Przejdź do zawartości

Q (James Bond)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Q
Postać z Jamesa Bonda
Ilustracja
Ben Whishaw, ostatni odtwórca roli Q
Twórca

Ian Fleming

Grany przez

Desmond Llewelyn
Ben Whishaw

Inne informacje
Zajęcie

szef wydziału naukowo-rozwojowego brytyjskiego wywiadu

Q (od ang. Quartermaster - kwatermistrz) – fikcyjna postać z książek i filmów o Jamesie Bondzie. Jest szefem „Q Branch”, fikcyjnego wydziału naukowo-rozwojowego brytyjskiego wywiadu.

W powieściach Iana Fleminga postać ta pojawia się zwykle przelotnie, lecz została rozwinięta w serii filmów. Q pojawia się również w powieściowych kontynuacjach autorstwa Johna Gardnera oraz Raymonda Bensona. Występuje w zdecydowanej większości produkcji filmowych z Bondem w roli głównej. Wyjątki: Doktora No (1962), Żyj i pozwól umrzeć (Live and Let Die, 1973), Casino Royale (2006) oraz Quantum of Solace (2008).

Major Boothroyd[edytuj | edytuj kod]

Historia Q jest dość skomplikowana. W powieściach Fleminga istnieje wiele odniesień do „Q Branch” oraz do „Rzemieślników Q” w Pozdrowieniach z Rosji. W szóstej książce, Doktorze No, po raz pierwszy pojawia się zbrojmistrz służb wywiadowczych, Major Boothroyd. Fleming nazwał tak postać inspirując się Geoffreyem Boothroydem, ekspertem militarnym żyjącym w szkockim Glasgow. Boothroyd ukazuje się też okazjonalnie w bondowskich powieściach Gardnera, choć wolał on skupiać się na nowej postaci Q.

W filmach Major Boothroyd „zadebiutował” już w Doktorze No, następnie pojawił się w Pozdrowieniach z Rosji, jednak w obu produkcjach był grany przez różnych aktorów. W Goldfingerze i każdej kolejnej części serii Boothroyd jest raczej nazywany „Q”, jedynie w Szpiegu, który mnie kochał w jednym z dialogów jest po raz kolejny określany jako major Boothroyd.

Peter Burton jako major Boothroyd[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym z oficjalnych filmów wytwórni EON, Doktorze No (1962), w rolę Majora Boothroyda wcielił się Peter Burton. W jedynej scenie, w której się pojawia, odbiera Bondowi Berettę.25 i wręcza mu Walthera PPK.

Desmond Llewelyn, aktor najdłużej wcielający się w rolę Q

Desmond Llewelyn jako Q (Major Boothroyd)[edytuj | edytuj kod]

W związku z konfliktami dotyczącymi harmonogramu, Peter Burton poprzestał na jednym filmie, zaś jego miejsce zajął Desmond Llewelyn. Odgrywał on rolę Q przez 36 lat, od Pozdrowień z Rosji (1963) do Świat to za mało (1999), nie licząc absencji w Żyj i pozwól umrzeć (1973). Boothroyd przygotowywał się do przejścia na emeryturę w Świat to za mało. Następuje to w Śmierć nadejdzie jutro (2002 – wtedy Desmond Llewelyn już nie żyje), jednak fakt śmierci Boothroyda nadal wymaga potwierdzenia. Pomimo tego, że łączny czas spędzony na ekranie w filmach o Bondzie wyniósł niewiele ponad pół godziny, Llewelyn stał się najbardziej stałym i niezmiennym elementem w tych filmach.

John Cleese jako Q i R[edytuj | edytuj kod]

W filmie Świat to za mało pojawia się asystent Majora Boothroyda grany przez Johna Cleese’a. Jego prawdziwe nazwisko ani nie jest znane; Bond nazwał go żartobliwie "R".

Początkowo przedstawiany jako tępy i niezdarny, R w chwili awansu na status Q staje się coraz bardziej podobny do swego poprzednika. Obaj prezentują niemal identyczne nastawienie do swej pracy zawodowej.

Ben Whishaw jako Q[edytuj | edytuj kod]

W filmie Skyfall pojawia się młody geniusz komputerowy, grany przez Bena Whishawa. Początkowa wzajemna nieufność z Bondem zaczyna się przeradzać w obustronny szacunek.

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]