Puchar Króla (1904)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puchar Króla 1904
Copa del Rey
1903 1905
Szczegóły
Państwo

 Hiszpania

Liczba zespołów

5

Termin

13-27 marca 1904

Liczba meczów

3

Liczba stadionów

1 (w 1 miejscowościach)

Liczba bramek

15

Zwycięzca

Athletic Bilbao

Zdjęcie zawodników Athleticu Bilbao wykonane w 1904.

Puchar Króla 1904 – trzecia edycja Pucharu Króla, rozgrywana w marcu 1904 w Madrycie. Turniej ten został zapamiętany jako jeden z najdziwniejszych turnejów w historii futbolu ze względu na chaos w organizacji i triumf Athleticu Bilbao, który nie rozegrał nawet minuty meczu.

Szczegóły[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie zaplanowano, aby wystąpiły w nim trzy drużyny, każda reprezentować miała inny region. Nowo powstały Madrycki Związek Piłkarski, który organizował turniej po raz pierwszy (poprzedni turniej został zorganizowany przez Madrid CF), zaprosił do udziału w nim Athletic Bilbao, reprezentujący Basków oraz RCD Espanyol, reprezentujący Katalonię. Reprezentującym Madryt miał być zwycięzca meczu pomiędzy Español de Madrid, a Madrid-Moderno (połączenie Madrid CF i Moderno). Trzy drużyny miały grać systemem kołowym.

Przed turniejem, ze względu na zastosowany system rozgrywek, Espanyol odmówił wzięcia w nim udziału. W tym wypadku do turnieju zaproszono dwie kolejne drużyny: Moncloa FC i Iberia Football Club. Zmieniono także system rozgrywek na pucharowy, a Athletic, jako obrońca tytułu, automatycznie awansował do finału[1].

Turniej rozpoczęto 13 marca 1904, lecz problemy zaczęły się tydzień później. Mecz pomiędzy Español de Madrid i Madrid-Moderno zakończył się remisem 5:5. Kapitanowie obu zespołów zgodnie odmówili rozegrania dogrywki, lecz nie osiągnęli konsensusu w sprawie daty następnego meczu. Español chciał grać już następnego dnia, ale jego przeciwnik, Madrid-Moderno, powiedział, że według zasad turnieju dogrywka nie może się odbyć wcześniej niż 48 godzin od poprzedniego meczu. Następnego dnia Español przybył na mecz, lecz ich przeciwnicy już nie[2]. W takim wypadku federacja zadecydowała o zwycięstwie Españolu walkowerem. Okazało się jednak, że prezesem Madryckiego Związku Piłkarskiego był Ceferino Birdalone - prezes Españolu.

Podczas, gdy finał turnieju był zaplanowany na 26 marca, nieznany był nawet drugi finalista, więc następnego dnia rozegrano mecz pomiędzy Españolem i Moncloa. Po objęciu prowadzenia 1:0 przez Español, jeden z jego obrońców doznał poważnej kontuzji. Zdiagnozowano u niego złamanie kości piszczelowej i strzałkowej. W tym momencie sędzia zadecydował o przerwaniu meczu[2], a awans, ze względu na prowadzenie, miał przypaść Españolowi. Nie zgodzili się na to jednak działacze i finalnie zorganizowano losowanie, w którym i tak więcej szczęścia mieli piłkarze Españolu.

Español, który tak naprawdę nie wygrał poprawnie żadnego meczu, miał wystąpić w finale 27 marca przeciwko Athelticowi Bilbao. Miał, gdyż Athletic przyjechał na finał 26 marca, i widziąc, że nie ma na stadionie nikogo poza nimi, wrócił do domu. Madrycki Związek Piłkarski przyznał jednak puchar Athleticowi jako obrońcom tytułu, mimo iż nie rozegrali oni nawet minuty meczu[1].

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

13 marca 1904 Moncloa FC
Gol ?'
Gol ?'
Gol ?'
Gol ?'
4:0 Iberia Football Club Tiro del Pichón, Madryt
19 marca 1904 Club Español de Madrid
Gol ?'
Gol ?'
Gol ?'
Gol ?'
Gol ?'
5:5 Madrid-Moderno
Gol ?' Joaquín Yarza
Gol ?' Joaquín Yarza
Gol ?' Pedro Parages
Gol ?' Federico Revuelto
Gol ?' Antonio Alonso
[3]
Tiro del Pichón, Madryt

Dogrywka nie została rozegrana z powodu nieprzybycia Madrid-Moderno na mecz. W tym wypadku mecz walkowerem wygrał Español.

Finał[edytuj | edytuj kod]

27 marca 1904 Club Español de Madrid
Gol ?'
1:0 Moncloa FC Tiro del Pichón, Madryt

Mecz przerwano. Po losowaniu wygrał Español[2].

Finał Copa del Rey[edytuj | edytuj kod]

27 marca 1904 Athletic Bilbao nie rozegrano Club Español de Madrid Tiro del Pichón, Madryt

Athletic nie przybył na mecz, lecz mimo to, to jemu przyznano walkowerem puchar (drużyna ta stawiła się na boisku dzień wcześniej w pierwotnie planowanym terminie)[1].

Zwycięzca Copa del Rey 1904
Athletic Bilbao
DRUGI TYTUŁ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Copa del Rey / Spanish Cup 1904 [dostęp 2016-07-14] (hiszp.).
  2. a b c Spain - Cup 1904 [dostęp 2016-07-14] (ang.).
  3. copa del rey alfonso xiii [dostęp 2016-07-23] (hiszp.).