Pudełecznik trójpasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pudełecznik trójpasy
Cuora trifasciata[1]
Bell, 1825
Pudełecznik trójpasy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Rząd żółwie
Podrząd żółwie skrytoszyjne
Rodzina żółwie lądowe
Podrodzina batagurowate
Rodzaj Cuora
Gatunek Cuora trifasciata
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 CR pl.svg

Pudełecznik trójpasy (Cuora trifasciata) – endemiczny gatunek żółwia, żyjący głównie w południowych Chinach, w języku angielskim znany jako "Golden Coin Turtle".

Gatunek występuje w Chinach (w prowincjach Guangdong, Fujian, Hajnan oraz w regionie autonomicznym Guangxi i Hongkongu). Populacje zamieszkujące Laos oraz Wietnam są obecnie uważane za odrębny gatunek - Cuora cyclornata[3].

Cuora trifasciata często krzyżuje się z żółwiami z tej samej rodziny, zarówno w niewoli jak i na wolności, a potomstwo powstałe z tych krzyżówek jest często zdolne do rozmnażania. Niektóre z takich krzyżówek zostały uznane za odrębne gatunki.

Gatunek Cuora trifasciata został umieszczony w Czerwonej Księdze IUCN jako gatunek zagrożony wyginięciem[2]. Żółwie te wykorzystuje się w chińskiej medycynie ludowej[4], np. do przyrządzania leczniczego deseru "Guīlínggāo", dlatego też są one jednym z najbardziej zagrożonych gatunków żółwi na świecie.

Żółwie z gatunku Cuora trifasciata hoduje się w Chinach na farmach żółwi. Zgodnie z danymi pochodzącymi z części farm (prawie połowy wszystkich farm zarejestrowanych w Chinach), naukowcy oszacowali, że hoduje się na nich ok. 115 900 żółwi z gatunku Cuora trifasciata. Farmy sprzedają rocznie ok. 20 600 osobników tego gatunku, o łącznej wartości 37 mln. dolarów, co daje cenę 1800 dolarów za jednego żółwia. Jak dotychczas jest to więc najbardziej cenny żółw świata (przykładowo: popularny gatunek Pelodiscus sinensis wyhodowany w celach konsumpcyjnych kosztuje ok. 7 dolarów za sztukę a Cuora mouhotii sprzedawany jako zwierzątko domowe - ok. 80 dolarów). Biorąc pod uwagę farmy, które nie zostały wzięte pod uwagę w tych wyliczeniach oraz farmy niezarejestrowane, liczba hodowanych żółwi tego gatunku może byc znacznie większa[5]. Największa farma na której hoduje się Cuora trifasciata znajduje się w prowincji Guangdong, posiada ok. 2 tys. żółwi[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cuora trifasciata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Cuora trifasciata. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Blanck et al. (2006)
  4. da Nóbrega Alves et al. (2008)
  5. Haitao Shi, James F Parham, Zhiyong Fan, Meiling Hong, Feng Yin: Evidence for the massive scale of turtle farming in China. W: Oryx [on-line]. Cambridge University Press, 2008-01-01, 42 [dostęp 2009-12-26]. s. 147-150. 10.1017/S0030605308000562.
  6. 财富人物:金钱龟"中国第一人" ("People and fortune: Country's No. 1 Golden-coin-turtle man") 2007-09-24 (chiń.)