Pustynna Włócznia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pustynna Włócznia
The Desert Spear
Autor

Peter V. Brett

Typ utworu

powieść fantasy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

Księga I – czerwiec 2010
Księga II – sierpień 2010

Wydawca

Harper Collins

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2010

Wydawca

Fabryka Słów

Przekład

Marcin Mortka

poprzednia
Malowany człowiek
następna
Wojna w Blasku Dnia

Pustynna Włócznia (ang. The Desert Spear) – powieść fantasy amerykańskiego pisarza Petera V. Bretta. Jest ona sequelem opublikowanego w 2008 roku Malowanego człowieka. Pustynna Włócznia to drugi z pięciu tomów cyklu demonicznego. Jej premiera w Wielkiej Brytanii nastąpiła w kwietniu 2010, zaś polskie wydanie (podzielone na dwa tomy) ukazało się w drugiej połowie 2010 roku.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Powieść kontynuuje temat walki ludzi z demonami zwanymi otchłańcami, które każdej nocy powstają z głębi ziemi.

Pustynna Włócznia to drugi tom Demonicznego Cyklu. Wybawiciel powrócił, lecz kim jest? Arlen Bales, dawniej zamieszkujący mały Potok Tibbeta, otrzymał od życia surową lekcję i dorastał w świecie, w którym głodne demony grasują nocą czekając na zdobycz, zaś ludzie są uwięzieni w klatce własnego strachu. Jednakże on zdecydował się obrać inną drogę; zdecydował się walczyć i ostatecznie stał się Malowanym Człowiekiem, którego ludzie zaczęli uważać za nowego Wybawiciela[1]. W odległej Krasji, państwie leżącym na gorącej pustyni, owładniętym zupełnie innymi zwyczajami i tradycjami rządzi inny Wybawiciel – Ahmann Jardir. Historia osiągnięcia przez niego statusu Shar'Dama Ka opisana została dokładnie w I księdze, zaś losy bohatera oraz jego podboje Północy zawiera II księga. Dowiemy się również o dalszych losach Leeshy, Rojera oraz Renny, która została przyrzeczona Arlenowi. Opisana została również nowa rasa demonów, o wiele potężniejszych od znanych bestii, które atakują niewinnych ludzi.

Odbiór powieści[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2010 roku powieść weszła na 35. miejsce listy the New York Times Hardcover Fiction Best Seller[2]. Od kwietniowej premiery przez cztery tygodnie znajdowała się także w pierwszej piętnastce listy London Times Hardback Fiction Bestseller List[3].

Ciąg dalszy[edytuj | edytuj kod]

Trzeci tom Demonicznego Cyklu, pt. Wojna w Blasku Dnia (The Daylight War) ukazał się 4 lutego 2013 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter V Brett: Author's Blog - Peephole In My Skull: Desert Spear Update, II. 2 maja 2009. [dostęp 2010-05-29].
  2. The Desert Spear at no. 35 on the New York Times Hardcover Fiction Best Seller List. New York Times, 23 kwietnia 2010. [dostęp 2010-04-25].
  3. Author's Blog: Peephole in My Skull: Two Timer. 25 maja 2010. [dostęp 2010-05-29].
  4. Peter V. Brett: Daylight War Release Dates and The Demon Cycle. petervbrett.com, 2012-01-01. [dostęp 2012-01-21]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]