Puszcza Karpacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puszcza Karpacka
ilustracja
Państwo

 Polska

Powierzchnia

ok. 313 tys. ha[1]

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Puszcza Karpacka”
Ziemia49°20′02,66″N 20°57′13,23″E/49,334072 20,953675

Puszcza Karpacka – rozległy kompleks leśny na obszarze południowej Polski, od Beskidu Śląskiego do Bieszczadów[1], na styku Karpat Wschodnich i Zachodnich[2]. Pierwotnie rozciągała się na terenie całych Karpat, z wyjątkiem najwyższych partii Tatr, Bieszczadów oraz Babiej Góry, dzieląc się na wiele mniejszych puszcz, których nazwy nie utrwaliły się, a były związane z poszczególnymi pasmami górskimi[3]. Obecnie tereny leśne są silnie zredukowane poprzez XIX-wieczne i wcześniejsze wylesianie pod uprawy rolne i, poza niewielkimi obszarami ochrony, użytkowane są gospodarczo. Wskutek wielowiekowej rabunkowej gospodarki leśnej skład gatunkowy drzewostanów odbiega od naturalnego, z dominującym udziałem świerka, buka i jodły[3].

Ciągłość leśna na fragmentach tego obszaru jest wykazywana od 1780 r., las składa się z bukowo-jodłowo-jaworowo-grabowych starodrzewi. Po II wojnie światowej obszar wysiedlono w znacznej mierze w związku z akcją „Wisła”. Od tamtego czasu na nieużytkach rolnych prowadzono intensywne zalesianie sosną do celów gospodarczych, jednak bez naruszania ciągłości starodrzewów[2]. Część terenów puszczy objęto ochroną m.in. poprzez utworzenie parków narodowych: Babiogórskiego, Bieszczadzkiego, Gorczańskiego, Pienińskiego i Tatrzańskiego[1].

Puszcza Karpacka stanowi ważną ostoję dla wielu rzadkich i chronionych gatunków zwierząt – żyją tu: niedźwiedź brunatny, ryś, żbik[1], wilk, orzeł przedni, orlik krzykliwy[2], żubr oraz wąż Eskulapa[1], z ptaków – bocian czarny i puchacz. Bogactwo gatunków łownych (jeleń, dzik).

Puszcza Karpacka stanowi zaplecze surowcowe dla przemysłu drzewnego[2] (pozyskiwanie grubizny, produkcja węgla drzewnego).

Kontrowersje dotyczące nazwy i obszaru[edytuj | edytuj kod]

Nazywanie tego obszaru puszczą jest negowane przez Lasy Państwowe[4]. Według nich obszar jest aktualnie niepowiązanym ze sobą zbiorem lasów.

Według naukowców pradawna Puszcza Karpacka rozciągała się od Beskidu Żywieckiego aż po rumuński region Bacău, a nawet Serbię. Od wieków nie istnieje jako realny, zwarty lub choćby fragmentaryczny, kompleks leśny[4].

Nazwa też nie występuje w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych[5].

Grupy starające się o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego obszar Puszczy Karpackiej utożsamiają z terenem w rejonie Bieszczadów oraz Pogórza Przemyskiego[6].

Starania o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego[edytuj | edytuj kod]

Więcej informacji o pomyśle utworzenia parku na stronie Parki narodowe w Polsce

Od 1996 działa społeczna rada, której celem jest powołanie na obszarze wschodniej części Puszczy Karpackiej Turnickiego Parku Narodowego[7] o powierzchni 17,5 tys. ha. W latach 30. XX w. pojawiły się pierwsze projekty objęcia ochroną najcenniejszych fragmentów lasu, a propozycję powołania rezerwatu zgłosił w 1938 r. Tadeusz Trella. W 1968 r. propozycję utworzenia dwóch dużych rezerwatów przedstawił prof. Jerzy Piórecki. W 1982 r. Janusz Kotlarczyk zaproponował utworzenie Parku Narodowego Doliny Środkowego Wiaru, a w 1992 r. powstała koncepcja Turnickiego Parku Narodowego, jednak w 1995 r. Ministerstwo Ochrony Środowiska odmówiło utworzenia parku z powodu braku środków finansowych. Od tego czasu ekolodzy zbierają podpisy pod petycjami o utworzenie parku narodowego. W 2011 r. Państwowa Rada Ochrony Przyrody wnioskowała, aby móc objąć ochroną rezerwatową część kompleksu leśnego o powierzchni 8 tys. ha do czasu utworzenia parku narodowego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Krzysztof Okła, Puszcza Karpacka, Encyklopedia Leśna [zarchiwizowane 2023-03-22].
  2. a b c d e Będzie rzeź Puszczy Karpackiej. Ekolodzy: Szykuje się powtórka z Białowieży, „rzeszow.wyborcza.pl”, 13 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-17].
  3. a b Tadeusz Molenda: Mała Encyklopedia Leśna. Warszawa: PWN, 1980, s. 270. ISBN 83-01-00202-6.
  4. a b Lasy karpackie. Zobaczcie las, nie tylko drzewa! [online], Lasy Państwowe [dostęp 2023-03-22].
  5. Otwarte Dane [online], dane.gov.pl [dostęp 2024-01-10].
  6. Lasy Państwowe manipulują w sprawie Puszczy Karpackiej [online], Greenpeace Polska [dostęp 2023-03-22].
  7. Lidia Raś: To ostatni moment na ratowanie Puszczy Karpackiej. Za dziesięć lat będzie za późno. gazetaprawna.pl, 2018-03-01. [dostęp 2018-03-05].