Pushing Ice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pushing Ice
Autor Alastair Reynolds
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 28 października 2005
Wydawca Gollancz

Pushing Ice (pl. Pchanie Lodu) – powieść walijskiego pisarza science fiction Alastaira Reynoldsa wydana 28 października 2005 roku. Bohaterami książki, której akcja rozpoczyna się w niedalekiej przyszłości, jest załoga statku górniczego, która bada jeden z księżyców Saturna po tym jak opuszcza orbitę wokół planety i rozpoczyna ucieczkę poza granice Układu Słonecznego[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Nowe, rozwijające się ekonomie w przestrzeni około-Ziemskiej napędzane są przez stałe dostawy komet, kierowanych ku planecie przez ogromne, atomowe statki górnicze, takie jak Skałoskoczek Belli Lind. Praca ta jest nazywana pchaniem lodu.

Bella i jej załoga bardzo potrzebują odpoczynku i napraw – aż do chwili gdy Janus, jeden z lodowych księżyców Saturna, w niewyjaśnionych okolicznościach wyrywa się ze swojej orbity. Gdy z dużą prędkością zaczyna opuszczać Układ Słoneczny, odpadają od niego kolejne warstwy kamuflażu. Pojawia się podejrzenie, że Janus nigdy nie był prawdziwym księżycem, a udającą go maszyną, która teraz zmierza ku oddalonej o dwieście-sześćdziesiąt lat świetlnych gwieździe Spica.

Skałoskoczek jest jedynym statkiem znajdującym się w pobliżu Janusa, więc Bella zgadza się dogonić maszynę i śledzić ją przez kilka ostatnich dni nim na zawsze znajdzie się poza zasięgiem ludzkości. Podejmując tę decyzję, kobieta rzuca swój statek i załogę w wir wydarzeń, które do granic możliwości przetestują wzajemną przyjaźń i lojalność. Janus skrywa bowiem więcej tajemnic, i nie wszystkie z nich będą dobrze przyjęte.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alastair Reynolds: Novels (ang.). [dostęp 2015-06-13].