Punhwang sa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Punhwangsa
Nazwa koreańska
Hangul 분황사
Transkrypcja poprawiona Bunhwangsa
Transkrypcja MCR Punhwangsa
Punhwang sa
Stupa
Stupa
Państwo  Korea Południowa
Miejscowość Gyeongju
Rodzaj klasztoru Klasztor buddyjski
Właściciel chogye
Typ zakonu męski
Założyciel klasztoru Chajang
Materiał budowlany drewno, kamień
Data budowy 634
Położenie na mapie Korei Południowej
Mapa lokalizacyjna Korei Południowej
Punhwang sa
Punhwang sa
Ziemia35°50′27″N 129°14′01″E/35,840833 129,233611

Punhwang sa (Świątynia Pachnącego Cesarza) – mały klasztor w dawnej stolicy Gyeongju.

Historia klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Klasztor został wybudowany w 634 roku przez Chajanga, miał rangę królewskiego klasztoru i był zbudowany tuż obok wspaniałego kompleksu Hwangnyong (Klasztor Żółtego Smoka). Kompleks ten był najważniejszym i największym klasztorem w Silli. Niestety nic z niego nie pozostało, natomiast z dużo mniejszego klasztoru Punhwang została m.in. murowana z cegieł pagoda[1].

Świątynia ta została wybudowana za panowania królowej Sŏndŏk. Do dziś zachowała się stupa, niegdyś dziewięciopiętrowa, a obecnie trzypiętrowa, która jest najstarszą budowlą tego typu w Korei i nosi tytuł Skarbu Narodowego Nr 30. Jest ona wzorowana na budowanych z cegieł chińskich stupach z okresu panowania dynastii Tang. Jednak Koreańczycy wyciosali owe cegły z kamienia. Każda z czterech ścian budynku ma charakterystyczne wejścia, po lewej i prawej stronie których znajdują się figury strażników czyli Gŭmgan-yŏksa i Inwangsanga.

Mnichem bardzo związanym z tym klasztorem był słynny Wŏnhyo. Właśnie tu pisał swoje słynne komentarze do sutr i tu został pochowany przez jego syna Sŏljonga.

Ponieważ stupa ta zawaliła się do środka, w 1915 r. Japończycy podczas odgruzowania jej odkryli pojemnik z relikwiami po kremacji mnicha. Znaleziono także drogocenne przedmioty, świadczące o tym, że jakaś kobieta królewskiej krwi, może właśnie królowa Sŏndŏk, była właścicielką tego obiektu.

Oprócz tego na terenie świątyni znajdują się takie cenne obiekty jak: Hogukyongbyŏnŏjŏng (호국용변어정) czyli oktagonalna górna cześć obudowy źródła, podstawa pomnika Hwajaengguksa (화쟁국사) zbudowana w 1101 r. i figura Yaksayŏrae (약세여래), rzeźba z 1774 r.

Adres klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Chris Verebes. Empty House. Zen Masters and Temples of Korea. Eastward Books, Seul, Korea, str. 330 ​ISBN 89-952155-4-2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chris Verebes. Empty House. Zen Masters and Temples of Korea, str. 40