Puissance (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Puissance (grupa muzyczna))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puissance
Rok założenia 1993
Pochodzenie  Szwecja
Gatunek industrial, ambient
Wydawnictwo muzyczne Equilibrium Music
Powiązania Valkyria
Obecni członkowie
Henrik Möller
Fredrik Söderlund
Strona internetowa

Puissance jest szwedzkim zespołem muzycznym założonym w 1993 r. przez Henrika Möllera i Fredrika Söderlunda (producenta i aktywnego uczestnika projektów takich jak Octinomos, Parnassus, Valkyria czy State Research Bureau). Z kolei sam Möller działa jeszcze w Arditi.
Mimo charakterystycznej twórczości z wymową apokaliptyczną, dzieła zespołu zbierają pochlebne recenzje wśród słuchaczy i prasie fachowej, nie tylko w tej, związanej z rynkiem podziemnym.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Puissance pierwotnie tworzył w duchu ciężkiego, bezlitosnego industrialu. Jego pierwsze demo Krig zawierało przytłaczające, fabryczne elementy. Kolejne demo Obey, Hate, Die było jego lżejszym następcą. Zauważyć się da bardziej przyswajalne elementy jak chóry oraz militarystyczne bębny. A całość dopełniają mizantropijne i pesymistyczne elementy. Bardziej zaawansowany, czysty militaryzm połączony z neoklasycznymi wątkami pojawił się w pierwszym studyjnym albumie Let Us Lead wydanym w 1996 r. Tam surowy industrial stał się mniej widocznym tłem. Mimo tego przekaz artystów nie stracił na silę i jest równie wyrazisty jak na samym początku twórczości Puissance. Jako nowy element pojawił się wokal. Militaryzm kontynuowany był w singlu Totalitarian Hearts i albumie studyjnym Back In Control. Album ów był także ostatnim tak ciężkim tworem zespołu, jak i tak skomplikowanym. Kolejne wydanie studyjne Mother Of Disease (przez krytyków uważany za najlepszy krążek ich twórców) utrzymane zostało w dotychczasowym klimacie znanym z wcześniejszego albumu. Zatem znaleźć można tu dalej motywy militarne, partie na bębnach i neoklasyczne motywy. Mini-album Hail The Mushroom Cloud, który powstał niedawno po wcześniejszym albumie, jest bardziej stonowany i dedykowano go wynalazkowi, który wywarł znaczący wpływ na XX wiekbombie atomowej. Rok 1999 przyniósł wydanie War On. Składały się nań utwory z lat wcześniejszym, poddane nowej aranżacji oraz dwa premierowe. Ujrzenie światła dziennego przez album Total Cleansing oraz single Genocidal i A Call to Arms było zapowiedzią zmiany stylu zespołu. Total Cleansing jest bardzo stonowany w porównaniu ze wcześniejszymi osiągnięciami i bardziej przypomina Hail The Mushroom Cloud. Nie zatracił pomimo tego zabiegu Puissance swoich charakterystycznych elementów nie zatracił. Pesymizm jest nadal wyczuwalny. Tą samą linię utrzymywano w wydanym w 2004 r. studyjnym albumie State Collapse. W 2007 wydany został Grace Of God.

W czasie swojej kariery duet dawał koncerty m.in. na Cold Meat Industry Festival w Erlangen, 7 sierpnia 1999 w Oelsnitz/Erzgeb. (oba miasta w Niemczech).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Płyty zespołu były wydawane przez różne wytwórnie. Były nimi kolejno Cold Meat Industry, Fluttering Dragon, Selfless Recordings, L.S.D. Organisation , Blooddawn Productions oraz wspominana Equilibrium Music. Pod szyldem tej ostatniej albumy wydawane są do dziś. Wznowienia niektórych albumów (Back in Control, Mother of Disease) dokonywała wytwórnia Svartvintras Productions.

Rok Tytuł Format
1995 Krig Demo
1995 Obey, Hate, Die Demo
1996 The Hearts of Shadow Gods Kompilacja
1996 Let Us Lead CD, LP
1997 Totalitarian Hearts EP
1998 Back in Control CD
1999 Mother of Disease CD, LP
1999 War On CD
2000 Hail the Mushroom Cloud EP
2000 A Call to Arms EP 7"
2000 Genocidal EP
2001 Total Cleansing CD
2003 To Give Death by the Sword of Christ EP, split z Sorhin
2003 State Collapse CD
2007 Grace of God CD

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]