Puszkar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puszkar
ilustracja
Państwo

 Indie

Stan

Radżastan

Populacja (2005)
• liczba ludności


ok. 11 tys.

Nr kierunkowy

14581

Kod pocztowy

305022

Położenie na mapie Radżastanu
Mapa konturowa Radżastanu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Puszkar”
Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Puszkar”
Ziemia26°30′N 74°33′E/26,500000 74,550000
Ghaty nad jeziorem w Puszkarze

Pushkar (czytaj: Puszkar, dewanagari पुष्कर) – święte miasto (ośrodek kultu boga Brahmy) w stanie Radżastan w Indiach, 11 km na zachód od miasta Adźmer. Liczy ok. 11 000 mieszkańców (2005 r.) Znajduje się tu jedyna w Indiach (i jedna z niewielu na świecie) świątynia Brahmy.

Prastary ośrodek kultu boga-stworzyciela Brahmy nad jeziorem na skraju pustyni Thar. Według legendy Brahma chciał w miejscowym jeziorze dokonać samounicestwienia (jagna), a kiedy jego żona Sawitri nie przybyła na czas, wówczas poślubił inną kobietę. Rozgniewana Sawitri przeklęła Brahmę, że za karę nie będzie czczony nigdzie poza Pushkar.

Znajdujące się w pobliżu świątyni święte jezioro jest uważane za cudowne i uzdrawiające. Było i jest celem pielgrzymek nie tylko wyznawców hinduizmu, lecz także dźinizmu i sikhizmu. Nawet niektórzy mogolscy władcy muzułmańscy (np. Akbar) pielgrzymowali do Pushkar. Dopiero fanatyczny muzułmanin Aurangzeb zburzył wszystkie świątynie w XVII wieku. Większość budowli sakralnych odbudowano po 1947. Obecnie ważny ośrodek turystyczny i miejsce słynnych targów wielbłądzich.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]