Przejdź do zawartości

Puszcza Wkrzańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puszcza Wkrzańska na Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego Eilerta Lübbena z l. 1610-18
Puszcza Wkrzańska, część środkowa, las sosnowy
Puszcza Wkrzańska, droga z Trzebieży do Myśliborza Wielkiego
Puszcza Wkrzańska, Granica polsko-niemiecka k. Dobieszczyna

Puszcza Wkrzańska (niem. Ueckermünder Heide) – puszcza położona w Niemczech w powiecie Vorpommern-Greifswald (Meklemburgia-Pomorze Przednie) oraz w Polsce – w województwie zachodniopomorskim w powiecie polickim i częściowo w Szczecinie. Puszcza jest obszarem sieci Natura 2000.

Charakterystyka, obszary chronione

[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia puszczy wynosi ok. 1550 km² (z czego 337 km² na obszarze Polski - 22%). Nazwę swoją zawdzięcza położonej po niemieckiej stronie rzece Wkrze (niem. Uecker). Granicami puszczy są: od północy Zalew Szczeciński, od wschodu Odra, od południa droga GłębokieDobraPasewalk, a od zachodu droga i linia kolejowa Pasewalk – Anklam.

W polskiej części najcenniejszym ze względów przyrodniczych jest Rezerwat Świdwie chroniący tutejsze ptaki: żurawie, wilgi, błotniaki – stawowy i łąkowy, strumieniówki, derkacze, kilka rodzajów gęsi i wiele innych. Rezerwat obejmuje jezioro Świdwie i przyległe do niego bagna. Wokół rezerwatu znajdują się dwie Stacje Ornitologiczne: we wsi Bolków i nad rzeką Gunicą. W puszczy przeważają bory sosnowe i sosnowo-bukowe. Starodrzewy puszczy w pobliżu zbiorników wodnych są siedliskiem bielika.

Na obszarze puszczy występuje niewiele jezior i rzek. Wśród jezior, poza Świdwiem, można wymienić jezioro Piaski, Karpino, Głębokie, Bartoszewo, Piaszynko oraz nadgraniczne: jezioro Myśliborskie Małe, jezioro Myśliborskie Wielkie i Stolsko. Ważniejszymi rzekami przepływającymi przez puszczę są: wspomniane wcześniej Wkra i Gunica oraz Randow, Myśliborka, Osówka, Karwia Struga.

W granicach Szczecina Puszcza tworzy Parki Leśne: Arkoński, Głębokie i Mścięcino oraz Park Kasprowicza.

Niemiecka część Puszczy Wkrzańskiej wchodzi w skład Naturpark Am Stettiner Haff a ochroną przyrody objęto m.in. Friedländer Große Wiesetorfowisko o powierzchni ok. 250 km² leżące ok. 20 km na południowy zachód od Ueckermünde, na terenie powiatów Vorpommern-Greifswald, Mecklenburgische Seenplatte i Vorpommern-Greifswald.

Pomiędzy Torgelow a Eggesin znajduje się poligon wojskowy Jägerbrück o powierzchni ok. 100 km²[1].

Miejscowości w okolicach Puszczy Wkrzańskiej

[edytuj | edytuj kod]

Polska polskie

[edytuj | edytuj kod]

Niemcy niemieckie

[edytuj | edytuj kod]

Do roku 1945 lub 1946 istniała linia kolejowa prowadząca przez środek puszczy, która łączyła Gumieńce, Dołuje, Dobrą, Buk, Stolec, Glashütte, Hintersee, Rieth i Nowe Warpno. Obecnie pozostał jej krótki niewykorzystywany fragment ze Szczecina do Dołuj, a resztki dawnego torowiska i obiektów kolejowych są coraz mniej widoczne.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Dzięki niewielkiej odległości, walorom krajobrazowym (Wzgórza Warszewskie) i sąsiedztwu Zalewu Szczecińskiego stanowi ważne miejsce weekendowej rekreacji dla mieszkańców aglomeracji szczecińskiej. Liczne szlaki turystyczne (polskie, niemieckie i międzynarodowe). Od 2004 Puszcza wchodzi w skład Leśnego Kompleksu PromocyjnegoPuszcze Szczecińskie”.

Szlaki turystyczne

[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Datenblatt Jägerbrück, Bundeswehr [dostęp 2022-06-15] (niem.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]