Question Time

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Question Time
Ilustracja
Studio programu Question Time w Oksfordzie
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Prowadzący David Dimbleby (1994–obecnie)
Peter Sissons (1989–1993)
Robin Day (1979–1989)
Data premiery 25 września 1979
Lata emisji 1979–obecnie
Pora emisji czwartki 22:35,
soboty 3:00,
niedziele 18:00
Produkcja
Stacja telewizyjna BBC One, BBC Parliament

Question Timebrytyjski telewizyjny program publicystyczny nadawany przez stację BBC One od 1979 roku. Prowadzącym program od 1994 roku jest David Dimbleby.

W programie bierze udział pięciu (dawniej czterech) panelistów – politycy oraz inne osoby publiczne (m.in. dziennikarze, komentatorzy polityczni czy aktorzy). Założeniem programu jest adekwatna reprezentacja różnych opcji politycznych, w związku z czym zwyczajowo wśród uczestników znajdują się reprezentanci Partii Konserwatywnej, Partii Pracy oraz Liberalnych Demokratów. Obecna jest również publiczność, także dobierana na zasadzie proporcjonalnej reprezentacji sympatii politycznych. Członkowie widowni przygotowują pytania do panelistów, spośród których tuż przed realizacją programu producenci wybierają te, które zostaną zadane. W trakcie programu autorzy wytypowanych pytań zadają je, po czym każdy z panelistów ma możliwość odpowiedzi na nie oraz odniesienia się do wypowiedzi pozostałych uczestników. Członkowie panelu nie są informowani o treści pytań przed programem.

Program bywa krytykowany za nadreprezentację na widowni osób o poglądach lewicowych czy antyrządowych. Kontrowersje wzbudzają niekiedy zaproszeni goście. Ze szczególną krytyką spotkało się zaproszenie 22 października 2009 roku Nicka Griffina, lidera skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej[1].

Emisja Question Time ma miejsce co tydzień w czwartki o godzinie 22:35 (w Irlandii Północnej o 23:05). Program jest retransmitowany w soboty o 3:00 oraz dodatkowo na antenie BBC Parliament w niedziele o 18:00.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Winnett, Rosa Prince: BNP on Question Time: Nick Griffin uses BBC appearance to attack Muslims and gays (ang.). The Telegraph, 2009-10-22. [dostęp 2013-01-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]