Puchar Europy Mistrzów Klubowych w piłce siatkowej (1982/1983)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy 1982/1983
European Champion Clubs' Cup 1982/1983
1981/1982 1983/1984
Szczegóły rozgrywek
Organizator Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej
Termin 6.11.1982 - 20.02.1983
Sezon 24.
Liczba drużyn 24
Zwycięzca Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich CSKA Moskwa
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 45
Liczba setów 167 (3,71 na mecz)
Strona internetowa

Puchar Europy Mistrzów Krajowych 1982/1983 - 24. sezon Pucharu Europy Mistrzów Krajowych rozgrywanego od 1959 roku, organizowanego przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla męskich klubowych zespołów siatkarskich "starego kontynentu".

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • W fazie kwalifikacyjnej i w dwóch rundach fazy głównej drużyny rozgrywały ze sobą dwumecz, z którego lepsza awansowała dalej. O awansie decydowały kolejno: liczba wygranych meczów, liczba wygranych setów, liczba zdobytych małych punktów.
  • Do turnieju finałowego awansowały 4 zespoły. Rozegrały one pomiędzy sobą po jednym spotkaniu. Zwycięzca otrzymywał 2 punkty, natomiast przegrany - 1 punkt. Zwycięzcą został klub, który po rozegraniu wszystkich meczów turnieju finałowego zdobył najwięcej punktów.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Państwo Drużyny
 Albania Dinamo Tirana
 Anglia Speedwell Bristol
 Austria Sokol Wiedeń
 Belgia Ibis Kortrijk
 Cypr Anorthosis Limassol
 Czechosłowacja Ruda Hvezda Bratysława
 Dania DHG Odense
 Finlandia Loimu 79 Turku
 Francja AS Cannes
 Grecja Panathinaikos Ateny
 Hiszpania Son Amar Palma
 Holandia Starlift Corbulo
 Islandia Þróttur
 Izrael Maccabi Tel Awiw
 Jugosławia HAOK Mladost Zagrzeb
 Norwegia Brostadbotn Tromsø
 Portugalia Leixões SC
 RFN USC Giessen
 Szwajcaria Servette Genewa
 Szwecja Floby Falköping
 Turcja Eczacıbaşı Stambuł
 Węgry Csepel SC
 Włochy Santal Parma
 ZSRR CSKA Moskwa

Runda wstępna[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
Mladost Zagrzeb Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 AlbaniaDinamo Tirana 15:8, 16:14, 15:10
Dinamo Tirana Albania 1:3 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiMladost Zagrzeb 6:15, 15:10, 11:15, 6:15
Þróttur Reykjavík Islandia 0:3 NorwegiaBrostadbotn Tromsø 3:15, 1:15, 7:15
Brostadbotn Tromsø Norwegia 3:0 IslandiaÞróttur Reykjavík 15:0, 15:1, 15:12
Servette Genewa Szwajcaria 3:1 AngliaSpeedwell Rucanor Bristol 12:15, 15:8, 15:10, 15:9
Speedwell Rucanor Bristol Anglia 3:2 SzwajcariaServette Genewa 12:15, 11:15, 15:5, 16:14, 15:9
DHG Odense Dania 3:2 SzwecjaFloby Falköping  
Floby Falköping Szwecja 2:3 DaniaDHG Odense 7:15, 5:15, 15:13, 15:13, 13:15
Csepel Budapeszt Węgry 3:1 TurcjaEczacıbaşı Stambuł 15:13, 14:16, 15:5, 15:13
Eczacıbaşı Stambuł Turcja 1:3 WęgryCsepel Budapeszt 18:20, 16:18, 15:11, 13:15
Son Amar Palma de Mallorca Hiszpania 3:0 IzraelMaccabi Tel Awiw 15:3, 15:6, 15:10
Maccabi Tel Awiw Izrael 1:3 HiszpaniaSon Amar Palma de Mallorca 15:5, 3:15, 11:15, 8:15
Anorthosis Limassol Cypr 0:3 PortugaliaLeixões Porto 0:15, 0:15, 0:15 (walkower)
USC Giessen Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 3:0 AustriaSokol Wiedeń 15:3, 15:6, 15:12
Sokol Wiedeń Austria 3:2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)USC Giessen 9:15, 15:5, 15:12, 13:15, 16:14

I runda[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
07.12 Ruda Hvezda Bratysława Czechosłowacja 3:0 WłochySantal Parma 15:9, 15:12, 15:11
11.12 Santal Parma Włochy 3:0 CzechosłowacjaRuda Hvezda Bratysława 15:4, 15:9, 15:9
05.12 Mladost Zagrzeb Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 FinlandiaLoimu 79 Turku 15:7, 15:13, 15:4
11.12 Loimu 79 Turku Finlandia 1:3 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiMladost Zagrzeb 6:15, 15:8, 15:10, 15:9
07.12 CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:1 HolandiaStarlift Corbulo 11:15, 15:11, 15:11, 15:11
11.12 Starlift Corbulo Holandia 0:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 8:15, 8:15, 7:15
07.12 Brostadbotn Tromsø Norwegia 0:3 GrecjaPanathinaikos Ateny 8:15, 7:15, 13:15
11.12 Panathinaikos Ateny Grecja 2:3 NorwegiaBrostadbotn Tromsø 15:12, 15:9, 14:16, 12:15, 17:19
07.12 AS Cannes Francja 3:1 SzwajcariaServette Genewa 15:4, 15:9, 11:15, 15:5
11.12 Servette Genewa Szwajcaria 0:3 FrancjaAS Cannes 6:15, 4:15, 5:15
07.12 DHG Odense Dania 0:3 WęgryCsepel Budapeszt 13:15, 5:15, 6:15
11.12 Csepel Budapeszt Węgry 3:1 DaniaDHG Odense 15:10, 15:2, 10:15, 15:8
07.12 Ibis Kortrijk Belgia 3:1 HiszpaniaSon Amar Palma de Mallorca 12:15, 15:7, 15:6, 15:12
11.12 Son Amar Palma de Mallorca Hiszpania 3:0 BelgiaIbis Kortrijk 15:12, 15:4, 15:11
07.12 Leixões Porto Portugalia 0:3 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)USC Giessen 5:15, 5:15, 13:15
11.12 USC Giessen Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 3:0 PortugaliaLeixões Porto 15:10, 15:10, 15:9

II runda[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
11.01 Santal Parma Włochy 3:2 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiMladost Zagrzeb 15:8, 13:15, 15:5, 18:20, 16:14
18.01 Mladost Zagrzeb Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 2:3 WłochySantal Parma 11:15, 15:7, 15:8, 10:15, 9:15
11.01 CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:0 GrecjaPanathinaikos Ateny 15:6, 15:5, 15:11
18.01 Panathinaikos Ateny Grecja 0:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 6:15, 8:15, 5:15
11.01 AS Cannes Francja 3:0 WęgryCsepel Budapeszt 15:3, 15:7, 15:6
18.01 Csepel Budapeszt Węgry 2:3 FrancjaAS Cannes 14:16, 15:6, 15:12, 7:15, 4:15
11.01 Son Amar Palma de Mallorca Hiszpania 3:0 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)USC Giessen 15:1, 15:8, 15:3
18.01 USC Giessen Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 3:2 HiszpaniaSon Amar Palma de Mallorca 15:11, 12:15, 15:7, 13:15, 15:6

Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich CSKA Moskwa 6 3 3 0 9 2 4.5 161 115 1.4
2 Francja AS Cannes 5 3 2 1 6 4 1.5 124 130 0.954
3 Włochy Santal Parma 4 3 1 2 6 7 0.857 174 159 1.094
4 Hiszpania Son Amar Palma 3 3 0 3 1 9 0.111 93 148 0.628

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Wyniki spotkań

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
18.02 Son Amar Palma de Mallorca Hiszpania 0:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 5:15, 5:15, 10:15
18.02 Santal Parma Włochy 1:3 FrancjaAS Cannes 9:15, 15:6, 13:15, 12:15
19.02 Santal Parma Włochy 3:1 HiszpaniaSon Amar Palma de Mallorca 15:5, 15:8, 12:15, 15:9
19.02 AS Cannes Francja 0:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 9:15, 11:15, 7:15
20.02 Son Amar Palma de Mallorca Hiszpania 0:3 FrancjaAS Cannes 10:15, 14:16, 12:15
20.02 Santal Parma Włochy 2:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 15:12, 12:15, 15:10, 17:19, 9:15

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna
Gold medal world centered-2.svg Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich CSKA Moskwa
Silver medal world centered-2.svg Francja AS Cannes
Bronze medal world centered-2.svg Włochy Santal Parma
4. Hiszpania Son Amar Palma


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]