Qi Baishi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Qi.
Qi Baishi
Ilustracja
Qi Baishi na zdjęciu Zheng Jingkanga
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 齐白石
Pismo tradycyjne 齊白石
Hanyu pinyin Qí Báishí
Wade-Giles Ch’i Pai-shih

Qi Baishi (ur. 1 stycznia 1864 w Xiangtan w prowincji Hunan, zm. 16 września 1957 w Pekinie) – chiński malarz, kaligraf i rytownik pieczęci.

Pochodził z biednej rodziny chłopskiej. Początkowo pracował jako cieśla i rzeźbił w drewnie. Dopiero w wieku dwudziestu siedmiu lat nauczył się czytać, pisać i malować. Malarstwa uczył się od artystów ludowych, a później od profesjonalistów. Przez osiem lat podróżował po Chinach, malując w tym czasie alegoryczne pejzaże.

Malował takie przedmioty, jak czajniki, wazy czy koszyki, oraz drobne stworzenia, takie jak kraby czy owady, które wypełniały całą powierzchnię jego obrazów. W swoich pracach stosował proste formy i odważne zestawienia kolorystyczne. Był przeciwnikiem kopiowania dawnych artystów. Wypracował własny styl artystyczny, w którym za pomocą kilku pociągnięć pędzla próbował uchwycić najbardziej charakterystyczne cechy przedstawianych obrazów.

W wieku 60 lat przeniósł się do Pekinu, gdzie wykładał w Pekińskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1953 roku został przewodniczącym Związku Chińskich Artystów Malarzy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]