 – kwalifikacyjny turniej z cyklu mistrzostw świata, mający na celu wyłonienie potencjalnego uczestnika meczu o tytuł mistrza świata w szachach w roku 2009. Zwycięzca Pucharu, Gata Kamski, spotka się w roku 2008 z byłym mistrzem świata Weselinem Topałowem, natomiast stawką tej rywalizacji będzie udział w roku 2009 w meczu o tytuł MŚ ze zwycięzcą meczu Viswanathan AnandWładimir Kramnik (który również będzie rozgrywany o tytuł mistrza świata).

Przebieg turnieju[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata 2007 odbył się w dniach 24 listopada – 18 grudnia 2007 roku w rosyjskim mieście Chanty-Mansyjsk. Wystąpiło w nim 128 zawodników, w tym 15 z rankingiem powyżej 2700 punktów. Rozegrali oni 7 rund klasycznym systemem pucharowym, w pierwszych sześciu rundach grając dwie partie tempem klasycznym (w VII - cztery), w przypadku remisu - kolejne dwie tempem szachów szybkich, następnie (ponownie w przypadku wyniku remisowego) - dwie partie tempem błyskawicznym. Jeśli po tych partiach wynik wciąż był nierozstrzygnięty, rozgrywano decydujący pojedynek, przed którym losowano kolory bierek. Zawodnik grający białymi miał do dyspozycji 6 minut i aby awansować musiał wygrać, natomiast jego przeciwnik otrzymywał 5 minut i do awansu wystarczał mu remis.

W turnieju wystąpiło czterech reprezentantów Polski, z których najlepszy wynik uzyskał Bartłomiej Macieja. W I rundzie pokonał on Viktora Lázničkę, a w II jednego z czołowych szachistów świata, Tejmura Radżabowa. W rundzie III przegrał jednak (po dogrywce) z Krishnanem Sasikiranem i odpadł z dalszej rywalizacji. Z pozostałych Polaków do II rundy awansował Bartosz Soćko (po zwycięstwie nad Władimirem Georgijewem przegrał z Zoltanem Almasim), natomiast Mateusz Bartel w I rundzie przegrał z Aleksandrem Gałkinem, a Grzegorz Gajewski – z Siergiejem Wołkowem.

Całkowity fundusz nagród wyniósł 1,600,000 USD, z czego zwycięzca Pucharu otrzymał 120,000, finalista – 80,000, przegrani w rundzie VI – po 50,000, w rundzie V – po 35,000, w rundzie IV – po 25,000, w rundzie III – po 16,000, w rundzie II – po 10,000, a w rundzie I – po 6,000.

Szczegółowe wyniki (od rundy IV)[edytuj | edytuj kod]

1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
           
 Ukraina Siergiej Karjakin  1½
 Rumunia Liviu-Dieter Nisipeanu  ½  
 Ukraina Siergiej Karjakin  2½
   Rosja Jewgienij Aleksiejew  1½  
 Rosja Jewgienij Aleksiejew  3
 Rosja Jewgienij Bariejew  1  
 Ukraina Siergiej Karjakin  1½
   Hiszpania Aleksiej Szyrow  2½  
 Armenia Lewon Aronian  1½
 Rosja Dmitrij Jakowienko  2½  
 Rosja Dmitrij Jakowienko  0
   Hiszpania Aleksiej Szyrow  2  
 Armenia Władimir Akopian  ½
 Hiszpania Aleksiej Szyrow  1½  
 Hiszpania Aleksiej Szyrow  1½
   Stany Zjednoczone Gata Kamski  2½
 Norwegia Magnus Carlsen  1½
 Anglia Michael Adams  ½  
 Norwegia Magnus Carlsen  1½
   Bułgaria Iwan Czeparinow  ½  
 Bułgaria Iwan Czeparinow  1½
  Wang Yue  ½  
 Norwegia Magnus Carlsen  ½
   Stany Zjednoczone Gata Kamski  1½  
 Ukraina Rusłan Ponomariow  1½
 
 Indie Krishnan Sasikiran  ½  
 Ukraina Rusłan Ponomariow  ½
   Stany Zjednoczone Gata Kamski  1½  
 Rosja Piotr Swidler  1½
 Stany Zjednoczone Gata Kamski  2½  

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]