Pyrzowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pyrzowice
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat tarnogórski
Gmina Ożarowice
Sołectwo Pyrzowice
Wysokość 300 m n.p.m.
Liczba ludności (2008) 567
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 42-625
Tablice rejestracyjne STA
SIMC 0222380
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnogórskiego
Pyrzowice
Pyrzowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Pyrzowice
Pyrzowice
Ziemia 50°27′39″N 19°04′16″E/50,460833 19,071111

Pyrzowicewieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Ożarowice. We wsi ulokowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

Położenie[edytuj]

Tablica z nazwą miejscowości na DW 913
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice – terminal B – widok wnętrza

Wieś jest położona na terenie tzw. Zagłębia Dąbrowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie północnej części aglomeracji Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Nazwa[edytuj]

Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Pyrzowicze wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[1].

Historia[edytuj]

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1340. Wchodząca w granice Księstwa Siewierskiego, położona na skraju historycznej puszczy Smolnik, stanowiła własność klasztoru Norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu. Później przechodziła przez ręce kolejnych właścicieli, między innymi krakowskiego szlachcica Jana Twardowskiego, a w I połowie XV wieku stała się własnością Stanisława Rudzkiego herbu Pilawa. W latach 1535-1537 Krzysztof z Frankenbergów, syn marszałka nadwornego koronnego Stanisława Jarockiego herbu Rawicz, zakupił Pyrzowice wraz z sąsiednimi wioskami: Tąpkowicami oraz Dobieszowicami, które w 1632 nabył Adam Frankenberg herbu Grzymała. Frankenbergowie władali wsią do 1780. Kolejnym udokumentowanym właścicielem był Benedykt Eminowicz, szlachcic z rąk biskupa krakowskiego.

W dokumentach dają się również odnaleźć nazwy nieistniejących już przysiółków: Żar (w którym uprawiano bartnictwo), Chrósty, Mostki, Mostkowa Struga. Przysiółkiem były również Celiny, które wykształciły się na dzisiejszą samodzielną wieś.

Zaginęły też nazwy wzgórz: Jeziorna Góra i Gościnna Góra, modrzewiowy dwór w parku lipowym oraz karczma stojąca do początków XIX wieku przy drodze do Zendka.

W 1940 w sąsiednim Zendku powstało lotnisko (Schendek, później nazwane Udetfeld), które stanowiło element realizowanego przez dowództwo hitlerowskiego Luftwaffe programu rozwoju sieci lotnisk wojskowych. Zniszczone podczas wycofywania się wojsk niemieckich w 1945 roku. Po wojnie odbudowane przez wojsko polskie – służyło jako baza dla wojsk lotniczych. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku przekazane w ręce cywilne stało się zalążkiem współczesnego Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice.

W roku 2003 w rejonie wsi utworzono gminną strefę aktywności gospodarczej.

Zabytki[edytuj]

Transport[edytuj]

Transport drogowy[edytuj]

Port Lotniczy[edytuj]

W pobliżu wsi ulokowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice.

Kolej[edytuj]

Przez Pyrzowice przebiega linia kolejowa łącząca Ożarowice z Zawierciem. Jest ona fragmentem dawnej linii Zawiercie-Tarnowskie Góry. Na przełomie XX i XXI w używana jeszcze do transportu towarowego. Obecnie wyłączona z użytku.

Przypisy

  1. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, "Liber Beneficiorum", Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, str.202.