Przejdź do zawartości

Quintuplet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Quintuplet
Ilustracja
Gromada Quintuplet (HST)
Odkrywca

Chandra

Data odkrycia

1990

Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór

Strzelec

Typ

niesklasyfikowana

Rektascensja

17h 46m 13,9s

Deklinacja

−28° 49′ 48″

Odległość

26 000 ly

Charakterystyka fizyczna
Masa

ok. 10 000 M

Liczba gwiazd

kilkaset

Quintuplet – zwarta gromada gwiazd znajdująca się w konstelacji Strzelca w odległości około 26 000 lat świetlnych. Gromada Quintuplet znajduje się w odległości 100 lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej. Wiek gromady szacuje się na 4 miliony lat. Została odkryta w 1990 roku na zdjęciach wykonanych w podczerwieni teleskopem Chandra. Gromada ta znajduje się w fazie rozpraszania gwiazd[1]. Nazwa Quintuplet nawiązuje do zdjęć wykonanych przez teleskop Chandra, na których wyraźnie wyróżniało się pięć grup gwiazd z gromady choć w rzeczywistości zawiera ona setki gwiazd[a].

W gromadzie Quintuplet kolizje podmuchów wiatru, pochodzących od krążących po bliskiej orbicie gwiazd w układzie podwójnym, ogrzewają się do temperatury 50 milionów kelwinów oraz powodują silne emisje promieniowania rentgenowskiego. Wykryto w tym rejonie również fale radiowe, wytworzone przez gaz z tego obszaru nieba, co jest kolejnym dowodem na żywiołowe ocieplanie się gazu za sprawą wiatrów masywnych gwiazd.

W gromadzie Quintuplet znajdują się gwiazdy, które zbliżają się do osiągnięcia granicy eksplozji supernowej. Gromada ta jest jedną z najmasywniejszych młodych gromad gwiazd, choć równocześnie jest znacznie mniej masywna od gromad kulistych znajdujących się w galaktycznym halo. Masa gromady wynosi około 10 000 mas Słońca. Do gromady Quintuplet należy jedna z najjaśniejszych gwiazd naszej Galaktykigwiazda Pistolet.

Za kilka milionów lat gromada ta zostanie całkowicie rozproszona w przestrzeni przez siły pływowe działające w centrum Galaktyki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W języku angielskim słowo Quintuplet oznacza jedno z pięcioraczków lub grupę pięciu podobnych składników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skupiska supergwiazd w centrum Galaktyki. [w:] Urania - Postępy Astronomii [on-line]. 1999-09-23. [dostęp 2014-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-01)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]