Qumak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Qumak S.A.
Ilustracja
Państwo  Polska
Adres Aleje Jerozolimskie 134
02-305 Warszawa
Data założenia 1985
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Sławomir Połukord[1]
Nr KRS 0000019455
Zatrudnienie 700+
ISIN PLQMKSK00017
Symbol akcji QMK[2]
Dane finansowe
Przychody 708,8 mln zł (2015)
Wynik operacyjny -9,7 mln zł
Wynik netto -9,8 mln zł
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Qumak S.A.
Qumak S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Qumak S.A.
Qumak S.A.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Qumak S.A.
Qumak S.A.
Ziemia52°13′16,8510″N 20°58′27,6733″E/52,221348 20,974354
Strona internetowa
Siedziba firmy Qumak – Biurowiec Eurocentrum, Warszawa
Biuro firmy Qumak w Warszawie

Qumak S.A. – polska spółka informatyczno-technologiczna. Projektuje i wdraża rozwiązania z dziedziny ICT dla sektora prywatnego i publicznego.

Jest integratorem działającym na polskim rynku teleinformatycznym – w branżowych raportach (Computerworld TOP 200) zajmuje czołowe pozycje w dziedzinie integracji[3]. Jest partnerem światowych liderów technologicznych[4], których rozwiązania integruje i na ich bazie buduje własne, dopasowane do potrzeb polskiego rynku.

Od 3 sierpnia 2006 roku[5] spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Qumak S.A. projektuje, realizuje i serwisuje projekty teleinformatyczne dla instytucji publicznych i sektora prywatnego. Oferuje rozwiązania w następujących obszarach technologicznych:

 • Business intelligence & Big Data – spółka oferuje wdrożenia aplikacji Business Intelligence, Big Data, hurtowni danych, mechanizmów ELT/ETL, aplikacji planistycznych i budżetowych. W 2013 roku wdrożyła system Business Intelligence dla Kompanii Piwowarskiej S.A., który pozwala na szybką analizę wybranych obszarów działalności firmy[6].
 • Contact Center – spółka wykonuje centra przeznaczone do wielokanałowej obsługi kontaktu na linii firma – klient. Wdraża m.in. oprogramowania dla Contact Center, aplikacje Interactive Voice Response (IVR), systemy rozpoznawania mowy czy systemy do zarządzania jakością. Qumak wdrożył Contact Center m.in. w PGNiG S.A[8].
 • Software development – firma wdraża zintegrowane systemy informatyczne od etapu zebrania wymagań i przygotowania projektu po realizację oraz utrzymanie. 
 • Systemy utrzymania i zarządzania majątkiem: Enterprise Asset Management (EAM) i IT Service Management (ITSM) – Qumak wdraża rozwiązania wspierające zarządzanie rozbudowanymi zasobami firm oraz wspierające obsługę wewnątrzfirmowych procesów IT. Projekt z zakresu ITSM warszawska spółka zrealizowała m.in. dla MESP Central Europe[9].
 • Data Center – spółka tworzy koncepcje, projektuje, buduje, wyposaża w infrastrukturę oraz sprzęt IT i serwisuje Data Center. Firma zrealizowała kilkadziesiąt Centrów Przetwarzania Danych, m.in. zakończone w 2014 roku Data Center i Mobile Switching Centre, z którego będą korzystać firmy Polkomtel i Cyfrowy Polsat[10].
 • Building Automation – firma projektuje i wykonuje systemy do zarządzania obiektami, oferuje rozwiązania z zakresu energetyki, teletechniki, automatyki i systemów audiowizualnych. W 2014 roku zakończyła realizację systemu BMS, instalacji elektrycznych i teletechnicznych w Eurocentrum Office Complex.
 • Smart City – firma w zakresie rozwiązań Smart City realizuje Inteligentne systemy transportowe (ITS). Tworzy od podstaw systemy ITS oraz integruje z nowym systemem istniejące elementy infrastruktury, np. sterowniki sygnalizacji świetlnej. Na terenie trójmiejskiej aglomeracji, spółka wykonuje Trójmiejski Inteligentny System Transportu Aglomeracyjnego (TRISTAR)[11].
 • Ekspozycje multimedialne – spółka Qumak projektuje i realizuje ekspozycje multimedialne, centra nauki i nowoczesne muzea. Wykonała m.in. ekspozycję multimedialną, dokumentującą polską drogę do wolności, dla Europejskiego Centrum Solidarności otwartego w sierpniu 2014 roku[15].
 • Outsourcing usług IT – firma dostarcza specjalistów m.in. do zadań z zakresu analiz biznesowych i systemowych, audytu i bezpieczeństwa IT, programowania i projektowania rozwiązań IT, kierowania projektami i wsparcia projektowego, integracji aplikacji i wdrożeń IT. Kadrę IT dostarcza głównie do firm z branży telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej i energetycznej[16].
 • Desktop Management Services – Qumak zarządza infrastrukturą IT i świadczy usługi serwisowe. Wykonuje m.in. migracje, roll-outy, relokacje, inwentaryzacje, administruje i zarządza aplikacjami oraz sprzętem. W listopadzie 2013 roku spółka rozpoczęła wymianę komputerów wraz z oprogramowaniem we wszystkich placówkach PKO BP[17].

Dział Rozwoju Produktów[edytuj | edytuj kod]

Dział Rozwoju Produktów (DRP) spółki Qumak współpracuje z ośrodkami badawczymi i instytucjami naukowymi, by tworzyć i komercjalizować nowatorskie projekty technologiczne. Wykorzystuje wiedzę techniczną i doświadczenie kadry z wybranych linii biznesowych spółki, by łącząc kompetencje różnych działów tworzyć nowe produkty w oparciu o nowoczesne technologie.
W projektowaniu nowych rozwiązań wykorzystuje przede wszystkim możliwości technologiczne takich obszarów jak:

 • Business Intelligence i Big Data,
 • Data Mining i Machine Learning,
 • Internetu Rzeczy (Internet of Things),
 • technologii rozpoznawania obrazów,
 • video business intelligence,
 • technologii symulacyjnych, multimedialnych i wirtualnej rzeczywistości.

Łącząc te technologie DRP tworzy niepowtarzalne projekty o dużym potencjale komercyjnym. Jednym z takich przedsięwzięć jest symulator lokomotywy[18] realizowany we współpracy m.in. z Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego. W 2014 roku DRP rozpoczął realizację projektu technologicznego dla wojskowości - na zamówienie Wojskowej Akademii Technicznej tworzy symulator do szkolenia wojsk inżynieryjnych[19]. Firma Qumak od lat współpracuje z uczelniami i ośrodkami badawczymi. Realizowała projekty dla takich instytucji jak Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie[20], Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach[21], Politechnika Warszawska[22] czy Uniwersytet Warszawski[23].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Logotypy firm: Qumak International oraz Sekom SA
Logotyp firmy Qumak-Sekom SA

Początki spółki sięgają połowy lat osiemdziesiątych[24]. W 1985 powstaje firma, będąca protoplastą Sekomu. Zajmuje się wyrobem i naprawą sprzętu elektronicznego. W grudniu 1997 roku firma Sekom zostanie zarejestrowana jako Sekom S.A.

W 1988 roku powstaje firma PHP Qumak Sp. z o.o. Zaczyna od sprzedaży komputerów i usług serwisowych. W lipcu 1990 roku otwiera w centrum Krakowa pierwszy w mieście salon komputerowy ze sprzętem i akcesoriami. Do dalszego rozwoju potrzebuje kapitału. Z pomocą przychodzi jeden z pierwszych w Polsce funduszy typu venture capital: Polsko Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości (Polish-American Enterprise Fund – PAEF), utworzony przez Kongres USA do wspierania prywatnej przedsiębiorczości w Polsce[25]. W wyniku porozumień z Funduszem, na przełomie roku 1990/91 powstała spółka joint venture Qumak International Sp. z o.o.

W 1998 roku Sekom S.A. w porozumieniu z Qumak International Sp. z o.o. tworzy Grupę Sekom. W jej skład wchodzą również dwie mniejsze firmy: Blue-Bridge Sp. z o.o. i Gandalf Polska Sp z o.o. Dzięki połączeniu podmiotów wyspecjalizowanych w różnych branżach informatycznych (m.in. w budowie systemów bezpieczeństwa i systemów wideokonferencyjnych), utworzona Grupa Sekom staje się integratorem IT o bardzo szerokiej ofercie.

2002 rok, to czas połączenia się firm należących do Grupy Sekom w jeden podmiot. Nowo utworzona firma przyjmuje nazwę Qumak-Sekom S.A. i staje się jedną z najmocniejszych firm informatycznych w Polsce[26]. Posiada siedzibę w Warszawie, duży oddział w Krakowie oraz biura w Bielsku Białej, Gdańsku, Radomiu i Poznaniu. Ma dobrze zdefiniowaną strukturę opartą na trzech pionach: integracyjnym, informatycznym i automatyki budynkowej.

3 sierpnia 2006 roku Qumak-Sekom S.A. debiutuje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych[27].

We wrześniu 2012 roku firma przyjmuje nową strategię na lata 2013-2016[28]. Oferta zostaje przebudowana tak, by wyeliminować najmniej rentowne i najmniej perspektywiczne linie biznesowe. W styczniu 2013 roku spółka rejestruje nową, skróconą nazwę i od tej pory działa jako Qumak S.A.[29] Obecnie posiada centralną siedzibę w Warszawie, duży oddział w Krakowie i Płocku oraz filię w Gdańsku.

W 2013 roku firma stworzyła Dział Badań i Rozwoju, zacieśniając tym samym współpracę z sektorem naukowo-badawczym.

W 2015 roku spółka Qumak obchodziła 30 lat istnienia.

W 2016 roku Qumak S.A otworzył w Płocku Centrum Usług Service Desk, które będzie zajmować się outsourcingiem procesów IT dla klientów spółki. Dzięki nowo powstałemu ośrodkowi wszystkie usługi Service Desk realizowane przez Qumak, prowadzone będą teraz w jednym miejscu.  Utworzenie centrum jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju działalności firmy w obszarze outsourcingu IT.

25 października 2018 Podjęcie przez Zarząd decyzji w sprawie przygotowania wniosku o ogłoszenie upadłości Qumak S.A.[30]

Grupa Kapitałowa Qumak[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku Qumak S.A. utworzył dwie spółki zależne[31]. Do życia powołano spółkę Star ITS Sp. z o.o. – odpowiedzialną za zdobywanie i obsługę kontraktów z zakresu Inteligentnych Systemów Transportowych oraz spółkę Skylar Sp. z o.o. – działającą na rynku infrastruktury lotniczej. W 2015 roku powołana została trzecia spółka należąca do Grupy – MAE Multimedia Art & Education, oferująca usługi w obszarze technik ekspozycyjnych i multimedialnych dla podmiotów prywatnych i publicznych. Utworzenie Grupy Kapitałowej jest realizacją strategii przyjętej przez spółkę Qumak na lata 2013-2016.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zarząd - QUMAK, www.qumak.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
 2. Główny Rynek GPW - 404, www.gpw.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
 3. Prezentacja firmy 2014 Raport TOP 200
 4. [1]
 5. Debiut spółki Qumak na GPW
 6. IBM PureData System for Analytics w wersji 7.0 dla Kampanii Piwowarskiej
 7. Zintegrowany system teleinformatyczny już wkrótce w UJK
 8. Platforma Contact Center dla Polskie górnictwo naftowe i gazownictwo S.A.
 9. Qumak-Sekom zinformatyzuje Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH
 10. W Grodziku Mazowieckim powstało nowoczesne centrum danych do obsługi sieci mobilnych
 11. Qumak rozpoczyna budowę Tristara
 12. Qumak S.A. wykona dla krakowskiego lotniska najnowocześniejszy w Polsce system transportu i kontroli bagażu
 13. Port lotniczy Modlin Warszawa - terminal
 14. Qumak zmodernizuje drogę startową lotniska w Gdańsku
 15. Konsorcjum Qumak wykona wystawę stałą ECS
 16. Outscourcing IT dla największych organizacji w Polsce
 17. Qumak wymieni sprzęt komputerowy dla PKO PB
 18. Zawarcie umowy znaczącej o wykonanie i finansowanie projektu symulatora lokomotywy
 19. Qumak stworzy symulator robotów wojskowych
 20. Qumak-Sekom zinformatyzuje Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH
 21. Stworzenie zintegrowanego systemu teleinformatycznego umożliwiającego nowoczesne zarządzanie i komunikację
 22. Nowy kompleks serwerowni na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
 23. Na Uniwersytecie Warszawskim ruszył superkomputer IMB Blue Gene Q
 24. Historia spółki Qumak
 25. Polsko Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości
 26. Sekom i Qumak International jest fuzja
 27. GPW lista debiutów 2006
 28. Założenia strategii Qumak S.A. na lata 2013-2016
 29. Rejestracja zmian w statucie spółki Qumak S.A.
 30. GPW - komunikaty spółek (ESPI), Główny Rynek GPW - Raporty Spółek ESPI/EBI, www.gpw.pl [dostęp 2018-10-26] (pol.).
 31. Qumak tworzy grupę kapitałową