Kalahari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pustynia Kalahari)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lokalizacja Kalahari (na czerwono), Niecka Kalahari (na pomarańczowo)
Kalahari widok z kosmosu
Kalahari w Namibii

Kalahari (Dorsland w języku afrikaans)[1][2][3]kotlina w Botswanie, Namibii, RPA, Angoli, Zambii oraz Zimbabwe. Powierzchnia ok. 1,8 mln km².

Na północy suche lasy oraz wilgotne i suche sawanny, na południu roślinność półpustynna oraz pustynna. Nieliczne rzeki okresowe, na północy bagna (Okawango i Makgadikgadi) oraz jezioro Ngami. Liczne parki narodowe. Niesłusznie nazywana jest pustynią, pokrywające ją formacje roślinne zaliczane są do sawanny. Większość opadów wsiąka w podłoże, dlatego większość terenu pod względem zaopatrzenia w wodę przypomina pustynie. Większą jej część pokrywają piaski, spod których w nielicznych miejscach wznoszą się wzgórza zbudowane z litych skał. Piaski Kalahari są pochodzenia rzecznego. W okresie obfitych opadów może zmienić się na krótki czas w kipiące zielenią pastwisko. W czasie lata zdarzają się opady deszczu - opady roczne na Kalahari wynoszą 76–190 mm[4] Otaczająca sawannę Niecka Kalahari obejmuje powierzchnię ok. 2,5 mln km² rozciągając się dalej na tereny Botswany, Namibii i RPA a nawet wdziera się częściowo na tereny Angoli, Zambii i Zimbabwe. Jedyna stała rzeka, Okawango płynie na północnym zachodzie tworząc bagna, które zamieszkuje bogata dzika przyroda. Pradawne suche koryta rzek nazywane Omuramba przecinają centralny i północny obszar Kalahari i stanowią zbiorniki stojącej wody podczas pory deszczowej. Uprzednio raj dla dzikich zwierząt takich jak słonie i żyrafy oraz drapieżników takich jak lwy i gepardy, koryta wyschniętych rzek są teraz jedynie plamkami pastwisk, aczkolwiek wciąż można tam spotkać lamparty i gepardy.

Osady na Kalahari[edytuj]

Botswana

Namibia

RPA

Przypisy

  1. Dorsland Trek, Encyclopædia Britannica. 2009. Encyclopædia Britannica Online. 13 Oct. 2009
  2. The Dorsland Trekkers, Tourbrief.com - The Dorsland Trekkers
  3. Dorsland trekkers, klausdierks.com - CHRONOLOGY OF NAMIBIAN HISTORY. 02 January 2005
  4. Mary Sadler-Altena, "Kalahari: Introduction" webpage: SouthernCape-Kalahari: Kalahari name/climate/reserves and history.