Purchawka łatkowata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Purchawka łatkowata
Purchawka łatkowata: zdjęcie
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd pieczarkowce
Rodzina pieczarkowate
Rodzaj purchawka
Gatunek purchawka łatkowata
Nazwa systematyczna
Lycoperdon mammiforme Pers.
Syn. meth. fung. (Göttingen) 1: 146 (1801)
Purchawka łatkowata: drugie zdjęcie

Purchawka łatkowata (Lycoperdon mammiforme Pers.) – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Lycoperdon, Agaricaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Niektóre synonimy naukowe[2]:

  • Lycoperdon velatum Vittad. 1842
  • Utraria velata (Vittad.) Quél. 1873

Nazwę polską podała Wanda Rudnicka-Jezierska w 1991 r[3].

Morfologia[edytuj]

Owocnik

Kulistawy do gruszkowatego; młody – czystobiały, o powierzchni delikatnie ziarnistej, na której znajduje się szybko odpadająca płatami zewnętrzna warstwa pokrywy zewnętrznej, później nieco ochrowy, na starość czekoladowobrązowy.

Wnętrze owocnika

Za młodu białe i miękkie jak wata, dojrzałe brązowe jak umbra, otwierające się na szczycie i rozpadające na pylistą masę zarodników{[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj]

Opisano występowanie tego gatunku w Europie oraz Japonii[5]. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V – gatunek narażony, który zapewne w najbliższej przyszłości przesunie się do kategorii gatunków wymierających, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[6]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Estonii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Niemczech[3].

Rośnie na ziemi w różnego typu lasach, rzadziej na pastwiskach i łąkach. Pojawia się w miesiącach sierpień-październik[3].

Znaczenie[edytuj]

Saprotrof[3]. Grzyb jadalny, który jednak z powodu swojej rzadkości i wątpliwych wartości spożywczych nie powinien być zbierany[4].

Przypisy

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-09-15].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-09-20].
  3. a b c d Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b Edmund Garnweidner, Hertha Garnweidner, Alicja Borowska, Alina Skirgiełło: Grzyby : przewodnik do poznawania i oznaczania grzybów Europy Środkowej. Warszawa: MUZA SA, 2006, s. 204. ISBN 83-7319-976-4.
  5. Discover Life Maps. [dostęp 2016-01-10].
  6. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.