Purée

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Purée ziemniaczane

Purée (fr. oczyszczony) – samodzielne danie lub półprodukt kulinarny z warzyw lub roślin strączkowych, które po ugotowaniu zostały zmielone, utłuczone lub przetarte przez sito[1]. Pod względem konsystencji lub sposobu przygotowania purée mogą występować pod rozmaitymi nazwami rodzajowymi i przybierać formę gęstych zup, gładkich mas czy sosów, choć najczęściej dotyczy to rozdrobnionych warzyw poddanych dalszej obróbce. Z kolei purée wykorzystywane jako ingrediencje w dalszym przygotowaniu bardziej złożonych potraw często określa się mianem past. Termin ten nie obejmuje zazwyczaj potraw czy ingrediencji przygotowanych w podobny sposób ze zbóż czy mąki (takich jak owsianki czy mamałyga), nie stosuje się go także najczęściej na określenie przetworów czy past z orzechów i roślin oleistych (takich jak masło orzechowe czy tahini).

Do przygotowania purée w kuchni wykorzystuje się wiele narzędzi, zarówno ogólnego przeznaczenia (jak blender, robot kuchenny czy sito), jak i specjalistycznych (jak tłuczek do ziemniaków czy praska do ziemniaków). Zazwyczaj warzywa na purée poddawane są procesowi gotowania zanim zostaną utłuczone, zmielone czy przetarte, lub też gotowane są już w formie przetworzonej. Służy to zarówno poprawie smaku i konsystencji, jak i usunięciu substancji toksycznych albo też odparowaniu zbędnej ilości cieczy.

Najczęściej purée składają się ze stosunkowo niewielu składników, powszechne jest jednak także wykorzystywanie tej samej metody do mielenia całych przygotowanych wcześniej posiłków jako pokarmu dla niemowląt, dzieci czy osób niezdolnych do przeżuwania[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joël Robuchon i inni, Larousse gastronomique, London: Hamlyn, 2001, s. 949, ISBN 0-600-60235-4 (ang.).
  2. Angela Buck, The Everything Organic Cooking for Baby and Toddler Book: 300 naturally delicious recipes to get your child off to a healthy start, Everything Books, 17 października 2008, s. 273, ISBN 1-60550-777-6 (ang.).