QRP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

W krótkofalarstwie praca QRP oznacza nadawanie przy zmniejszonym poziomie mocy nadajnika, nie tracąc tym samym możliwości prowadzenia łączności. Termin QRP pochodzi ze standardowego kodu Q używanego w radiokomunikacji. Stosuje się skróty "QRP" – Zmniejsz moc i "QRP?" Czy powinienem zmniejszyć moc?. Przeciwieństwem QRP jest QRO (praca z dużą mocą).

Filozofia[edytuj | edytuj kod]

Większość krótkofalowców używa mocy nadajnika pomiędzy 50 a 150 watów. Entuzjaści QRP twierdzą, że to nie zawsze jest konieczne i taka praca powoduje marnowanie mocy, zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania interferencji w pobliskich odbiornikach telewizyjnych, radiowych i telefonach.

Praktyka[edytuj | edytuj kod]

Nie ma całkowitej zgody czym jest QRP. Większość entuzjastów QRP zgadza się, że dla CW, AM, FM i emisji cyfrowych użyteczna moc nadajnika powinna wynosić nie więcej niż 5 watów, nie ma natomiast zgody co do maksymalnej mocy użytecznej dla SSB, niektórzy twierdzą, że moc nie powinna być większa niż 10 watów PEP, inni uważają, że granica ta powinna wynosić 5 watów. QRPers (slang: pracujący małą mocą) są znani z używania mocy poniżej 5 watów, czasami używają mocy 100 miliwatów lub mniejszej (QRPp, czyli praca z bardzo małą mocą).

Z uwagi na małą moc takie łączności mogą być trudne, co entuzjaści QRP próbują nadrobić używając skuteczniejszych systemów antenowych i doskonaląc swoje umiejętności operatorskie.

Praca QRP jest szczególnie popularna wśród operatorów CW oraz tych, którzy używają nowych emisji cyfrowych. Bardzo skuteczną emisją jest PSK31, wąskopasmowy rodzaj pracy, który jest bardzo odpowiedni do pracy QRP.

Sprzęt radiowy[edytuj | edytuj kod]

Większość mocniejszych fabrycznych transceiverów zostało specjalnie zaprojektowanych tak, aby umożliwić pracę z mocami QRP. Wiele z nich było dostępnych na rynku od późnych lat sześćdziesiątych. W roku 1969, amerykański producent, Ten-Tec, wyprodukował radio Powermite 1 (PM-1).

Wielu amatorów stało się fanatykami pracy QRP. Od momentu jak praca QRP stała się bardziej popularna, producenci sprzętu radiowego wprowadzili na rynek radiostacje przeznaczone głównie dla entuzjastów QRP. Wśród nich należy wymienić popularne amerykańskie modele jak Elecraft K2 i K1, Yaesu FT-817, Icom IC-703 i Argonaut V z firmy Ten-Tec.

Popularne są również niemieckie transceivery QRP jak Moskita, Sparrow, Hegau, Hohentwiel, Tramp-8 CW i inne.

Entuzjaści HFPack używają radia QRP na pasmach HF, zwykle przenosząc je w plecakach, z antenami prętowymi. Część z nich woli zbudować swoje radiostacje od podstaw.

Zawody i dyplomy[edytuj | edytuj kod]

Zarówno w Polsce jak i na całym świecie organizowanych jest dorocznie wiele zawodów krótkofalarskich QRP. Wśród nich można wymienić:

 • krajowe
  • SP-QRP Contest
  • Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT
  • Ogólnopolskie Zawody Krótkofalarskie Radiostacji Terenowych Polny Dzień.
 • międzynarodowe
  • Michigan QRP Club Contest
  • EA-QRP Contest
  • AGCW-QRP Contest

Typowym dyplomem jest wydawany przez QRP Amateur Radio Club International dyplom 1000 Miles per Watt, dostępny dla wszystkich, którzy przedstawią dowody kwalifikacyjne łączności (karty QSL).

QRP ARCI oferuje też specjalne dyplomy za łączności QRP takie jak:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]