Quatra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Quatra
Planowanie zasobów przedsiębiorstwa
Logo Quatra
Logo programu
Autor Sygnity SA
Platforma sprzętowa wieloplatformowa
System operacyjny wieloplatformowa
Pierwsze wydanie (1 lutego 2012)
Licencja komercyjny
Strona internetowa

Quatra to marka oprogramowania do zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami stworzona przez Grupę Kapitałową Sygnity SA. Są to jedne z pierwszych na rynku rozwiązań klasy ERP skierowanych zarówno do małych, jak i dużych przedsiębiorstw, które funkcjonują w modelu SaaS. Umożliwiają one zarządzanie przedsiębiorstwami m.in. w obszarach: księgowości, płac, magazynowania, sprzedaży oraz personelu. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i modelu cloud, już w pierwszych miesiącach od debiutu systemy zyskały bardzo dużą popularność wśród przedsiębiorców – po 14 tygodniach od wprowadzenia programów na rynek korzystało z nich 4 tys. użytkowników[1].

Opis systemów[edytuj | edytuj kod]

Na rodzinę programów Quatra składa się pięć systemów przeznaczonych dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Systemy umożliwiają prowadzenie obsługi księgowo-finansowej, zarządzanie płacami, magazynem oraz sprzedażą. Programy dostępne są w wersji „pudełkowej” oraz online w modelu SaaS. W modelu SaaS programy aktualizowane są automatycznie, umożliwiają dostęp do danych w dowolnym miejscu i czasie z dowolnego komputera połączonego z Internetem. Producent programów Sygnity SA nawiązał współpracę ze światowymi liderami branży informatycznej, przedsiębiorstwami Oracle oraz Dell. W jej wyniku wszystkie programy finansowo-księgowe marki Quatra korzystają z rozwiązań bazodanowych Oracle[2].

Edycje / Wersje[edytuj | edytuj kod]

W 2012 systemy Quatra dostępne były w czterech wariantach, zróżnicowanych pod względem funkcjonalności i ceny. Na koniec 2012 r. spółka Sygnity zapowiedziała już debiut piątego programu skierowanego do przedsiębiorstw średniej wielkości – Quatra Supra. W 2012 dostępne były:

Quatra Start[edytuj | edytuj kod]

Program umożliwiający zarządzanie w jednoosobowych działalnościach gospodarczych. System pozwala na samodzielne prowadzenie uproszczonej księgowości przedsiębiorstwa w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki programowi można dokumentować sprzedaż poprzez wystawianie różnego rodzaju faktur, a także rejestrować zakupy, wprowadzając do systemu faktury, rachunki oraz zamówienia zakupów. Quatra Start pozwala również tworzyć kartoteki z danymi kontrahentów i produktów, obsługiwać środki trwałe oraz generować cenniki i wezwania do zapłaty, a także wystawiać różnego rodzaju e-dokumenty. Program przypomina również o zdarzeniach gospodarczych oraz obowiązkach podatkowych takich jak: zapłata podatków, amortyzacja środków trwałych, zapłata zobowiązań, wpływ należności czy realizacja zamówień sprzedaży. Quatra Start jest dostępna w modelu SaaS.

Quatra Firma[edytuj | edytuj kod]

Program umożliwiający zarządzanie w małych przedsiębiorstwach. System pozwala na prowadzenie uproszczonej księgowości w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów lub rozliczenia ryczałtowe. System umożliwia również obsługę magazynu, zarządzania relacjami z klientami (CRM), a także zarządzanie personelem, prowadzenie podstawowych operacji kadrowych, wydruk umów, naliczanie składek i wypełnianie deklaracji ZUS. Dzięki programowi można dokumentować sprzedaż i zakupy. Quatra Firma umożliwia również zarządzanie środkami trwałymi, tworzenie planów amortyzacji oraz kartotek z danymi kontrahentów i produktów, generowanie cenników i wezwań do zapłaty, a także wystawianie różnego rodzaju e-dokumentów. Program został wyposażony w kalendarz zdarzeń gospodarczych oraz obowiązków podatkowych. Nie zabrakło również opcji umożliwiających tzw. spis z natury oraz generowanie deklaracji podatkowych VAT-7 i PIT-11. Program jest dostępny zarówno w wersji „pudełkowej”, jak i w modelu SaaS (Software as a Service).

Quatra Expanso[edytuj | edytuj kod]

Program umożliwiający zarządzanie w średnich i dużych przedsiębiorstwach. System składa się z trzech w pełni zintegrowanych grup funkcjonalności, wspierających poszczególne obszary działalności przedsiębiorstwa: personel, finanse i logistyka. System umożliwia również koordynowanie takich procesów biznesowych, jak: zarządzanie zasobami, budżetowanie, kontroling i generowanie analiz. Program pozwala na efektywną pracę nawet przy zwiększeniu objętości przetwarzanych danych i liczby jednocześnie pracujących użytkowników. Wiele elementów systemu można zaadaptować do specyfiki prowadzonej działalności poprzez np. definiowanie schematów rozliczania kosztów, składników płac, planów kont oraz obiektów kontrolingowych. System został zaprojektowany w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa danych. Program jest dostępny zarówno w wersji „pudełkowej”, jak i w modelu SaaS (Software as a Service). Quatra Expanso umożliwia obsługę rozproszonej struktury, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem dla wielooddziałowych przedsiębiorstw.

Quatra Max[edytuj | edytuj kod]

Rozwiązanie umożliwiające zarządzanie w dużych przedsiębiorstwach. System Quatra Max składa się z trzech w pełni zintegrowanych modułów. Max Personel usprawnia procesy zarządzania personelem, uwzględniając uwarunkowania prawne i strategię organizacji. Max Finanse pozwala na prowadzenie pełnej księgowości, umożliwia analizę i ocenę kondycji organizacji, a także tworzenie i realizację planów finansowych. Zaś Max Logistyka usprawnia zarządzanie przepływem zasobów materiałowych i majątku trwałego oraz procesy związane z logistyką, sprzedażą i zaopatrzeniem. Wiele elementów Quatra Max można zaadaptować do specyfiki prowadzonej działalności. Dzięki wykorzystaniu wysokiej klasy rozwiązań z zakresu business intelligence, Quatra Max pozwala na podejmowanie trafnych decyzji na podstawie wiarygodnych danych, umożliwiając jednocześnie elastyczne planowanie kosztów i strategii biznesowej oraz szybsze reagowanie na potrzeby rynku. Program ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem na szczeblach: operacyjnym, kierowniczym oraz strategicznym, jednocześnie pozwalając na sprawną komunikację i przepływ danych za pośrednictwem Internetu pomiędzy partnerami biznesowymi. Program jest elastycznym narzędziem, pozwalającym na pełne dostosowanie funkcjonalności systemu do specyfiki przedsiębiorstwa. System można modyfikować również podczas korzystania z niego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]