Purple Gang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Purple Gang – organizacja przestępcza z Detroit działająca w okresie prohibicji skupiająca – w zdecydowanej większości – żydowskich gangsterów.

Gang zajmował się głównie szmuglowaniem nielegalnego alkoholu z Kanady do Stanów Zjednoczonych (Detroit w tym czasie był ważnym kanałem przerzutowym) oraz napadami na sklepy jubilerskie, kradzieżami pojazdów, wymuszeniami i handlem narkotykami.

Członkowie gangu odpowiadają za ok. 500 morderstw. Główni bossowie gangu: Benny i Joe Bernstein, Harry i Louis Fleisher – ściśle współpracowali z innymi czołowymi żydowskimi gangsterami Meyerem Lanskym i Moe Dalitzem.

Podczas swojej przestępczej działalności Purple Gang konkurował z innym żydowskim gangiem – Little Jewish Navy. Aby ostatecznie rozprawić się ze swoimi wrogami, przywódcy Purple Gang sprowadzili z St. Louis – w roli cynglaYonnie Licavolego, który razem ze swoimi braćmi (min. Peterem) i kuzynami krok po kroku eliminował konkurentów; z biegiem czasu rodzina Licavoli stała się wpływową rodziną przestępczą w Detroit; nigdy jednak nie wystąpili przeciwko swoim żydowskim mocodawcom.

Na początku lat trzydziestych XX wieku dwaj czołowi amerykańscy gangsterzy – Włoch z pochodzenia Lucky Luciano i polski Żyd Meyer Lansky przystąpili do eliminacji Wąsatych Piotrków, a tym samym do stworzenia nowej amerykańskiej mafii – Syndykatu. Do uczestnictwa zaprosili gangsterów z Purple Gang; dobrowolnie rozwiązali swój gang, po czym zajęli szereg kluczowych stanowisk w strukturach syndykatu.

Pod koniec lat 70. XX wieku w nowojorskim półświatku przestępczym pojawił się nowy gang (ku niezadowoleniu bossów Pięciu rodzin często nazywany szóstą rodziną). Przyjął on nazwę "Purple Gang" w nawiązaniu do organizacji przestępczej z Detroit z czasów prohibicji. W tym czasie dziennikarze New York Times w trakcie śledztwa ustalili, że członkowie gangu (wyłącznie Amerykanie włoskiego pochodzenia w liczbie poniżej 100 osób) odpowiadają za produkcję i handel narkotyków, wymuszenia i morderstwa na zlecenie (wynajmowali byli przez inne nowojorskie rodziny mafijne).

Członkami nowego Purple Gang są z reguły młodzi ludzie (od 20 do 40 lat); współpracują z czarnoskórymi i latynoskimi handlarzami narkotyków (głównie na terenie Harlemu).

Bibliografia[edytuj]

  • Carl Sifakis, Mafia amerykańska encyklopedia, (tyt. oryg.: The Mafia Encyclopedia, Third Edition) ISBN 97883-242-0613-1