Puszkar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puszkar
Ilustracja
Państwo  Indie
Stan Radżastan
Populacja (2005)
• liczba ludności

ok. 11 tys.
Położenie na mapie Radżastanu
Mapa lokalizacyjna Radżastanu
Puszkar
Puszkar
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Puszkar
Puszkar
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Puszkar
Puszkar
Ziemia 26°30′00″N 74°33′00″E/26,500000 74,550000
Ghaty nad jeziorem w Puszkarze

Pushkar (czytaj: Puszkar, dewanagari पुष्कर ) – święte miasto (ośrodek kultu boga Brahmy) w stanie Radżastan w Indiach, 11 km na zachód od miasta Adźmer. Liczy ok. 11 000 mieszkańców (2005 r.) Znajduje się tu jedyna w Indiach (i jedna z niewielu na świecie) świątynia Brahmy.

Prastary ośrodek kultu boga-stworzyciela Brahmy nad jeziorem na skraju pustyni Thar. Według legendy Brahma chciał w miejscowym jeziorze dokonać samounicestwienia (jagna), a kiedy jego żona Sawitri nie przybyła na czas, wówczas poślubił inną kobietę. Rozgniewana Sawitri przeklęła Brahmę, że za karę nie będzie czczony nigdzie poza Pushkar.

Znajdujące się w pobliżu świątyni święte jezioro jest uważane za cudowne i uzdrawiające. Było i jest celem pielgrzymek nie tylko wyznawców hinduizmu, lecz także dźinizmu i sikhizmu. Nawet niektórzy mogolscy władcy muzułmańscy (np. Akbar) pielgrzymowali do Pushkar. Dopiero fanatyczny muzułmanin Aurangzeb zburzył wszystkie świątynie w XVII wieku. Większość budowli sakralnych odbudowano po 1947. Obecnie ważny ośrodek turystyczny i miejsce słynnych targów wielbłądzich.

Zabytki[edytuj]