Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Que Sera Sera ”. Zobacz też: Que Sera Sera (album) – album Johnny’ego Thundersa.
Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)
Okładka
Singel Doris Day
Strona B I’ve Gotta Sing Away These Blues
Wydany 1956
Gatunek pop
Długość 2:03
Wydawnictwo Columbia
Producent Frank De Vol
Autor Ray Evans
Kompozytor Jay Livingston

Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)[a] – utwór autorstwa Jaya Livingstona i Raya Evansa opublikowany w 1956 roku[4]. Piosenka została po raz pierwszy wykonana przez Doris Day w filmie Alfreda Hitchcocka Człowiek, który wiedział za dużo (1956)[4].

Utwór składa się z trzech zwrotek, a każda z nich przedstawia kolejne etapy życia narratora począwszy od dzieciństwa, przez pierwsze zakochanie, a kończąc na dorosłości, gdzie narrator sam jest rodzicem.

Piosenka „Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)” została wydana jako singel na 7-calowym winylu przez Columbia Records i trafiła na drugie miejsce notowania Billboard Hot 100[5] oraz pierwsze miejsce brytyjskiej listy UK Singles Chart[4]. W 1957 roku utwór został nagrodzony Oscarem za najlepszą piosenkę oryginalną. Była to trzecia nagroda w tej kategorii dla Livingstona i Evansa, którzy wygrywali już w latach 1948 i 1950[4]. W 2004 roku American Film Institute umieścił piosenkę na 48. miejscu listy 100 najlepszych piosenek w amerykańskich filmach[6].

Singel przyczynił się do popularyzacji zwrotu „que sera, sera” symbolizującego w języku angielskim „wesoły fatalizm”, chociaż jego użycie było już zanotowane w XVI wieku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, zwrot ten nie ma swoich korzeni w języku hiszpańskim i jest niegramatyczny w tym języku[3].

„Que Sera Sera” doczekało się wielu interpretacji na całym świecie. W Polsce utwór po raz pierwszy został wykonany w 1958 roku przez Barbarę Muszyńską, a autorem polskich słów był Sławomir Szof[7]. Swoją wersję utworu z własnym tekstem wykonał również Mieczysław Fogg[8].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. „Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)” jest oficjalnym tytułem, który pojawia się na okładce oficjalnego zapisu nutowego utworu[1], jednak przez lata tytuł zapisywano na kilka różnych sposobów. Kolejność tytułu często była odwracana, np. przy nominacji do Nagrody Akademii Filmowej tytuł piosenki został zapisany jako „Whatever Will Be, Will Be (Que Sera, Sera)”[2]. W napisach początkowych filmu Człowiek, który wiedział za dużo tytuł zapisany jest jako „Whatever Will Be”. Spotyka się również zapis „Que Sera, Sera” lub „Whatever Will Be, Will Be”, rzadziej ze znakami diakrytycznymi „Que Será, Será”[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]