Queen’s Service Medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Queen's Service Medal)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Queen’s Service Medal
(Medal za Służbę Królowej)
Awers
Awers
Anthony James Clarkson „for Public Service” (1976)
Rewers
Rewers
Anthony James Clarkson „for Public Service” (1976)
Baretka
Baretka
Ustanowiono 13 marca 1975
Wielkość ∅ 1,4 cala
Kruszec srebro

Queen’s Service Medal (pol. Medal za Służbę Królowej) – medal ustanowiony 13 marca 1975, przyznawany przez rząd Nowej Zelandii w dowód uznania za wolontariat w służbie społeczności, a także za pełnienie służby publicznej. Tak jak wszystkie wyróżnienia stanowe Nowej Zelandii został on ustanowiony na mocy Królewskiego nakazu podpisanego przez królową Elżbietę II jako królową Nowej Zelandii.

Opis medalu[edytuj | edytuj kod]

Brzeg medalu z grawerunkiem inicjałów odznaczonego. Medal Anthony Jamesa Clarksona „for Public Service” (1976)

Medal został wykonany ze srebra próby 925, o średnicy 36 milimetrów (1,4 cala). Inicjały i nazwisko laureata są wygrawerowane na brzegu medalu[1].

1975-2007[edytuj | edytuj kod]

Na awersie medalu z tego okresu widnieje wizerunek Królowej Elżbiety II, który otacza inskrypcja „ELIZABETH II DEI GRATIA REGINA F.D.”. Na rewersie zaś znajduje się herb Nowej Zelandii otoczony napisem „QUEEN’S SERVICE MEDAL” i dopisek „for Community Service” lub „for Public Services”. Medale zostały wykonane przez Mennicę Królewską[2].

od 2007[edytuj | edytuj kod]

21 maja 2007 roku zmieniono awers i rewers medalu. Awers zdobi nowy wizerunek Królowej Elżbiety II wykonany przez Iana Ranka-Broadleya, otoczony inskrypcją „ELIZABETH II QUEEN OF NEW ZEALAND”. Na rewersie zaś, widnieje herb Nowej Zelandii otoczony napisem „THE QUEEN’S SERVICE MEDAL” – powyżej oraz „FOR SERVICE” i „MO NGA MAHI NUI” – poniżej. Nowa odznaka i medal zostały wykonane przez firmę Thomasa Fattoriniego z Birmingham w Wielkiej Brytanii[2].

Wstążka[edytuj | edytuj kod]

Obie wersje medalu zawieszone są na wstążce o szerokości 36 mm. Jej krawędzie stanowi wąski czerwony pasek ochry, zaś środek tworzą naprzemiennie ułożone pasy czerwonej, białej i czarnej ochry, układające się we wzór stopni od lewej do prawej. Projekt ten był inspirowany wzorem „schodkowym” Māori Poutama stosowanym w panelach ściennych Tukutuku[3]. Wzór ten zwykle jest interpretowany jako „schody do nieba”, ale w tym przypadku ma symbolizować i odnosić się do „etapów służby”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Insignia 1975 – 2007. [dostęp 2018-03-03].
  2. a b c New Zealand State Honours ↓.
  3. Poutama (Stairway to Heaven) Pattern (ang.). [dostęp 2018-03-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]