Puchar Europy Mistrzów Klubowych (1966/1967)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Europy Mistrzów Klubowych 1966/1967
European Champion Clubs' Cup
Gtk-go-back-ltr.svg (1965/1966) (1967/1968) Gtk-go-forward-ltr.svg
Szczegóły turnieju
Gospodarz UEFA
Termin 7 września 1966 - 25 maja 1967
Liczba drużyn 33
Mistrz Celtic Glasgow (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 65
Strzelone gole 212 (3.26 na mecz)
Król strzelców Paul van Himst (6)

XII Puchar Europy Mistrzów Klubowych 1966/1967
(ang. European Champion Clubs' Cup)

Runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Malta Sliema Wanderers - Bułgaria CSKA Sofia 1:2 i 0:4

1 07.09 1966 0:1 Dimitar Jakimow 20, 0:2 Dimitar Jakimow 54k, 1:2 Joseph Cini 58
2 14.09 1966 0:1 Iwan Zafirow 37, Dimitar Jakimow 40k, Asparuch Nikodimow 55, Nikola Czanew 71

Irlandia Waterford - Niemiecka Republika Demokratyczna Vorwärts Berlin 1:6 i 0:6

1 31.08 1966 0:1 Jürgen Piepenburg 5, 0:2 Rainer Nachtigall 10, 0:3 Rainer Nachtigall 38, 0:4 Otto Frässdorf 62, 1:4 Michael Lynch 68, 1:5 Jürgen Piepenburg 79, 1:6 Jürgen Piepenburg 83
2 07.09 1966 0:1 Dieter Wruck 5, 0:2 Manfred Müller 22, 0:3 Jürgen Piepenburg 63, 0:4 Manfred Müller 71, 0:5 Jürgen Grossheim 78, 0:6 Jürgen Piepenburg 79

I runda[edytuj | edytuj kod]

Szkocja Celtic Glasgow - Szwajcaria FC Zürich Zurych 2:0 i 3:0

1 28.09 1966 1:0 Thomas Gemmell 61, 2:0 Joseph McBride 69
2 05.10 1966 1:0 Thomas Gemmell 22, 2:0 Stephen Chalmers 39, 3:0 Thomas Gemmell 48k

Islandia KR Reykjavik - Francja FC Nantes 2:3 i 2:5

1 07.09 1966 0:1 Philippe Gondel 6, 0:2 Jacques Simon 10, 1:2 Ellert Schram 43k, 1:3 Philippe Gondel 62, 2:3 Ellert Schram 82
2 05.10 1966 0:1 Jean-Claude Suaudeau 8, 0:2 Jacques Simon 9, 0:3 Francis Magny 42, 1:3 Baldvin Baldvinsson 58, 1:4 Francis Magny 65, 1:5 Henry Michel 63, 2:5 Hordur Markan 77

Szwecja Malmö FF - Hiszpania Atlético Madryt 0:2 i 1:3

1 28.09 1966 0:1 Jose Cardona 41, 0:2 Luis Aragonés 44
2 12.10 1966 0:1 Luis Aragonés 18, 1:1 Ingvar Svahn 23, 1:2 Jorge Mendonça 57, 1:3 Jose Urtiaga 66

Austria Admira Wiedeń - Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vojvodina Nowy Sad 0:1 i 0:0

1 07.09 1966 0:1 Stevan Sekeres 79
2 20.09 1966

Anglia Liverpool - Rumunia Petrolul Ploeszti 2:0 i 1:3, dod. 2:0

1 28.09 1966 1:0 Ian St. John 71, 2:0 Ian Callaghan 80
2 12.10 1966 0:1 Constantin Moldoveanu 36, 1:1 Roger Hunt 50, 1:2 Alexandru Boc 59, 1:3 Mircea Dridea 65
3 19.10 1966 1:0 Ian St. John 13, 2:0 Peter Thompson 43 (mecz w Brukseli)

Holandia Ajax Amsterdam - Turcja Beşiktaş Stambuł 2:0 i 2:1

1 28.09 1966 1:0 Piet Keizer 16, 2:0 Bennie Muller 85
2 05.10 1966 0:1 Karadogan Faruk 53, 1:1 Sjaak Swart 61, 2:1 Piet Keizer 89

Finlandia Haka Valkeakoski - Belgia RSC Anderlecht 1:10 i 0:2

1 14.09 1966 1:0 Asko Mäkilä 5, 1:1 Paul van Himst 6, 1:2 Paul van Himst 12, 1:3 Johan Devrindt 16, 1:4, Paul van Himst 26, 1:5 Wilfried Puis 31, 1:6 Jorge Cayuela 40, 1:7 Johan Devrindt 42, 1:8 Paul van Himst 52, 1:9 Paul van Himst 58, 1:10 Johan Devrindt 75
2 28.09 1966 0:1 Paul van Himst 25, 0:2 Johan Devrindt 61

Dania Esbjerg fB - Czechosłowacja Dukla Praga 0:2 i 0:4

1 28.09 1966 0:1 Břrge Enemark 63s, 0:2 Milan Dvorak 67
2 04.10 1966 0:1 Stanislav Strunc 17, 0:2 Josef Vacenovský 44, 0:3 Ivan Mráz 47, 0:4 Josef Vacenovský 57

Luksemburg Aris Bonnevoie - Irlandia Północna Linfield Belfast 3:3 i 1:6

1 07.09 1966 1:0 Bertrand Heger 1, 1:1 Bryan Hamilton 33, 1;2 Phil Scott 48, 1:3 Sammy Samuel Pavis 58, 2:3 Nicolas Hoffmann 60, 3:3 Josy Kirchens 68 (mecz w Luksemburgu)
2 14.09 1966 0:1 Arthur Thomas 8, 0:2 Phil Scott 16, 0:3 Arthur Thomas 24, 0:4 Arthur Thomas 70, 0:5 Phil Scott 82, 0:6 Sammy Pavis 81, 1:6 Johny Schreiner 83

Polska Górnik Zabrze - Niemiecka Republika Demokratyczna Vorwärts Berlin 2:1 i 1:2, dod. 3:1

1 28.09 1966 1:0 Ernest Pol 38, 1:1 Otto Frassdorf 57, 2:1 Ernest Pol 71
2 12.10 1966 0:1 Jürgen Piepenburg 24, 0:2 Jürgen Nöldner 31, 1:2 Włodzimierz Lubański 38
3 26.10 1966 1:0 Włodzimierz Lubański 7, 2:0 Ernest Pol 22, 3:0 Włodzimierz Lubański 54, 3:1 Peter Kalinke 74 (mecz w Budapeszcie)

Bułgaria CSKA Sofia - Grecja Olympiakos Pireus 3:1 i 0:1

1 28.09 1966 0:1 Aristidis Papazoglu 30, 1:1 Iwan Wasiliew 59, 2:1 Dimitar Penew 64, 3:1 Nikola Czanew 89
2 05.10 1966 0:1 Georgios Sideris 15k

Niemcy TSV 1860 Monachium - Cypr Omonia Nikozja 8:0 i 2:1

1 20.09 1966 1:0 Friedhelm Konietzka 5, 2:0 Hans Küppers 8, 3:0 Friedhelm Konietzka 19, 4:0 Wilfried Kohlars 25, 5:0 Hans Küppers 35, 6:0 Friedhelm Konietzka 54, 7:0 Wilfried Kohlars 63, 8:0 Friedhelm Konietzka 78
2 25.09 1966 1:0 Wilfried Kohlars 33, 2:0 Rudolf Brunnenmeier 60k, 2:1 Andreas Haralampous 79 (mecz w Pocking)

Węgry Vasas Budapeszt - Portugalia Sporting Lizbona 5:0 i 2:0

1 05.10 1966 1:0 Sandor Bakos 29, 2:0 Lajos Puskás 37, 3:0 Janos Farkas 52, 4:0 Janos Farkas 64, 5:0 Lajos Puskás 89
2 12.10 1966 1:0 Tibor Pal II 80, 2:0 Lajos Puskás 88

Włochy Inter Mediolan - Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Torpedo Moskwa 1:0 i 0:0

1 28.09 1966 1:0 Walery Woronin 63s
2 12.10 1966

Norwegia Vålerenga Oslo - Albania 17 Nëntori Tirana vo

17 Nëntori wycofał się

Wolny los: Hiszpania Real Madryt

II runda[edytuj | edytuj kod]

Francja FC Nantes - Szkocja Celtic Glasgow 1:3 i 1:3

1 30.11 1966 1:0 Francis Magny 17, 1:1 Joseph McBride 25, 1:2 Robert Lennox 50, 1:3 Stephen Chalmers 66
2 07.12 1966 0:1 James Johnstone 15, 1:1 Gerard Georgin 43, 1:2 Stephen Chalmers 57, 1:3 Robert Lennox 78

Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vojvodina Nowy Sad - Hiszpania Atlético Madryt 3:1 i 0:2, dod. 3:2 (dog)

1 16.11 1966 1:0 Silvester Takać 3, 1:1 Luis Aragones 55k, 2:1 Ilija Pantelić 74k, 3:1 Ivan Brzić 86
2 14.12 1966 0:1 Luis Aragones 33k, 0:2 Adelardo Rodriguez 43
3 21.12 1966 0:1 Adelardo Rodriguez 3, 0:2 Enrique Collar 6, 1:2 Silvester Takać 28, 2:2 Dimitrije Radović 65, 3:2 Silvester Takać 102 (mecz w Madrycie)

Holandia Ajax Amsterdam - Anglia Liverpool 5:1 i 2:2

1 07.12 1966 1:0 Cees de Wolf 1, 2:0 Johan Cruijff 17, 3:0 Klaas Nuninga 38, 4:0 Klaas Nuninga 42, 5:0 Henk Groot 75, 5:1 Chris Lawler 89
2 14.12 1966 1:0 Johan Cruijff 49, 1:1 Roger Hunt 55, 2:1 Johan Cruijff 71, 2:2 Roger Hunt 86

Czechosłowacja Dukla Praga - Belgia RSC Anderlecht 4:1 i 2:1

1 17.11 1966 0:1 Jan Mulder 16, 1:1 Josef Masopust 27, 2:1 Josef Nedorost 44, 3:1 Ivan Mráz 49, 4:1 Josef Nedorost 56
2 07.12 1966 1:0 Josef Nedorost 42, 1:1 Jan Mulder 59, 2:1 Ivan Mráz 69

Bułgaria CSKA Sofia - Polska Górnik Zabrze 4:0 i 0:3

1 23.11 1966 1:0 Dimitar Maraszlijew 31, 2:0 Dimitar Maraszlijew 44, 3:0 Nikola Czanew 71, 4:0 Iwan Wasiliew 89
2 07.12 1966 0:1 Zygfryd Szołtysik 1, 0:2 Ernest Pol 26, 0:3 Ernest Pol 44

Norwegia Vålerenga Oslo - Irlandia Północna Linfield Belfast 1:4 i 1:1

1 25.10 1966 1:0 Einar Bruno Larsen 8, 1:1 Phil Scott 23, 1:2 Sammy Pavis 25, 1:3 Arthur Thomas 27k, 1:4 Tommy Shields 33
2 08.11 1966 0:1 Arthur Thomas 20, 1:1 Thordvald Larsen 82

Niemcy TSV 1860 Monachium - Hiszpania Real Madryt 1:0 i 1:3

1 17.11 1966 1:0 Hans Küppers 39
2 30.11 1966 1:0 Rudolf Brunnenmeier 13, 1:1 Ramon Grosso 21, 1:2 Jose Luis Veloso 34, 1:3 Jose Martinez "Pirri" 52

Włochy Inter Mediolan - Węgry Vasas Budapeszt 2:1 i 2:0

1 16.11 1966 1:0 Carlo Soldo 59, 1:1 Lajos Puskás 82, 2:1 Mario Corso 85
2 08.12 1966 1:0 Sandro Mazzola 40, 2:0 Sandro Mazzola 67

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vojvodina Nowy Sad - Szkocja Celtic Glasgow 1:0 i 0:2

1 01.03 1967 1:0 Milan Stanić 70
2 08.03 1967 0:1 Stephen Chalmers 58, 0:2 William McNeill 90

Holandia Ajax Amsterdam - Czechosłowacja Dukla Praga 1:1 i 1:2

1 01.03 1967 1:0 Sjaak Swart 50, 1:1 Ivan Mráz 61
2 08.03 1967 1:0 Sjaak Swart 65, 1:1 Stanislav Strunc 72k, 1:2 Frits Soetekouw 87s

Irlandia Północna Linfield Belfast - Bułgaria CSKA Sofia 2:2 i 0:1

1 01.03 1967 0:1 Wasyl Romanow 2, 1:1 Bryan Hamilton 40, 2:1 Tommy Shields 43, 2:2 Wasyl Romanow 63
2 15.03 1967 0:1 Dimitar Jakimow 54

Włochy Inter Mediolan - Hiszpania Real Madryt 1:0 i 2:0

1 15.02 1967 1:0 Renato Cappellini 54
2 01.03 1967 1:0 Renato Cappellini 23, 2:0 Ignacio Zoco 57s

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Szkocja Celtic Glasgow - Czechosłowacja Dukla Praga 3:1 i 0:0

1 12.04 1967 1:0 James Johnstone 27, 1:1 Stanislav Strunc 44, 2:1 William Wallace 59, 3:1 William Wallace 65
2 25.04 1967

Włochy Inter Mediolan - Bułgaria CSKA Sofia 1:1 i 1:1, dod. 1:0

1 19.04 1967 1:0 Giacinto Facchetti 44, 1:1 Nikola Czanew 65
2 26.04 1967 1:0 Giacinto Facchetti 61, 1:1 Nikola Radlew 77
3 03.05 1967 1:0 Renato Capellini 12 (mecz w Bolonii)

Finał[edytuj | edytuj kod]

25 maja 1967 Lizbona Estádio Naciónal (45 000)

Szkocja Celtic Glasgow - Włochy Inter Mediolan 2:1 (0:1)
Sędzia: Kurt Tschenscher (Niemcy)
Bramki: 0:1 Sandro Mazzola 11k, 1:1 Thomas Gemmell 63, 2:1 Stephen Chalmers 84
The Celtic Football Club (trener John Stein):
Ronald Simpson - James Craig, William McNeill (kapitan), Thomas Gemmell, Robert Murdoch, John Clark, James Johnstone, William Wallace, Stephen Chalmers, Robert Auld, Robert Lennox
Football Club Internazionale Milano (trener Helenio Herrera):
Giuliano Sarti - Tarcisio Burgnich, Aristide Guarneri, Giacinto Facchetti, Gianfranco Bedin, Armando Picchi (kapitan), Angelo Domenghini, Sandro Mazzola, Renato Cappellini, Mauro Bicicli, Mario Corso

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]