Putler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uczestniczka manifestacji w Londynie 27 lutego 2022, z plakatem antyputinowskim

Putlerneologizm polityczny o jednoznacznie negatywnych konotacjach utworzony przez połączenie nazwisk Adolfa Hitlera i Władimira Putina, przez przeciwników politycznych Putina.

Według rosyjskiego językoznawcy Borisa Szafullina, pojęcie „Putler” narodziło się w Rosji[1], francuska historyczka Marlène Laruelle przypisuje jego autorstwo prasie ukraińskiej[2]. Określenie to upowszechniło się także w zrozumiałej powszechnie wersji Putler kaput.

W styczniu 2009 hasło Putler kaput pojawiło się na transparencie w trakcie wiecu we Władywostoku, zorganizowanego przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej i zyskało dużą popularność[3]. Trzy miesiące później zakazano jego używania w Rosji, jako obraźliwego wobec władz państwowych, mimo iż miejscowi działacze komunistyczni przekonywali, że słowo Putler odnosi się do jednego z lokalnych przedsiębiorców[3][4]. Ponownie hasło Putler kaput pojawiło się w czasie protestów opozycji związanych z wyborami do Dumy (grudzień 2011) i wyborami prezydenckimi w 2012[5].

Szczególna popularność określenia Putler była zauważalna na Ukrainie, po aneksji Krymu przez Rosję w 2014. Ukraińscy publicyści porównywali zajęcie Krymu do Anschlussu Austrii przez Niemcy w roku 1938, co skłaniało do używania pojęć stworzonych przez analogię nazizmu i putinizmu[6]. W czasie demonstracji na Ukrainie przeciwko rosyjskiej okupacji Krymu i Donbasu obok słowa Putler pojawiały się karykatury łączące charakterystyczne cechy twarzy Hitlera i Putina[7]. Po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 określenie Putler stało się jednym z najbardziej typowych sloganów wykorzystywanych przez uczestników protestów antyrosyjskich[8].

Protest antywojenny w Vancouver 26 lutego 2022

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]