Pustułka prążkowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pustułka prążkowana
Falco zoniventris[1]
Peters, 1854
Ilustracja
Pustułka prążkowana u góry ilustracji
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd sokołowe
Rodzina sokołowate
Podrodzina sokoły
Rodzaj Falco
Gatunek pustułka prążkowana
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Pustułka prążkowana (Falco zoniventris) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). To endemiczny gatunek Madagaskaru, znany również jako madagaskarska pustułka prążkowana. Najbliższym krewnym pustułki prążkowanej jest pustułka ciemna i pustułka białorzytna żyjące na stałym lądzie Afryki. Podane 3 gatunki umieszcza się czasem w taksonie Dissodectes.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ma 27-30 cm długości i 60-68 cm rozpiętości skrzydeł. Górna część ciała jest szara, a ogon ma ciemne upierzenie. Górne partie są białawe z ciemnoszarymi pręgami na podgardlu i w górnej części piersi. Ciemnoszare paskowanie widać w dolnej części piersi i na brzuchu. Nogi, oczy i woskówka są żółte. Wokół oczy zaznacza się naga żółta obwódka. Osobniki młodociane są bardziej brązowe niż ptaki dorosłe, mają ciemniejsze oczy i mniej nagą skórę wokół oczu.

Pustułki prążkowane wydają przenikliwy, przerywany szczebiot i ostry wrzaskliwy okrzyk. Poza okresem lęgowym ptaki te jednak nie odzywają się.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

To dość pospolity gatunek w południowej i zachodniej części Madagaskaru, ale na północy i wschodzie wyspy występuje tylko lokalnie. Na centralnym płaskowyżu go nie ma. Występuje od poziomu morza po 2000 metrów n.p.m. Zasiedla polany i skraje lasów oraz obszarów zalesionych.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Rzadko pustułki prążkowane zawisają w powietrzu i wypatrują z tej pozycji zdobyczy. Zwykle poluje z zasiadki. Żywi się małymi gadami, jak kameleony i gekony z rodzaju Phelsuma, duże owady, np. koniki polne i chrząszcze, a wyjątkowo ptaki. Ofiary są łapany z ziemi lub chwytane z gałęzi i pni drzew.

Okres lęgowy[edytuj | edytuj kod]

Trwa od września do grudnia. Gniazdo jest prostym, wyskrobanym zagłębieniem, często stanowi je staro gniazdo po innym ptaku, a zwłaszcza po wandze sierpodziobej. Usytułowane jest w szczelinie drzewa lub wśród epifitycznych zarośli. Samica składa 3 żółtawe jaja.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Falco zoniventris, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Falco zoniventris. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]