Pustynna Włócznia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pustynna Włócznia
The Desert Spear
Autor Peter V. Brett
Typ utworu powieść fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania Księga I – czerwiec 2010
Księga II – sierpień 2010
Wydawca Harper Collins
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2010
Wydawca Fabryka Słów
Przekład Marcin Mortka

Pustynna Włócznia (ang. The Desert Spear) – powieść fantasy amerykańskiego pisarza Petera V. Bretta. Jest ona sequelem opublikowanego w 2008 roku Malowanego człowieka. Pustynna Włócznia to drugi z pięciu tomów cyklu demonicznego. Jej premiera w Wielkiej Brytanii nastąpiła w kwietniu 2010, zaś polskie wydanie (podzielone na dwa tomy) ukazało się w drugiej połowie 2010 roku.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Powieść kontynuuje temat walki ludzi z demonami zwanymi otchłańcami, które każdej nocy powstają z głębi ziemi.

Pustynna Włócznia to drugi tom Demonicznego Cyklu. Wybawiciel powrócił, lecz kim jest? Arlen Bales, dawniej zamieszkujący mały Potok Tibbeta, otrzymał od życia surową lekcję i dorastał w świecie, w którym głodne demony grasują nocą czekając na zdobycz, zaś ludzie są uwięzieni w klatce własnego strachu. Jednakże on zdecydował się obrać inną drogę; zdecydował się walczyć i ostatecznie stał się Malowanym Człowiekiem, którego ludzie zaczęli uważać za nowego Wybawiciela[1]. W odległej Krasji, państwie leżącym na gorącej pustyni, owładniętym zupełnie innymi zwyczajami i tradycjami rządzi inny Wybawiciel – Ahmann Jardir. Historia osiągnięcia przez niego statusu Shar'Dama Ka opisana została dokładnie w I księdze, zaś losy bohatera oraz jego podboje Północy zawiera II księga. Dowiemy się również o dalszych losach Leeshy, Rojera oraz Renny, która została przyrzeczona Arlenowi. Opisana została również nowa rasa demonów, o wiele potężniejszych od znanych bestii, które atakują niewinnych ludzi.

Odbiór powieści[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2010 roku powieść weszła na 35. miejsce listy the New York Times Hardcover Fiction Best Seller[2]. Od kwietniowej premiery przez cztery tygodnie znajdowała się także w pierwszej piętnastce listy London Times Hardback Fiction Bestseller List[3].

Ciąg dalszy[edytuj | edytuj kod]

Trzeci tom Demonicznego Cyklu, pt. Wojna w Blasku Dnia (The Daylight War) ukazał się 4 lutego 2013 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter V Brett: Author's Blog - Peephole In My Skull: Desert Spear Update, II. 2 maja 2009. [dostęp 29 maja 2010].
  2. The Desert Spear at no. 35 on the New York Times Hardcover Fiction Best Seller List. New York Times, 23 kwietnia 2010. [dostęp 25 kwietnia 2010].
  3. Author's Blog: Peephole in My Skull: Two Timer. 25 maja 2010. [dostęp 29 maja 2010].
  4. Peter V. Brett: Daylight War Release Dates and The Demon Cycle (ang.). petervbrett.com, 2012-01-01. [dostęp 2012-01-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]