Puchar UEFA (1980/1981)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar UEFA 1980/1981
UEFA Cup
(1979/1980) (1981/1982)
Szczegóły turnieju
Gospodarz UEFA
Termin 16 września 1980 – 20 maja 1981
Mistrz Ipswich Town (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze

X (XXIII) Puchar UEFA 1980/1981
(ang. UEFA Cup)

1/32 finału[edytuj]

Holandia AZ 67 AlkmaarLuksemburg Red Boys Differdange 6:0 i 4:0

1 17.09 1980 1:0 Hovenkamp 30, 2:0 Nygaard 37, 3:0 Peters 44, 4:0 Peters 47, 5:0 Welzl 59, 6:0 Toi 85
2 30.09 1980 1:0 Kist 15, 2:0 Kist 40k, 3:0 Kist 46, 4:0 Welzl 55

Islandia Akraness AkranesNiemcy 1. FC Köln Kolonia 0:4 i 0:6

1 16.09 1980 0:1 Kroth 50, 0:2 Littbarski 59, 0:3 D. Müller 77, 0:4 Strack 80 (mecz w Reykjaviku)
2 01.10 1980 0:1 Engels 27, 0:2 D. Müller 34, 0:3 D. Müller 74, 0:4 D. Müller 84, 0:5 D. Müller 87, 0:6 Okudera 89

Malta Sliema WanderersHiszpania Barcelona 0:2 i 0:1

1 16.09 1980 0:1 Canito 26, 0:2 Landaburu 59
2 01.10 1980 0:1 Rexach 28k

Węgry Újpest BudapesztHiszpania Real Sociedad San Sebastián 1:1 i 0:1

1 16.09 1980 1:0 Kardos 66, 1:1 Alonso 78
2 01.10 1980 0:1 Satrustegui 89

Rumunia Argeş PiteştiHolandia FC Utrecht 0:0 i 0:2

1 17.09 1980
2 01.10 1980 0:1 van der Lern 60, 0:2 Garbo 85

Irlandia Północna Ballymena UnitedNiemiecka Republika Demokratyczna Vorwärts Frankfurt 2:1 i 0:3

1 17.09 1980 0:1 Geyer 4, 1:1 McTuiston 47, 2:1 Sloan 54
2 01.10 1980 0:1 Conrad 3, 0:2 Jarmuskiewicz 11, 0:3 Krautzig 59

Czechosłowacja Bohemians PragaHiszpania Sporting Gijón 3:1 i 1:2

1 17.09 1980 1:0 Bicovky 15, 1:1 Perrero 72, 2:1 Levy 77, 3:1 Bicovky 86
2 01.10 1980 1:0 Nemec 10, 1:1 Ferrero 18, 1:2 Jiménez 56

Niemiecka Republika Demokratyczna Dynamo DreznoSocjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Napredak Kruševac 1:0 i 1:0

1 17.09 1980 1:0 Weber 67
2 01.10 1980 1:0 Müller 84k

Szwecja Elfsborg BoråsSzkocja Saint Mirren 1:2 i 0:0

1 17.09 1980 1:0 Nilsson 16, 1:1 Somner 43, 1:2 Abercromby 80
2 01.10 1980

Szwajcaria Grasshoppers ZurychDania KB Kopenhaga 3:1 i 5:2

1 17.09 1980 1:0 Meyer 20k, 2:0 Meyer 53k, 3:0 Meyer 55, 3:1 Eigenbrod 67
2 01.10 1980 0:1 Fossgaard 29, 1:1 Heinz Hermann 51, 2:1 Zanetti 57, 3:1 Heinz Hermann 60, 4:1 Heinz Hermann 75, 5:1 Sulser 77, 5:2 Hansen 88k

Niemcy HSV HamburgSocjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii FK Sarajevo 4:2 i 3:3

1 17.09 1980 0:1 Susić 8, 1:1 Kaltz 32, 2:1 Hrubesch 42, 3:1 Hrubesch, 44, 3:2 Susić 73, 4:2 Hartwig 89
2 01.10 1980 0:1 Lukić 24, 1:1 Hrubesch 26, 1:2 Pasić 41, 2:2 Hrubesch 59, 2:3 Pasić 75, 3:3 Hrubesch 88

Anglia Ipswich TownGrecja Aris Saloniki 5:1 i 1:3

1 17.09 1980 1:0 Wark 12k, 2:0 Wark 15, 3:0 Wark 29k, 3:1 Pallas 48k, 4:1 Mariner 61, 5:1 Wark 80k
2 01.10 1980 0:1 Tsirmokos 4, 0:2 Drambis 22, 0:3 Zeleidis 65, 1:3 Gates 75

Włochy JuventusGrecja Panathinaikos Ateny 4:0 i 2:4

1 17.09 1980 1:0 Scirea 5, 2:0 Verza 18, 3:0 Bettega 38, 4:0 Cabrini 42k
2 01.10 1980 0:1 Gentile 31s, 0:2 Andreuchi 37, 1:2 Bettega 40, 1:3 Livathinos 68, 2:3 Fanna 81, 2:4 Delikaris 87

Niemcy 1. FC KaiserslauternBelgia RSC Anderlecht 1:0 i 2:3

1 17.09 1980 1:0 Funkel 18
2 01.10 1980 1:0 Geye 21, 1:1 Nielsen 41, 1:2 Nielsen 47, 2:2 Wendt 64, 2:3 Nielsen 66k

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dynamo KijówBułgaria Lewski Spartak Sofia 1:1 i 0:0

1 17.09 1980 0:1 Spasow 26, 1:1 Burjak 38k
2 01.10 1980

Holandia PSV EindhovenAnglia Wolverhampton Wanderers 3:1 i 0:1

1 17.09 1980 1:0 Brandts 34, 1:1 Gray 46, 2:1 van Kraay 67, 3:1 van der Kuijlen 75k
2 01.10 1980 0:1 Eves 50

Finlandia KuPS KuopioFrancja AS Saint-Étienne 0:7 i 0:7

1 17.09 1980 0:1 Paganelli 34, 0:2 Hyvarinen 45s, 0:3 Platini 48, 0:4 Paganelli 64, 0:5 Platini 74, 0:6 Roussey 79, 0:7 Janvion 81
2 01.10 1980 0:1 Rep 20, 0:2 Lestage 31, 0:3 Rep 43, 0:4 Rep 70, 0:5 Paganelli 74, 0:6 López 80, 0:7 Rep 84k

Austria LASK LinzSocjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Radnički Nisz 1:2 i 1:4

1 17.09 1980 0:1 Stojković 45, 1:1 Krieger 56, 1:2 Pantelić 64k
2 01.10 1980 0:1 Milošević 8, 0:2 Stojković 25, 0:3 Panajotović 36, 1:3 Siegl 57, 1:4 Stojković 86

Belgia KSC LokerenZwiązek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dynamo Moskwa 1:1 i 1:0

1 17.09 1980 0:1 Gazzajew 34, 1:1 Verheyen 85k
2 01.10 1980 1:0 Verheyen 89

Niemiecka Republika Demokratyczna 1. FC MagdeburgNorwegia Moss FK 2:1 i 3:2

1 17.09 1980 1:0 Hoffmann 36, 2:0 Pommerenke 76k, 2:1 Henriksen 85
2 01.10 1980 0:1 Kollshaugen 19, 1:1 Streich 19, 2:1 Mewes 39, 2:2 Kollshaugen 62, 3:2 Wildebrand 89

Anglia Manchester UnitedPolska Widzew Łódź 1:1 i 0:0

1 17.09 1980 1:0 Mcllroy 4, 1:1 Surlit 6
2 01.10 1980

Portugalia FC PortoIrlandia Dundalk 1:0 i 0:0

1 17.09 1980 1:0 Souza 16
2 01.10 1980

Belgia RWD Molenbeek BrukselaWłochy Torino Calcio 1:2 i 2:2 (dog)

1 17.09 1980 1:0 de Wolf 42, 1:1 Mariani 61, 1:2 Graziani 68
2 01.10 1980 0:1 D'Amico 2, 1:1 de Bolle 69, 2:1 van de Korput 80s, 2:2 Graziani 91

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachtar DonieckNiemcy Eintracht Frankfurt nad Menem 1:0 i 0:3

1 17.09 1980 1:0 Staruchin 23k
2 01.10 1980 0:1 Hölzenbein 4, 0:2 Cha 38, 0:3 Cha 71

Polska Śląsk WrocławSzkocja Dundee United 0:0 i 2:7

1 17.09 1980
2 01.10 1980 0:1 Dodds 6, 0:2 Stark 26, 1:2 Pawłowski 37, 1:3 Hegarty 50, 1:4 Pettigrew 61, 1:5 Pettigrew 71, 1:6 Dodds 74, 1:7 Payne 87k, 2:7 Pawłowski 89

Francja FC SochauxSzwajcaria Servette Genewa 2:0 i 1:2

1 17.09 1980 1:0 Jeskowiak 39, 2:0 Ivezic 69k
2 01.10 1980 1:0 Genghini 16, 1:1 Cuccinotta 54, 1:2 Bizzini 75

Belgia Standard LiègeRumunia Steaua Bukareszt 1:1 i 2:1

1 17.09 1980 1:0 Dardenne 35, 1:1 Raducanu 89
2 01.10 1980 0:1 Raducanu 36, 1:1 Voordeckers 51, 2:1 Edström 82

Niemcy VfB StuttgartCypr Pezoporikos Larnaka 6:0 i 4:1

1 17.09 1980 1:0 Klotz 10, 2:0 Klotz 11, 3:0 Kelsch 25, 4:0 Allgöwer 39, 5:0 Allgöwer 48, 6:0 Klotz 86
2 24.09 1980 1:0 Tüfekci 13, 2:0 Klotz 16, 3:0 Allgöwer 36, 3:1 P. Theophanous 69, 4:1 Tüfekci 71

Holandia Twente EnschedeSzwecja IFK Göteborg 5:1 i 0:2

1 17.09 1980 1:0 Boś 21, 2:0 Carlson 39s, 3:0 Kila 55, 3:1 T. Nilsson 58, 4:1 Jol 74, 5:1 Kila 89
2 01.10 1980 0:1 T. Nilsson 3, 0:2 T. Nilsson 67

Węgry Vasas BudapesztPortugalia Boavista Porto 0:2 i 1:0

1 17.09 1980 0:1 Eliseu 7, 0:2 Julio 43
2 01.10 1980 1:0 Kiss 27

Czechosłowacja Zbrojovka BrnoAustria VOEST Linz 3:1 i 2:0

1 17.09 1980 0:1 Haider 9, 1:1 Kroupa 15, 2:1 Mikulička 17, 3:1 Mazura 75
2 01.10 1980 1:0 Janečka 24, 2:0 Kroupa 65

Turcja Fenerbahçe StambułBułgaria Beroe Stara Zagora 0:1 i 1:2

1 17.09 1980 0:1 Pejew 38
2 01.10 1980 0:1 Petkow 19, 0:2 Dragołow 86, 1:2 Selçuk 89

1/16 finału[edytuj]

Francja FC SochauxPortugalia Boavista Porto 2:2 i 1:0

1 22.10 1980 0:1 Julio 27, 1:1 Genghini 33, 2:1 P. Revelli 54, 2:2 Eliseu 63
2 05.11 1980 1:0 Durkalić 75

Szkocja Saint MirrenFrancja AS Saint-Étienne 0:0 i 0:2

1 22.10 1980
2 05.11 1980 0:1 Larios 14, 0:2 Larios 58

Włochy Torino CalcioNiemiecka Republika Demokratyczna 1. FC Magdeburg 3:1 i 0:1

1 22.10 1980 1:0 Partizio Sala 44, 2:0 Pecci 54, 2:1 Steinbach 65, 3:1 Mewes 74s
2 05.11 1980 0:1 Tyli 25

Holandia Twente EnschedeNiemiecka Republika Demokratyczna Dynamo Drezno 1:1 i 0:0

1 22.10 1980 1:0 Rohde 41, 1:1 Heidler 49
2 05.11 1980

Polska Widzew ŁódźWłochy Juventus 3:1 i 1:3 (dog), karne 4:1

1 22.10 1980 1:0 Grębosz 30, 1:1 Bettega 42, 2:1 Pięta 69, 3:1 Smolarek 79
2 05.11 1980 0:1 Tardelli 37, 0:2 Furmo 46, 1:2 Pięta 59, 1:3 Brady 60

Szkocja Dundee UnitedBelgia KSC Lokeren 1:1 i 0:0

1 22.10 1980 0:1 Mommens 60, 1:1 Pettigrew 66
2 05.11 1980

Holandia FC UtrechtNiemcy Eintracht Frankfurt nad Menem 2:1 i 1:3

1 22.10 1980 0:1 Borchers 31, 1:1 Carbo 60, 2:1 Kruyk 89k
2 05.11 1980 1:0 Neuberger 48s, 1:1 Karger 52, 1:2 Nachtweih 58, 1:3 Pezzey 67

Anglia Ipswich TownCzechosłowacja Bohemians Praga 3:0 i 0:2

1 22.10 1980 1:0 Wark 48, 2:0 Wark 55, 3:0 Beattie 85
2 05.11 1980 0:1 Mičinec 3, 0:2 Panenka54

Bułgaria Lewski Spartak SofiaHolandia AZ 67 Alkmaar 1:1 i 0:5

1 21.10 1980 0:1 Kist 47, 1:1 Spasow 52
2 04.11 1980 0:1 Toi 30, 0:2 Nygaard 51k, 0:3 Toi 57, 0:4 Kist 61, 0:5 Peters 89

Holandia PSV EindhovenNiemcy HSV Hamburg 1:1 i 1:2

1 22.10 1980 0:1 Hrubesch 2, 1:1 van der Kuijlen 47
2 05.11 1980 0:1 Groh 48, 1:1 van der Kuijlen 48, 1:2 Hrubesch 73

Niemcy 1. FC Köln KoloniaHiszpania Barcelona 0:1 i 4:0

1 22.10 1980 0:1 Quini 44
2 05.11 1980 1:0 Strack 41, 2:0 Engels 46, 3:0 Littbarski 63, 4:0 D. Müller 70

Niemcy VfB StuttgartNiemiecka Republika Demokratyczna Vorwärts Frankfurt 5:1 i 2:1

1 22.10 1980 1:0 Tüfekci 20, 2:0 Martin 42k, 3:0 Schuth 46s, 4:0 Allgöwer 55, 5:0 Klotz 82, 5:1 Krautzig 84
2 05.11 1980 1:0 Allgöwer 21, 2:0 H. Müller 84k, 2:1 Lindemann 87

Niemcy 1. FC KaiserslauternBelgia Standard Liège 1:2 i 1:2

1 22.10 1980 1:0 Wendt 39, 1:1 Wellers 46, 1:2 Plessers 56
2 05.11 1980 0:1 Edström 4, 1:1 Briegel 10, 1:2 Graf 83

Bułgaria Beroe Stara ZagoraSocjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Radnički Nisz 0:1 i 1:2

1 22.10 1980 0:1 Halilović 75
2 05.11 1980 0:1 Stojković 20, 0:2 Milošević 53, 1:2 Stojanow 87

Czechosłowacja Zbrojovka BrnoHiszpania Real Sociedad San Sebastián 1:1 i 1:2

1 22.10 1980 1:0 Murillo 58s, 1:1 Uralde 64
2 05.11 1980 0:1 Satrustegui 2, 0:2 Satrustegui 7, 1:2 Kolasek 83

Portugalia FC PortoSzwajcaria Grasshoppers Zurych 2:0 i 0:3 (dog)

1 22.10 1980 1:0 Teixeira 36, 2:0 Sousa 56
2 05.11 1980 0:1 Sulser 26, 0:2 Koller 63, 0:3 Pfister 118k

1/8 finału[edytuj]

Niemcy Eintracht Frankfurt nad MenemFrancja FC Sochaux 4:2 i 0:2

1 26.11 1980 1:0 Neuberger 3, 2:0 Borghers 42, 3:0 Hölzenbem 53, 4:0 Nachtweih 62, 4:1 Genghini 71, 4:2 Pezzey 88s
2 10.12 1980 0:1 P. Revelli 16, 0:2 P. Revelli 42

Niemcy HSV HamburgFrancja AS Saint-Étienne 0:5 i 0:1

1 26.11 1980 0:1 Hartwig 8s, 0:2 Platini 26, 0:3 Larios 39, 0:4 Zimako 85, 0:5 Platini 87
2 10.12 1980 0:1 Paganelli 10

Niemcy VfB StuttgartNiemcy 1. FC Köln Kolonia 3:1 i 1:4 (dog)

1 26.11 1980 0:1 Konopka 17, 1:1 H. Müller 22, 2:1 H. Müller 35k, 3:1 H. Müller KH Förster 53
2 10.12 1980 0:1 D. Müller 24, 0:2 Strack 62, 1:2 Konopka 85s, 1:3 Strack 86, 1:4 Woodstock 107

Belgia KSC LokerenHiszpania Real Sociedad San Sebastián 1:0 i 2:2

1 26.11 1980 1:0 Lato 47
2 10.12 1980 1:0 Larsen 21, 2:0 Larsen 50, 2:1 López Ufarte 81k, 2:2 Zamora 84

Szwajcaria Grasshoppers ZurychWłochy Torino Calcio 2:1 i 1:2 (dog), karne 4:3

1 26.11 1980 0:1 Sclosa 49, 1:1 Heinz Hermann 52, 2:1 Koller 53
2 10.12 1980 1:0 Terraneo 28s, 1:1 Graziani 62, 1:2 Pulici 63

Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Radnički NiszHolandia AZ 67 Alkmaar 2:2 i 0:5

1 26.11 1980 0:1 Toi 35, 1:1 Pantelić 47k, 1:2 Kist 74, 2:2 Panajotović 82
2 10.12 1980 0:1 Kist 21. 0:2 Kist 24, 0:3 Nygaard 42, 0:4 Welzl 60, 0:5 Kist 65,

Belgia Standard LiègeNiemiecka Republika Demokratyczna Dynamo Drezno 1:1 i 4:1

1 26.11 1980 0:1 Heidler 37, 1:1 Plessers 88
2 10.12 1980 1:0 Sigurvinsson 31, 2:0 Sigurvinsson 40, 3:0 Sigurvinsson 55, 4:0 Tahamata 76, 4:1 Dörner 80

Anglia Ipswich TownPolska Widzew Łódź 5:0 i 0:1

1 26.11 1980 1:0 Wark 22, 2:0 Brazil 40, 3:0 Wark 44, 4:0 Mariner 70, 5:0 Wark 77
2 10.12 1980 0:1 Pięta 55

1/4 finału[edytuj]

Belgia Standard LiègeNiemcy 1. FC Köln Kolonia 0:0 i 2:3

1 04.03 1981
2 18.03 1981 0:1 D. Müller 30, 1:1 Graf 44, 2:1 Vandersmissen 66, 2:2 Bonhof 70k, 2:3 Littbarski 86

Holandia AZ 67 AlkmaarBelgia KSC Lokeren 2:0 i 0:1

1 04.03 1981 1:0 Toi 9, 2:0 Welzl 17
2 18.03 1981 0:1 Verheyen 31

Francja AS Saint-ÉtienneAnglia Ipswich Town 1:4 i 1:3

1 04.03 1981 1:0 Rep 16, 1:1 Mariner 28, 1:2 A. Mühren 47, 1:3 Mariner 58, 1:4 Wark 77
2 18.03 1981 0:1 Butcher 47, 1:1 Zimako 81, 1:2 Wark 83k, 1:3 Mariner 88

Szwajcaria Grasshoppers ZurychFrancja FC Sochaux 0:0 i 1:2

1 04.03 1981
2 18.03 1981 1:0 Koller 7, 1:1 Durkalić 24, 1:2 Genghini 85

1/2 finału[edytuj]

Anglia Ipswich TownNiemcy 1. FC Köln Kolonia 1:0 i 1:0

1 08.04 1981 1:0 Wark 34
2 22.04 1981 1:0 Butcher 63

Francja FC SochauxHolandia AZ 67 Alkmaar 1:1 i 2:3

1 08.04 1981 0:1 Arntz 14, 1:1 Genghini 22
2 22.04 1981 1:0 Genghini 9, 1:1 Metgod 19, 1:2 Jonker 43, 1:3 Peters 68, 2:3 Mayer 80

Finał[edytuj]

Anglia Ipswich TownHolandia AZ 67 Alkmaar 3:0 i 2:4
6 maja 1981 Ipswich Portman Road (27 532)

Anglia Ipswich TownHolandia AZ 67 Alkmaar 3:0 (1:0)
Sędzia: Adolf Prokop (NRD)
Bramki: 1:0 John Wark 28k, 2:0 Frans Thijssen 46, 3:0 Paul Mariner 56
Ipswich Town Football Club (trener Bobby Robson):
Paul Cooper – Mick Mills (kapitan), Russell Osman, Terry Butcher, Steve McCall – John Wark, Frans Thijssen, Arnold Mühren – Eric Gates, Paul Mariner, Alan Brazil
Alkmaar Zaanstreek (trener Georg Kessler):
Eddy Treytel – Richard van der Meer, John Metgod, Ronald Spelbos, Hugo Hovenkamp (kapitan) – Jan Peters, Jos Jonker, Peter Arntz, Kristen Nygaard (57 Kurt Welzl) – Kees Kist, Pier Tol

20 maja 1981 Amsterdam Olympisch Stadion (28 500)[1]

Holandia AZ 67 AlkmaarAnglia Ipswich Town 4:2 (3:2)
Sędzia: Walter Eschweiler (Niemcy)
Bramki: 0:1 Frans Thijssen 4, 1:1 Kurt Welzl 7, 2:1 John Metgod 28, 2:2 John Wark 32, 3:2 Pier Tol 40, 4:2 Jos Jonker 74
Alkmaar Zaanstreek (trener Georg Kessler):
Eddy Treytel – Hans Reynders, John Metgod, Ronald Spelbos, Hugo Hovenkamp (kapitan) – Jan Peters, Jos Jonker, Peter Arntz, Kristen Nygaard – Kurt Welzl (80 Chris van den Dungen), Pier Tol (46 Kees Kist)
Ipswich Town Football Club (trener Bobby Robson):
Paul Cooper – Mick Mills (kapitan), Russell Osman, Terry Butcher, Steve McCall – Frans Thijssen, John Wark, Arnold Mühren – Paul Mariner, Alan Brazil, Eric Gates

Przypisy

  1. według encyklopedii FUJI 22 000 widzów

Linki zewnętrzne[edytuj]