Puchatek: Krew i miód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puchatek: Krew i miód
Winnie-the-Pooh: Blood and Honey
Ilustracja
Gatunek

horror

Rok produkcji

2022

Data premiery

26 stycznia 2023
Polska: 31 marca 2023

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

90 minut[1]

Reżyseria

Rhys Frake-Waterfield

Scenariusz

Rhys Frake-Waterfield

Muzyka

Andrew Scott Bell[2]

Zdjęcia

Vince Knight

Wytwórnia

Jagged Edge Productions

Dystrybucja

Altitude Film Distribution
Fathom Events

Puchatek: Krew i miód (ang. Winnie-the-Pooh: Blood and Honey) – niezależny horror filmowy (slasher) w reżyserii Rhysa Frake’a-Waterfielda. Stanowi reinterpretację książek A.A. Milne’a i E.H. Sheparda z cyklu Kubuś Puchatek, przedstawiając antropomorficzne postacie Kubusia Puchatka i Prosiaczka, którzy pozostawieni przez Krzysia po jego wyjeździe na studia stali się żądnymi krwi mordercami. Prace nad filmem rozpoczęły się na początku 2022 roku, kiedy książka Milne’a trafiła do domeny publicznej w Stanach Zjednoczonych[3].

Powstanie filmu ujawniono 24 maja 2022, co spotkało się z mieszanym przyjęciem, ale zarazem ze sporym zainteresowaniem ze względu na koncept horroru z udziałem postaci przez lata będących „ikonami dzieciństwa”[4][5]. Film wyprodukowało Jagged Edge Productions[6].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jako dziecko Krzyś zaprzyjaźnił się z Puchatkiem, Prosiaczkiem i ich przyjaciółmi, bawiąc się z nimi i karmiąc ich. Z wiekiem odwiedzał ich coraz rzadziej, a niedokarmiane zwierzęta zaczęły się robić coraz bardziej głodne i zdesperowane. Po wyjeździe Krzysia na studia Puchatek i Prosiaczek całkowicie zdziczeli, zabijając i zjadając Kłapouchego i pozostałych. Po latach chłopak wraca do lasu, chcąc przedstawić swoim przyjaciołom z dzieciństwa swoją żonę[7]. Zwierzęta, czując się zdradzone, wpadają w szał i czując głód ludzkiego mięsa, jako cel obierają grupę uczennic uniwersytetu odpoczywającą w domku w lesie[8].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie wystąpili m.in.[9][10]:

 • Amber Doig-Thorne jako Alice
 • Maria Taylor jako Maria
 • Danielle Ronald jako Zoe
 • Natasha Tosini jako Lara
 • May Kelly jako Tina
 • Paula Coiz jako Mary Robin
 • Natasha Rose Mills jako Jess
 • Nikolai Leon jako Christopher Robin
 • Craig David Dowsett jako Kubuś Puchatek
 • Chris Cordell jako Prosiaczek

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Las Ashdown, w którym kręcono zdjęcia do filmu, a który był również inspiracją dla Stumilowego Lasu Milne’a

24 maja 2022 Josh Korngut z portalu Dread Central poinformował o powstaniu horroru na podstawie Kubusia Puchatka[11]. Prawa do postaci od 1966 roku znajdowały się w posiadaniu The Walt Disney Company, która to zapewniła sobie wyłączność na korzystanie z książek Milne’a na potrzeby własnej franczyzy, jednak 1 stycznia 2022 książka – zgodnie z prawem amerykańskim – przeszła do domeny publicznej. Po wygaśnięciu praw autorskich Rhys Frake-Waterfield rozpoczął produkcję horroru na ich podstawie, będącego jego debiutem reżyserskim[12][13]. W odpowiedzi na zarzuty fanów Kubusia Puchatka przyznaje, że celem przyświecającym mu przy produkcji filmu jest „zniszczenie wszystkim dzieciństwa”[2].

W rozmowie z czasopismem „Variety” Frake-Waterfield przedstawił zarys fabularny filmu, mającego opowiadać o Kubusiu i Prosiaczku, którzy stali się maniakalnymi mordercami po tym, jak Krzyś opuścił ich, wyjeżdżając na studia. Ze względu na to, że nie byli już dokarmiani, zdziczeli i wrócili do swoich zwierzęcych korzeni, musząc samym polować na zwierzynę. Dodał także, że jeszcze przed wydarzeniami przedstawionymi w filmie zjedli Kłapouchego, żeby zaspokoić głód[14]. Wykorzystane w filmie prostetyczne maski postaci zostały stworzone przez firmę Immortal Masks, która te inspirowane Kubusiem Puchatkiem produkowała jeszcze zanim książka trafiła do domeny publicznej[15].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu nakręcono w ciągu dziesięciu dni w lesie Ashdown w hrabstwie East Sussex. Stanowił on również inspirację dla Stumilowego Lasu Milne’a[16]. Film wyprodukowało Jagged Edge Productions we współpracy z ITN Studios, będącym również jego dystrybutorem[17]. Podczas prac Frake-Waterfield zachowywał szczególną ostrożność, żeby w filmie nie pojawiły się czerwona koszula noszona przez Kubusia czy inne ikoniczne elementy, które nie występują w książkach, a stanowią część wizerunku postaci wykreowanego na potrzeby animacji Disneya[12].

Kiedy zainteresowanie filmem wzrosło, ITN Studios zwiększyło jego budżet, co pozwoliło na kilkudniowy okres dokrętek. Jest to najdroższy film wyprodukowany przez ITN, jak również najdroższy, jaki wyreżyserował Waterfield, wcześniej pracujący wyłącznie przy produkcjach amatorskich[18].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

18 lipca 2022 kompozytor Andrew Scott Bell poinformował, że napisze muzykę do filmu[19]. W tym samym miesiącu umieścił w YouTubie film Winnie the Pooh: Blood, Honey, and Violins, przedstawiający jego wycieczkę z Los Angeles do San Francisco, żeby odebrać od lutnika wypełnione plastrami miodu skrzypce, których użył do skomponowania muzyki[20]. W wywiadzie dla Dread Central przyznał, że wraz z rosnącym marketingiem wirusowym dowiedział się o powstaniu filmu i skontaktował się z jego reżyserem na Instagramie[2].

Marketing i dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy plakat filmu został zaprezentowany 14 lipca 2022[21], a pierwszy zwiastun opublikowano 31 sierpnia[22]. Hattie Lindert z portalu The A.V. Club uznała zwiastun za „wybornie pogięty”[23].

1 listopada 2022 ujawniono, że film wyświetlany będzie przez jeden dzień – 15 lutego 2023 – w kinach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, gdzie jego dystrybutorami będą Fathom Events, Altitude Film Distribution, Cineplex Entertainment i Cinemex[24]. Pierwotnie premiera planowana była na październik 2022, jednak ze względu na rosnące zainteresowanie filmem i zarządzone w związku z tym dokrętki, została przeniesiona na 2023[18]. Światowa premiera filmu odbyła się 26 stycznia 2023, kiedy trafił do dystrybucji kinowej w Meksyku[25].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Przed premierą[edytuj | edytuj kod]

Po ujawnieniu prac nad filmem, Kelly McClure z Salon.com stwierdziła, że jest to „idealny przykład zła, jakie może wyrządzić przejście utworu do domeny publicznej”. Dodała również, że jest to „okropne podejście” do postaci Kubusia Puchatka, mające jednak „zadatki na mroczny i pokręcony film, który obrośnie kultem[26]. Jon Mendelsohn z Collidera uznał zdjęcia z filmu za „paliwo dla koszmarów”, a sam jego koncept za „ekstremalnie dziwaczny”, jednak budzący zainteresowanie internautów[27]. Rotem Rusak, redaktor serwisu Nerdist, stwierdził, że przedstawienie ikonicznego misia jako koszmarnego potwora ze slashera „przemawia do naszego przepełnionego wyobraźnią ducha i daje nam inspirację”[28]. Justin Carter z Gizmodo uznał, że „atrakcyjność Blood and Honey zależeć będzie od tego, czy zaakceptujesz jego pomysł na fabułę i czy nie odrzuci cię przekształcenie postaci z dzieciństwa w zabójców”. Dodał również, że nie jest to pomysł nowy, a podobne pomysły pojawiały się w Internecie już około dekady wcześniej[29]. Katarina Feder z Artnetu napisała: „(...) rozgłosu takiego, jaki mają twórcy filmu, nie da się kupić, ale coś mi mówi, że ten zrodzony z pasji niezależny projekt zdobędzie środki na sfinansowanie go, pozwalając reżyserowi przedstawić swoje oryginalne pomysły na mordowanie kobiet w bikini”[30].

Po premierze[edytuj | edytuj kod]

Do 3 marca 2023 film łączne przychody z dystrybucji Puchatka na całym świecie wyniosły 4,2 mln USD[31]. Film spotkał się z ostrą krytyką ze strony recenzentów. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes pozytywnie oceniło go 4% spośród 56 krytyków, a średnia ich ocen to 2,2/10[32]. W agregatorze Metacritic średnia ocen na podstawie 19 recenzji wynosi 16/100[33].

Powiązane projekty[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2022 Frake-Waterfield wyraził zainteresowanie stworzeniem kontynuacji, którą chciałby „jeszcze bardziej podkręcić, żeby była jeszcze bardziej zwariowana i mocna”[7]. W listopadzie 2022 ogłosił, że pracuje nad dwoma kolejnymi horrorami – Bambi: The Reckoning i Peter Pan: Neverland Nightmare – również inspirowanymi książkami dla dzieci, które znajdują się już w domenie publicznej (Bambi: Eine Lebensgeschichte aus dem Walde Feliksa Saltena i Piotrusiu Panie J.M. Barriego), a które zostały wcześniej zekranizowane przez Disneya[34][35].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Winnie-the-Pooh: Blood and Honey. Fathom Events. [dostęp 2022-11-27]. (ang.).
 2. a b c Mary Beth McAndrews: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Composer Creates Bee-Filled Violin For the Score [Exclusive Video]. Dread Central, 2022-07-18. [dostęp 2022-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-18)]. (ang.).
 3. Lisa Respers France: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ turns children’s classic into horror. 2022-05-26. [dostęp 2022-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-31)]. (ang.).
 4. Alec Dent: Against the Winnie-the-Pooh Slasher Movie. thedispatch.com. [dostęp 2022-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-28)]. (ang.).
 5. Nicole Vassell: Winnie the Pooh fans have mixed reactions to horror film starring bear as killer. The Independent, 2022-05-26. [dostęp 2022-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-3)]. (ang.).
 6. John Squires: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Slashing into Theaters for One Night Only Next Year. Bloody Disgusting!, 2022-11-01. [dostęp 2022-11-02]. (ang.).
 7. a b Josh Korngut: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Director Reveals One of Its Nastiest Kill Scenes. Dread Central, 2022-06-01. [dostęp 2022-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-3)]. (ang.).
 8. Rachael O’Connor: Winnie the Pooh returns with a vengeance in slasher horror Blood and Honey. Metro, 2022-05-26. [dostęp 2022-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-2)]. (ang.).
 9. Taylor Mansfield: Here’s the full cast of ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’. We Got This Covered, 2022-05-26. [dostęp 2022-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-26)]. (ang.).
 10. Timothy McClelland: Watch Pooh Horror Movie Composer Make Horrific Bee-Filled Violin. ScreenRant, 2022-07-18. [dostęp 2022-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-17)]. (ang.).
 11. Josh Korngut: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ – Violent New Horror Film Reworks a Childhood Classic. Dread Central, 2022-05-24. [dostęp 2022-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-19)]. (ang.).
 12. a b K.J. Yossman: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Director Teases Slasher Film Plot: ‘Pooh and Piglet Go on a Rampage’. Variety, 2022-05-26. [dostęp 2022-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-31)]. (ang.).
 13. Stephen Nepa: Winnie the Pooh is Out for Blood. Age of the Nerd, 2022-05-28. [dostęp 2022-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-12)]. (ang.).
 14. Richard Trenholm: Winnie the Pooh Horror Movie ‘Blood and Honey’ Ends Badly for Eeyore, oh Bother. CNET, 2022-05-27. [dostęp 2022-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-26)]. (ang.).
 15. Melissa Miller: Mask from WINNIE THE POOH: BLOOD AND HONEY Horror Movie is Nightmarish. Nerdist, 2022-06-14. [dostęp 2022-09-01]. (ang.).
 16. Dylan Kelly: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Slasher Receives Official Trailer. Hype Beast, 2022-08-31. [dostęp 2022-09-01]. (ang.).
 17. Elyse Wanshel: Slasher Film ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Shows Beloved Characters Gone ‘Feral’. HuffPost, 2022-05-26. [dostęp 2022-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-26)]. (ang.).
 18. a b Alex Ritman: How an Online Frenzy Lit a Fuse Under Microbudget Slasher ‘Winnie-the-Pooh: Blood and Honey’. The Hollywood Reporter, 2022-11-4. (ang.).
 19. Timothy McClelland: Watch Pooh Horror Movie Composer Make Horrific Bee-Filled Violin. ScreenRant, 2022-07-18. [dostęp 2022-10-28]. (ang.).
 20. Miller, Melissa T.: Bee-Drenched Violin Creates Winnie-the-Pooh: Blood and Honey’s Horror Soundtrack. Nerdist, 2022-08-3. [dostęp 2022-10-31]. (ang.).
 21. Tamera Jones: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Poster Will Leave You Speechless. Collider, 2022-07-14. [dostęp 2022-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-15)]. (ang.).
 22. Joe Skrebels: Winnie the Pooh: Blood and Honey – First Trailer Reveals the Horrors in 100 Acre Wood. IGN, 2022-08-3. [dostęp 2022-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-31)]. (ang.).
 23. Hattie Lindert: The Winnie the Pooh: Blood And Honey trailer has public domain written all over it. The A.V. Club, 2022-08-31. [dostęp 2022-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-31)]. (ang.).
 24. Alex Ritman: Viral Low-Budget Horror ‘Winnie-the-Pooh: Blood and Honey’ Getting Theatrical Release in U.S., U.K., Canada, Mexico. The Hollywood Reporter, 2022-11-01. [dostęp 2022-11-01]. (ang.).
 25. Jorge Santamaría: ‘Winnie Pooh: Miel y sangre’, depravación y comedia involuntaria en Cinemex. SensaCine. [dostęp 2023-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-27)]. (hiszp.).
 26. Kelly McClure: “Winnie the Pooh: Blood and Honey” takes Pooh and Piglet to the bad place. Salon.com, 2022-05-26. [dostęp 2022-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-26)]. (ang.).
 27. Jon Mendelsohn: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Images Are Pure Nightmare Fuel. Collider, 2022-05-26. [dostęp 2022-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-26)]. (ang.).
 28. Rotem Rusak: Winnie the Pooh is a Terrifying Slasher Villain in Blood and Honey. Nerdist, 2022-05-27. [dostęp 2022-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-26)]. (ang.).
 29. Justin Carter: Winnie the Pooh Enters the Public Domain, Immediately Becomes a Serial Killer. Gizmodo, 2022-05-27. [dostęp 2022-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-27)]. (ang.).
 30. Katarina Feder: Know Your Rights: Could I Get Sued for Publishing the Sneaky Photos I Took of James Turrell’s Roden Crater? + More Artists-Rights’ Questions, Answered. Artnet News, 2022-06-24. [dostęp 2022-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-27)]. (ang.).
 31. John Squires: ‘Winnie the Pooh: Blood and Honey’ Scared Up $4 Million at the Worldwide Box Office. Bloody Disgusting!, 2023-03-09. [dostęp 2023-03-29]. (ang.).
 32. Winnie-the-Pooh: Blood and Honey. Rotten Tomatoes. [dostęp 2023-03-29]. (ang.).
 33. Winnie-the-Pooh: Blood and Honey. Metacritic. [dostęp 2023-03-29]. (ang.).
 34. Jonathan Fuge: Peter Pan: Neverland Nightmare Coming from the Makers of Winnie the Pooh: Blood and Honey. MovieWeb, 2022-11-2. [dostęp 2022-11-26]. (ang.).
 35. Jonathan Fuge: Bambi Horror Movie to Transform the Disney Character Into a Vicious Killing Machine. MovieWeb, 2022-11-25. [dostęp 2022-11-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]