Punjab Medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Punjab Medal
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 2 kwietnia 1849

The Punjab Medal jest medalem kampanii brytyjskich ustanowionym 2 kwietnia 1849, w celu nagradzania brytyjskich oficerów i żołnierzy wszystkich rang oraz członków Kompanii Wschodnioindyjskiej, którzy służyli w Pendżabie w kampanii 18481849, w operacjach kończących brytyjską aneksję Pendżabu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kampania w Pendżabie była kontynuacją wojny nad rzeką Satledź (za którą nadawano oddzielny medal – Sutlej Medal), która pozostawiła sikhijskich bojowników w stanie umożliwiającym im kontynuowanie walk. Rebelia ta trwała do czasu pokonania buntowniczej armii Sikhów w roku 1848.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medal autoryzowano dla wszystkich, którzy służyli w Pendżabie pomiędzy 7 września 1848 i 14 marca 1849. Żadna jednostka nie zakwalifikowała się do otrzymania dwóch klamer Mooltan i Chilianwala. Medal bez klamer wydawano jednostkom obecnym w Pendżabie, ale nie biorącym udziału w żadnej z bitew.

Klamry medalu[edytuj | edytuj kod]

Usankcjonowano trzy klamry medalu ale jeden nagrodzony mógł otrzymać tylko dwie. Wiele medali bez klamer wydano żołnierzom, którzy nie brali udziału w żadnej z trzech głównych bitew.

  • Mooltan
7 września 184822 stycznia 1849. Nadawany żołnierzom zaangażowanym w oblężeniu Multan
  • Chilianwala
13 stycznia 1849. Nadawany żołnierzom pod dowództwem Lorda Gougha, który pokonał armię Sikhów dowodzoną przez generałów Shere Singh i Lal Singh niedaleko miejscowości Chilianwala.
  • Goojerat
21 lutego 1849. Nadawany żołnierzom pod dowództwem Lorda Gougha, który pokonał armię Sikhów dowodzoną przez generała Shere Singh pod Gujrat.

Opis medalu[edytuj | edytuj kod]

awers: głowa w diademie królowej Wiktorii z inskrypcją VICTORIA REGINA

rewers: przedstawia poddanie się armii Sikhów generałowi sir Walterowi Gilbertowi, w tle przypatrujący się temu wydarzeniu żołnierze Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na górze legenda TO THE ARMY OF THE PUNJAB, pod spodem rok napisany cyframi rzymskimi MDCCCXLIX (1849).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]