Przejdź do zawartości

Pudelpointer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pudelpointer
Ilustracja
Pudelpointer
Kraj patronacki

Niemcy

Kraj pochodzenia

Niemcy[1]

Wymiary
Wysokość

60 – 68 cm (psy),
55 -63 cm (suki)

Masa

25 – 35 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa VII, Sekcja 1.1,
nr wzorca 216

Pudelpointer – jedna z ras psów, należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji i typu wyżłów kontynentalnych, w podsekcji psów w typie gończego. Podlega próbom pracy[1].

Charakterystyka ogólna[edytuj | edytuj kod]

Pudelpointer jest rasą psów myśliwskich, zaliczanych do tzw. legawców, powstałą pod koniec XIX wieku. Na skutek skrzyżowania w Niemczech, pointera z pudlem uzyskano rasę przystosowaną do wszechstronnej pracy łowieckiej na każdym terenie. Ceniony przez myśliwych za dobry węch, zapalczywość w pracy oraz szybkość, jest uznawany za rasę unikatową, liczniej hodowany jest tylko w Niemczech[2].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Pudelpointer ma głowę średniej długości, z długą i szeroką kufą. Oczy są okrągłe i duże, barwy żółtej lub żółtobrązowej. Uszy są średniej wielkości, przylegające i opadające płasko. Grzbiet jest krótki i prosty, o mocnych lędźwiach, brzuch jest podkasany. Kończyny są długie i umięśnione. Ogon skopiowany jest noszony poziomo.

Umaszczenie jest brązowe, rudobrązowe lub czarne, o włosie szorstkim i nastroszonym, średnio długim. Według wzorca FCI niedopuszczalna jest szata barwy białej i nadmiernie pręgowanej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 289.
  2. Hans Räber "Encyklopedia Psów Rasowych" T.II s.541

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Larousse "Psy"
  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva-Maria Krämer "Rasy psów", Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2003