Quidam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Quidam
Ilustracja
Quidam, 2005
Rok założenia 1991
Pochodzenie  Polska (Inowrocław)
Gatunek rock progresywny, rock neoprogresywny, folk progresywny
Aktywność 1991-2014
Wydawnictwo muzyczne ARS Mundi, Rock Serwis, Metal Mind Productions
Powiązania Meller Gołyźniak Duda
Obecni członkowie
Zbigniew Florek - instrumenty klawiszowe
Jacek Zasada - flety
Mariusz Ziółkowski - gitara basowa
Maciej Wróblewski - perkusja
Bartosz Kossowicz - śpiew
Byli członkowie
Ewa Smarzyńska - flet
Emilia Derkowska - śpiew
Maciej Meller - gitara
Radosław Scholl - gitara basowa
Damian Sikorski - gitara basowa
Rafał Jermakow - perkusja
Strona internetowa

Quidam - polski zespół muzyczny wykonujący rock progresywny i art rock. Założony na początku lat 90. w Inowrocławiu. Oprócz autorskiej działalności ma na swym koncie nagrania i koncerty z takimi sławami gatunku jak Colin Bass z grupy Camel czy polskim SBB.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Maciej Meller, Radosław Scholl i Rafał Jermakow założyli w Inowrocławiu w 1991 grupę pod nazwą Deep River, niedługo potem dołączył do nich Zbigniew Florek. Początkowo grali muzykę blues-rockową. Nazwę Quidam zespół przyjął w 1995. Po częstych zmianach wokalistów, na dłużej pojawiła się w tej roli Emilia Derkowska, do grupy dołączyła także flecistka Ewa Smarzyńska. Wtedy to zmieniła się stylistyka muzyczna Quidam, idąc w stronę ambitnego rocka lat 70.

Pierwsza płyta[edytuj | edytuj kod]

Po kilkuletniej pracy, licznych koncertach i zdobyciu wyróżnień na festiwalach w Polsce, w 1996 zespół wydał swą pierwszą płytę, zatytułowaną Quidam. Została ona pozytywnie przyjęta przez krytykę (pochlebne recenzje w pismach "Machina" i "Tylko Rock") oraz publiczność polską i zagraniczną. Oprócz wzmianek w fanzinach i muzycznych czasopismach, oceniono ją jako piątą, w plebiscycie francuskiego "Big Bang" na najlepszą płytę art-rockową. Emilia Derkowska otrzymała tytuł "Twarzy Roku 1996" w plebiscycie magazynu "Tylko Rock".

Uznanie w artrockowym światku[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1997 miał miejsce pierwszy koncert zagraniczny grupy - w holenderskim Zwolle, na festiwalu "Day of Dreams". Sukces koncertu spowodował ponowne zaproszenie grupy do Holandii dwa miesiące później, na "The Planet Pul Festival". Podczas koncertów grupy Camel w Polsce w kwietniu 1997 wokalistka i flecistka zostały zaproszone przez Andy'ego Latimera do wspólnego wykonania z zespołem na scenie wstępu do suity Harbour of Tears. Latem tego roku Quidam wystąpił na festiwalu "Proglive '97" w Corbigny we Francji. Po dwóch kolejnych koncertach w Holandii rozpoczęto prace w studio nad materiałem do kolejnego albumu. W listopadzie, na zaproszenie Classic Rock Society (któremu honorowo przewodniczy Rick Wakeman), zespół wystąpił w brytyjskim Rotherham na imprezie "Awards Night" - uwieńczeniu plebiscytu miesięcznika artrockowego "Wondrous Stories" na najlepszych muzyków gatunku. Emilia Derkowska otrzymała wtedy tytuł trzeciej najlepszej wokalistki, a zespół - trzecie miejsce w kategorii "najlepszy zespół zagraniczny".

Na początku 1998 flecistkę Ewę Smarzyńską zastąpił Jacek Zasada.

Sny aniołów[edytuj | edytuj kod]

Quidam - stary skład z Emilią

W lutym 1998 zostało zakończone nagrywanie płyty Sny aniołów. Ukazała się ona w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Dystrybucją tej drugiej poza granicami Polski zajmowała się niezależna firma francuska, Musea. W Polsce płytę promował maxi-singel z utworem Moje anioły oraz dwoma koncertowymi - Bajkowy (z płyty Quidam) i covery Rhayader / Rhayader Goes To Town (z płyty Snow Goose grupy Camel). Moje anioły dotarły na 10. miejsce Listy Przebojów Programu III PR.

W maju dwóch członków Quidam, Jacek Zasada i Maciej Meller, zostało zaproszonych przez Colina Bassa, basistę Camel, do wspólnego koncertu promującego nowe płyty Camel i solową Bassa. W tym samym miesiącu Quidam wystąpił jako support podczas koncertów Johna Wettona w Polsce oraz na autorskim koncercie w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, transmitowanym na żywo przez radiową "Trójkę". W czerwcu koncertował we Francji - w Bordeaux i Paryżu, a w lipcu we Włoszech.

Na Festiwalu Rocka Progresywnego w Zielonej Górze zespół otrzymał nagrody w trzech kategoriach: dla najlepszej wokalistki, zespołu i basisty.

We wrześniu 1998 część grupy została zaproszona do udziału w sesji nagraniowej do albumu solowego Colina Bassa Outcast of the Islands - obok m.in. Andy'ego Latimera, Dave'a Stewarta, Fisha i Wojciecha Karolaka. W grudniu muzycy Quidam uczestniczyli w koncercie Bassa w Polsce, w Poznaniu.

I w tym roku Quidam został dostrzeżony przez czytelników "Wondrous Stories" - Emilię uznano trzecią najlepszą wokalistką, zespół - czwartym najlepszym nowym zespołem, a drugie miejsce przyznano Quidam w kategorii "najlepszy występ podczas koncertu organizowanego przez Classic Rock Society".

1999[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1999 Quidam wystąpił w Mexicali w Meksyku, na festiwalu "Baja Prog", obok takich zespołów jak Arena, Crucible, Ten Jinn, After Crying, Cast, Iconoclasta i Halloween. Został tam zarejestrowany materiał dźwiękowy, następnie wydany na płycie Baja Prog - Live in Mexico '99.

W kwietniu rozpoczęła się trasa zespołu z Colinem Bassem, promująca jego płytę Outcast of the Islands, gdzie Quidam występował indywidualnie w pierwszej części każdego koncertu, a następnie wspomagał instrumentalnie Bassa. W sumie były to cztery koncerty w Polsce (z czego jeden rejestrowany i transmitowany na żywo przez "Trójkę" ze Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, wydany następnie jako Colin Bass Live at Polskie Radio III), cztery w Holandii, po jednym w Belgii i Francji oraz dwa w Hiszpanii.

2000[edytuj | edytuj kod]

W 2000 Zbigniew Florek, Maciej Meller i Jacek Zasada wspomagali Colina Bassa w jego akustycznej trasie po Polsce. Część materiału z tych koncertów zarejestrowano i wydano na płycie Colin Bass Live Vol.2 - Acoustic Songs. Wiosną Quidam koncertował w Belgii i Niemczech oraz wystąpił w Szwecji na festiwalu w Goeteborgu. Rozpoczął też pracę nad materiałem do trzeciej płyty studyjnej.

Pod niebem czas[edytuj | edytuj kod]

Sesje nagraniowe do nowego albumu trwały przez cały rok 2001. Grupa koncertowała też w tym czasie, między innymi występując na Castle Party w Bolkowie oraz na festiwalu w Royan we Francji. Płyta Pod niebem czas ukazała się w marcu 2002. Wkrótce potem Quidam zagrał trzy koncerty z niemiecką grupą RPWL, otrzymał także zaproszenie do Brazylii na "Rio Festival".

Zmiany i uśpienie[edytuj | edytuj kod]

Jesienią od zespołu odszedł basista, Radosław Scholl. Zastąpił go Damian Sikorski - już z nim w składzie Quidam wystąpił z trzema koncertami w Brazylii, obok m.in. holenderskiej grupy Focus. Następnie grupa dała jeszcze kilka koncertów w krajach Beneluksu, zaś 15 lutego 2003 w Inowrocławiu miał miejsce pożegnalny koncert Quidam - zespół postanowiła opuścić wokalistka, Emilia Derkowska. Później odeszli także perkusista, Rafał Jermakow, i basista, Damian Sikorski. Działalność zespołu została zawieszona na około rok.

surRevival - odrodzenie działalności[edytuj | edytuj kod]

Po prawie rocznym zastoju Zbigniew Florek, Maciej Meller i Jacek Zasada zdecydowali się wznowić działalność, stanęli jednak przed koniecznością znalezienia nowych muzyków do uzupełnienia składu. Dołączył do nich perkusista Maciej Wróblewski, następnie basista Mariusz Ziółkowski, a po żmudnych poszukiwaniach - wokalista, Bartosz Kossowicz.

Płyta surRevival, nagrana w nowym składzie i o nieco innym niż dotychczas profilu muzycznym, była przygotowywana prawie rok. Wydana została w czerwcu 2005. Jak wskazuje jej tytuł, to "przetrwanie" i "odrodzenie".

... bez półPRĄDU ...halfPLUGGED...[edytuj | edytuj kod]

9 października 2006 została wydana płyta ... bez półPRĄDU ...halfPLUGGED..., będąca zapisem koncertu w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu 29 maja tegoż roku. Znalazły się na niej utwory z płyty SurRevival, nowa wersja Sanktuarium z debiutanckiego albumu oraz covery następujących nagrań: Blackbird The Beatles, Wish You Were Here Pink Floyd, Nights in White Satin The Moody Blues i fragmenty Hush Deep Purple (w ostatnim utworze – Not So Close).

Alone Together[edytuj | edytuj kod]

5 listopada 2007 ukazał się kolejny album studyjny Quidam, Alone Together. Materiał nagrywano od czerwca do sierpnia 2007 w inowrocławskim Islands Studio i Teatrze Miejskim, a zmiksowano w studio poznańskiego Radia Merkury. W jednym z utworów gościnnie zaśpiewała Emilia Nazaruk (dawniej Derkowska), poprzednia wokalistka grupy. Inni goście to Piotr Nazaruk (xaphoon, cytra) i Piotr Rogóż (saksofon altowy).

Saiko[edytuj | edytuj kod]

Po dłuższej przerwie, 16 kwietnia 2012, ukazuje się szósty, studyjny album zespołu. Muzycy Quidam postawili przede wszystkim na nastrój. Jak zaznaczają – w odróżnieniu od poprzednich albumów – brak tutaj wielowątkowych kompozycji, a minimalizm potęgują znaczenie każdego dźwięku. Za produkcję "Saiko" odpowiedzialny jest Robert Szydło, natomiast masteringiem zajął się Marcin Bors. Oprawa graficzna to dzieło Michała Florczaka. Teksty są dziełem Bartka Kossowicza i Maćka Mellera. Warto dodać, że po dłuższej przerwie zespół wrócił do pisania po polsku (jedynie w utworze "Walec", w którym gościnnie zaśpiewała Natalia Grosiak znana z Mikromusic czy Digit All Love, pojawia się tekst w języku angielskim). W 2014 roku gitarzysta zespołu Maciej Meller oświadczył iż po ponad 20 latach zdecydował się opuścić Quidam[1]. Od tego czasu brak doniesień o jakiejkolwiek działalności zespołu.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
1996 Quidam
 • Data: 11 marca 1996[2]
 • Wydawca: ARS Mundi
1998 Sny aniołów
 • Data: 1998
 • Wydawca: Rock Serwis
Angels' Dreams
 • Data: 1998
 • Wydawca: Rock Serwis
2002 Pod niebem czas
 • Data: 1 maja 2002[3]
 • Wydawca: Rock Serwis
2005 surREvival
 • Data: 6 czerwca 2005[4]
 • Wydawca: Rock Serwis
2006 ... bez półPRĄDU ...halfPLUGGED...
 • Data: 9 października 2006[5]
 • Wydawca: Rock Serwis
2007 Alone Together
 • Data: 5 listopada 2007[6]
 • Wydawca: Rock Serwis
14[7]
2012 Saiko
 • Data: 16 kwietnia 2012
 • Wydawca: Rock Serwis
14[8]
"—" pozycja nie była notowana.
Albumy koncertowe
Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
1999 Baja Prog - Live in Mexico '99 (CD)
 • Data: 1999
 • Wydawca: Rock Serwis
2006 Quidam The Fifth Season - Live In Concert (DVD, CD)
 • Data: 19 stycznia 2006[9]
 • Wydawca: Metal Mind Productions
2010 Strong Together (DVD, 2CD)
 • Data: 26 marca 2010[10]
 • Wydawca: Rock Serwis
16[11]
"—" pozycja nie była notowana.
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście
LP3
[12]
1998 Moje anioły 10
2002 Pod niebem czas 45
Kozolec 45
2005 Surrevival 31
2007 Moje zapomnienie 49
2012 Obok mam 35
"—" pozycja nie była notowana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Maciej Meller: odchodzę z Quidam! [dostęp 2017-02-26] (pol.).
 2. Quidam - Quidam (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2012-03-15].
 3. Marcin Gajewski: Quidam - Pod niebem czas recenzja (pol.). www.terazrock.pl. [dostęp 2012-03-15].
 4. Quidam - "surREvival" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-03-15].
 5. Quidam - "bez półPRĄDU...halfPLUGGED" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-03-15].
 6. Quidam - "Alone Together" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-03-15].
 7. OLiS - sprzedaż w okresie 12.11.2007 - 18.11.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-03-15].
 8. OLiS - sprzedaż w okresie 16.04.2012 - 22.04.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-04-27].
 9. Quidam - "The Fifth Season - Live In Concert" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-03-15].
 10. Quidam - Strong Together (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2012-03-15].
 11. OLiS - sprzedaż w okresie 06.04.2010 - 11.04.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-03-15].
 12. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Quidam (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2012-03-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]