Puella Magi Madoka Magica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puella Magi Madoka Magica
魔法少女まどか☆マギカ
(Mahō Shōjo Madoka Magika)
Gatunek dramat, horror, tragedia, mahō-shōjo
Telewizyjny serial anime
Reżyser Akiyuki Shinbo
Producent Atsuhiro Iwakami
Scenariusz Gen Urobuchi
Muzyka Yuki Kajiura
Studio Japonia Shaft
Stacja telewizyjna Japonia MBS, TBS, CBC
Premierowa emisja 7 stycznia 201122 kwietnia 2011
Liczba odcinków 12
Manga
Artysta Hanokage
Wydawca Japonia Hōbunsha
Wydawana 12 lutego 201130 maja 2011
Liczba tomów 3
Manga
Puella Magi Kazumi Magica: The Innocent Malice
Autor Masaki Hiramatsu
Artysta Takashi Tensugi
Wydawca Japonia Hōbunsha
Odbiorcy seinen
Drukowana w Japonia Manga Time Kirara Forward
Wydawana marzec 2011styczeń 2013
Liczba tomów 5
Manga
Puella Magi Oriko Magica
Autor Kuroe Mura
Wydawca Japonia Hōbunsha
Wydawana 12 maja 201112 czerwca 2011
Liczba tomów 2
Powieść
Autor Hajime Ninomae
Artysta Yūpon
Wydawca Japonia Nitroplus Books
Wydana 14 sierpnia 2011
Gra komputerowa
Puella Magi Madoka Magica Portable
Producent Banpresto
Wydawca Namco Bandai Games, Nitroplus
Platforma PlayStation Portable
Data wydania 15 marca 2012
Gatunek gra przygodowa, jRPG
Kategorie wiekowe CERO: B
Film animowany
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings
Reżyser Akiyuki Shinbo
Scenariusz Atsuhiro Iwakami
Producent Gen Urobuchi
Muzyka Yuki Kajiura
Studio Shaft
Wydany 6 października 2012
Czas trwania 130 min.
Manga
Puella Magi Madoka Magica: The Different Story
Artysta Hanokage
Wydawca Japonia Hōbunsha
Wydawana 12 października 201212 listopada 2012
Liczba tomów 3
Film animowany
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal
Reżyser Akiyuki Shinbo
Scenariusz Atsuhiro Iwakami
Producent Gen Urobuchi
Muzyka Yuki Kajiura
Studio Shaft
Wydany 13 października 2012
Czas trwania 109 min.
Film animowany
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
Reżyser Akiyuki Shinbo
Scenariusz Atsuhiro Iwakami
Producent Gen Urobuchi
Muzyka Yuki Kajiura
Studio Shaft
Wydany 26 października 2013

Puella Magi Madoka Magica (jap. 魔法少女まどか☆マギカ Mahō Shōjo Madoka☆Magika?) – japoński serial anime wyprodukowany przez studio Shaft i Aniplex. Anime zostało wyreżyserowane przez Akiyuki Shinbo, ze scenariuszem napisanym przez Gen Urobuchi z oryginalnymi projektami postaci autorstwa Ume Aoki[1]. Pierwsze dziesięć odcinków w Japonii wyemitowały stacje MBS i TBS między styczniem a marcem 2011 roku, podczas gdy emisja dwóch ostatnich odcinków była opóźniona do kwietnia 2011 r., ze względu na trzęsienie ziemi i tsunami u wybrzeży Honsiu. Wydawnictwo Hōbunsha wydało mangową adaptację serii oraz jej trzy spin offy: Puella Magi Kazumi Magica: Innocent Malice, Puella Magi Oriko Magica i Puella Magi Madoka Magica: A Different Story. Wydawnictwo Nitroplus wydało powieść w sierpniu 2011 roku. W marcu 2012 roku została wydana gra wideo na konsolę PlayStation Portable. Powstały także dwa filmy przedstawiające w skrócie fabułę zawartą w anime oraz trzeci przedstawiający oryginalną historię w 2013 roku. Trzecia część filmu jest kontynuacją wydarzeń z serialu.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Mieszkające w mieście Mitakihara czternastoletnia dziewczyna Madoka Kaname i jej najlepsza przyjaciółka Sayaka Miki spotykają dziwnego chowańca o imieniu Kyubey. Stworzenie to proponuje jej umowę: spełnienie jednego życzenia w zamian za to, że Madoka zostanie czarodziejką z zadaniem zwalczania złych czarownic – przejawów rozpaczy będących odpowiedzialnymi za niewyjaśnione morderstwa i samobójstwa. Tymczasem Homura Akemi, uczennica z wymiany, za wszelką cenę próbuje powstrzymać Madokę przed staniem się czarodziejką. W miarę jak Madoka zastanawia się nad zostaniem czarodziejką, dochodzi do wniosku, że takie życie nie jest tak prestiżowe jak myślała i jest pełna udręki, cierpienia i rozpaczy. Wkrótce dowiaduje się o mrocznych tajemnicach dotyczących czarodziejek i czarownic, i poznaje brzemię, jakie ciąży na niej i jej przyjaciółkach. Madoka zastanawia się, czy naprawdę istnieje życzenie, dla którego warto zaryzykować swoje życie.

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

Czarodziejka (jap. 魔法少女 Mahō Shōjo?, ang. Magical girl)

Czarodziejka to nastoletnia dziewczyna obdarzona magicznymi mocami otrzymanymi przez zawarcie umowy z Kyubey'em. Warunki umowy są następujące: Kyubey spełni jej jedno życzenie, w zamian będzie ona używać magii do walki z czarownicami. Moce otrzymane przez czarodziejkę często są związane z jej życzeniem. Na przykład życzenie wyleczenia kogoś da czarodziejce zaawansowane zdolności regeneracyjne. Moce ofensywne dotyczą tworzenia kopii broni osobistej, takiej jak strzały, muszkiety i granatniki. W mandze Kazumi Magica ujawnione jest, że oprócz ludzi każda istota posiadająca duszę i zdolność do odczuwania emocji jest w stanie zawrzeć kontrakt.

Soul Gem (jap. ソウルジェム Sōru Jemu?, pl. Klejnot Duszy)

Soul Gem jest to klejnot w kształcie jajka, który przechowuje magiczną moc dziewczyny. Powstaje w momencie zawarcia kontraktu z Inkubatorem. Jego rozmiar i jasność są względne do ilości magicznej mocy zamieszkującej w dziewczynie. Klejnot jest niezbędny do poszukiwania i walki z czarownicami: świeci się, gdy czarownica lub jeden z jej chowańców jest w pobliżu; jest również wykorzystywany do transformacji podczas bitwy. Kiedy nie jest w postaci klejnotu, to funkcjonuje jako pierścień na palcu właścicielki. Nazwa klejnotu pochodzi od jego funkcji: służy jako pojemnik na duszę, po to aby ciało było w stanie przetrwać w innym wypadku śmiertelne rany. Zatem jeśli Soul Gem zostanie zniszczony, właścicielka umrze. Jeśli ciało oddali się zbyt daleko od klejnotu, to straci swój puls i stanie się martwe; oddzielenie ciała od Klejnotu Duszy przez dłuższy czas może spowodować, że zacznie się rozkładać. Ilekroć czarodziejka używa swoich magicznych mocy, jej klejnot staje się ciemniejszy, aż do momentu, kiedy jej moce zostaną wyczerpane. Zanim to nastąpi, klejnot musi zostać oczyszczony poprzez przeniesienie ciemności w Nasiona Żalu.

Wiedźma (jap. 魔女 Majo?)

Wiedźmy to nie-ludzkie istoty powszechnie postrzegane jako zło. Zamieszkują ukryte prywatne światy, i dlatego nie są normalnie widoczne. Mogą wpływać na ludzi, dając im znaki znane jako "Pocałunki Wiedźmy" (jap. 魔女の口づけ Majo no Kuchizuke?), które powodują wypadki, choroby czy samobójstwa. Wiedźmy często tworzą mniejsze wersje siebie samych, tak zwane chowańce. Inne światy, w których przebywają wiedźmy nazywane są barierami (jap. 結界 Kekkai?). Każdy z nich zawiera unikalny labirynt, manifestujący jej podświadomość. Wiedźmy powstają przez w pełni niezależne i wyrośnięte chowańce lub czarodziejki, którym nie udało się oczyścić swoich Klejnotów Duszy, zamieniając swoje kamienie w Nasiona Żalu.

Nasiono Żalu (jap. グリーフシード Gurīfu Shīdo?, ang. Grief Seed)

Nasiona Żalu mają postać czarnych kul zakończonych kolcem. Powstają przy narodzinach wiedźmy. Tworzą bariery ukrywające wiedźmę przed wzrokiem zwykłych ludzi. Kiedy wiedźma zostaje pokonana, pozostawia po sobie swoje Nasiono Żalu, które może być użyte do oczyszczania i przywracania magicznej mocy Klejnotom Duszy.

Media[edytuj | edytuj kod]

Anime[edytuj | edytuj kod]

Prace nad Puella Magi Madoka Magica zostały rozpoczęte po tym, jak Akiyuki Shinbo wyraził chęć pracy nad nową serią mahō-shōjo producentowi Atsuhiro Iwakami podczas ich pracy na Hidamari Sketch i Bakemonogatari [2]. We wczesnym etapie planowania Iwakami nie zdecydował się dostosowywać istniejących materiałów, aby dać Shinbo większą swobodę w jego stylu reżyserii[2]. Następnie skontaktował się z Gen Urobuchi, proponując mu, aby pracował nad projektem jako scenarzysta i Ume Aoki jako projektant postaci[2]. Seria została ogłoszona w oknie reklamowym w czasie emisji anime Togainu no Chi[3]. Od tego czasu coraz więcej reklam zostawało pokazywane ujawniając postacie i obsadę[2]. Pierwsze dziesięć odcinków zostało emitowane w stacjach MBS, TBS i CBC między 7 stycznia 2011 a 11 marca 2011 roku[4], zostały one wyemitowane dzień później w regionie Kantō niż w Kansai. Ze względu na trzęsienie ziemi i tsunami u wybrzeży Honsiu emisja 10 odcinka w Kantō, jak również pozostałych dwóch odcinków została wstrzymana[5]. Pozostałe odcinki zostały nadane 22 kwietnia 2011 roku w Kansai i Kantō. Seria została udostępniona na serwis Crunchyroll 15 lutego 2012 roku, jak również Hulu i Crackle[6][7].

Anime zostało wydane na sześciu płytach Blu-ray i DVD 27 kwietnia, a 21 września 2011 roku, wydanie zostało opóźnione z pierwotnej daty 30 marca 2011 roku z powodu trzęsienia ziemi[8]. Każda płyta zawiera dodatkowo yonkoma autorstwa Ume Aoki i płytę CD. Shinbo wyraził zainteresowanie stworzeniem serii uzupełniającej, która skupi się bardziej na części obyczajowej historii. Do pierwszego, trzeciego i piątego tomu BD/DVD były dołączone CD dramy[9]. Szósty i ostatni tom wydany 21 września 2011 zawierał reżyserską edycję odcinka 12[10].

Filmy[edytuj | edytuj kod]

W grudniowym wydaniu miesięcznika Newtype wydawnictwa Kadokawa Shote ogłoszono, że studio Shaft rozpoczęło prace nad trzyczęściowym projektem filmowym[11]. Pierwsze dwa filmy, zatytułowane odpowiednio Beginnings (jap. 始まりの物語 Hajimari no Monogatari?) oraz Eternal (jap. 永遠の物語 Eien no Monogatari?), przedstawiają w skrócie wydarzenia, które miały miejsce w serialu anime. Pierwszy film, którego akcja pokrywa się z pierwszymi sześcioma odcinkami anime[12], miał swoją premierę 6 października 2012 roku, podczas gdy premiera drugiego filmu odbyła się 13 października 2012 roku[13]. Trzeci film, zatytułowany Rebellion (jap. 叛逆の物語 Hangyaku no Monogatari?), przedstawiał nową fabułę napisaną przez Urobuchi'ego[14], jego premiera odbyła się 26 października 2013 roku[15].

Manga[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo Hōbunsha opublikowało trzytomową mangę opartą o anime. Bezpośrednia adaptacja anime zilustrowana przez Hanokage została opublikowana w trzech tomach tankōbon, każdy składający się z czterech rozdziałów, wydanych od 12 lutego do 30 maja 2011 roku[16]. Spin off mangi pt. Puella Magi Kazumi Magica: The Innocent Malice (jap. 魔法少女かずみ☆マギカ〜The innocent malice〜?) napisany przez Masaki Hiramatsu i zilustrowany przez Takashi Tensugi, był publikowany do marca 2011 r. do stycznia 2013 r. w magazynie Manga Time Kirara Forward. Trzecia manga pt. Puella Magi Oriko Magica (jap. 魔法少女おりこ☆マギカ Maho Shōjo Oriko Magika?), napisana przez Kuroe Mura, została wydana w dwóch tomach tankōbon 12 maja i 12 czerwca 2011 roku[17]. Pierwszy tom mangi Kazumi Magica jest planowany do wydania w maju 2013 roku.

Pierwszy tom oficjalnej antologii przedstawiający gościnnie artystów został wydany 12 września 2011 roku[18]. Miesięcznik wydawany przez Hōbunsha, Manga Time Kirara Magica (jap. まんがタイムきらら☆マギカ Manga Taimu Kirara Magika?), został wprowadzony na rynek 8 czerwca 2012 roku i zawiera różne mangowe historie. Komiksowa adaptacja filmu zatytułowana Puella Magi Madoka Magica: Film Memories trafił do sprzedaży 26 maja 2012. Kolejna manga wydawnictwa Hanokage, Puella Magi Madoka Magica: Different Story, została opublikowana w trzech tomach tankōbon między 12 października a 12 listopada 2012 roku.

Przypisy

 1. New Shinbo/Shaft Anime to Be Mahō Shōjo Madoka Magica (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-02-13].
 2. a b c d 新房昭之×虚淵玄×蒼樹うめ×シャフト 1大プロジェクト始動 (Akiyuki Shinbo × Gen Urobuchi × Ume Aoki × Shaft: The Start of One Large Project). „Megami Magazine”, s. 115, 25.10.2010. Gakken (jap.). 
 3. Bakemonogatari's Shinbo, Phantom's Urobuchi Launch New Anime (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-02-13].
 4. 魔法少女まどか☆マギカ 番組公式 (Puella Magi Madoka Magica Official Program) (jap.). MBS. [dostęp 2013-02-13].
 5. This Week's Madoka Magica Not Aired in 'Self-Restraint' (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-02-13].
 6. Crunchyroll to Stream Puella Magi Madoka Magica Anime (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-02-13].
 7. Crackle, Hulu Also Stream Puella Magi Madoka Magica Anime (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-02-13].
 8. Madoka Magica's Airing, Streaming Delayed 'For Now' (Updated) (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-02-13].
 9. Shinbo, Tomino Want to Do New Madoka Magica, Ideon (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-02-13].
 10. Japanese Stores List Madoka Magica #12 Director's Edit (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-02-13].
 11. Madoka Magica Film Project Launches (Updated) (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-03-11].
 12. Richard Eisenbeis: Madoka Magica: Beginnings May Be Better Than the Series (ang.). Kotaku. [dostęp 2013-03-11].
 13. Madoka Magica Films Slated for October 6 & 13 (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-03-11].
 14. Madoka Magica Film Project to Be Trilogy (Updated) (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-03-11].
 15. Nikkei Entertainment: 3rd Madoka Magica Film to Open in Fall (ang.). Anime News Network. [dostęp 2013-03-11].
 16. Mahō Shōjo Madoka☆Magika #1-#3 (ang.). Hōbunsha. [dostęp 2013-02-13].
 17. Mahō Shōjo Orika☆Magika #1-#2 (ang.). Hōbunsha. [dostęp 2013-02-13].
 18. Mahō Shōjo Madoka☆Magika Antologia Comic Vol.1 (ang.). dokidokivisual.com. [dostęp 2013-02-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]