Puchar Bułgarii w piłce nożnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Bułgarii
Купа на България
Ilustracja
Państwo  Bułgaria
Data założenia 1938
Partner TV BNT
Sponsor tytularny Corporate Commercial Bank
Rozgrywki
Liczba drużyn 38
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca FK-13 Sofia
Obecny zwycięzca CSKA Sofia
Najwięcej zwycięstw Lewski Sofia (25)

Puchar Bułgarii w piłce nożnej (bułg. Купа на България) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Bułgarii, w których mogą brać udział wszystkie zespoły zarejestrowane w Bułgarskim Związku Piłki Nożnej.

Wszystkie spotkania oprócz finału grane są systemem każdy z każdym (mecz i rewanż). Mecz finałowy rozgrywany jest na różnych obiektach, choć zazwyczaj był to Stadion Narodowy w Sofii. Zwycięzca ma prawo startu w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki o Puchar Bułgarii w ciągu ponad siedemdziesięciu lat istnienia, najczęściej z powodu sytuacji politycznej państwa, toczone były według różnych zasad, tak jak i różne było trofeum, które otrzymywał zwycięzca.

W latach 1938-1942 o Puchar Cara grali mistrzowie obwodów.

W czasach komunistycznych wprowadzono rozgrywki o Puchar Armii Sowieckiej (1945-1990), grane systemem pucharowym, w których finale spotykały się drużyny, które wygrały rundę eliminacyjną i kolejne (mecz i rewanż). Jeżeli po 90 minutach nie było wygranego, następowała dogrywka, jeżeli i ona nie przyniosła rozstrzygnięcia grę powtarzano, aż do zwycięstwa jednej z drużyn. W latach 1949 i 1950 mecz finałowy grano trzykrotnie (w obu sezonach spotkały się ze sobą CSKA Sofia i Lewski Sofia). Po 1982 roku Puchar Armii Sowieckiej stracił na znaczeniu, ponieważ wówczas właśnie - na tysiąctrzechsetną rocznicę powstania Bułgarii – wprowadzono właściwy Puchar kraju. Mecze o Puchar Armii Sowieckiej były rozgrywane równolegle do 1990 roku.

Największą liczbą zdobytych trofeów może się pochwalić Lewski Sofia.

Zdobywcy Pucharu Bułgarii[edytuj | edytuj kod]

Puchar Cara (1938-1942)[edytuj | edytuj kod]

Puchar Armii Sowieckiej (1946-1990)[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki oficjalne (1946-1982)[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki nieoficjalne (1982-1990)[edytuj | edytuj kod]

Puchar Bułgarii (od 1983)[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]