Qumak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Qumak S.A.
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

Aleje Jerozolimskie 134
02-305 Warszawa

Data założenia

1985

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Sławomir Połukord[1]

Nr KRS

0000019455

Zatrudnienie

700+

ISIN

PLQMKSK00017

Symbol akcji

QMK[2]

Dane finansowe
Przychody

708,8 mln zł (2015)

Wynik operacyjny

-9,7 mln zł

Wynik netto

-9,8 mln zł

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Qumak S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Qumak S.A.”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Qumak S.A.”
Ziemia52°13′16,8510″N 20°58′27,6733″E/52,221348 20,974354
Strona internetowa
Siedziba firmy Qumak – Biurowiec Eurocentrum, Warszawa
Biuro firmy Qumak w Warszawie

Qumak S.A. – polska spółka informatyczno-technologiczna. Projektuje i wdraża rozwiązania z dziedziny ICT dla sektora prywatnego i publicznego.

Jest integratorem działającym na polskim rynku teleinformatycznym – w branżowych raportach (Computerworld TOP 200) zajmuje czołowe pozycje w dziedzinie integracji[3]. Jest partnerem światowych liderów technologicznych[4], których rozwiązania integruje i na ich bazie buduje własne, dopasowane do potrzeb polskiego rynku.

Od 3 sierpnia 2006 roku[5] spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Qumak S.A. projektuje, realizuje i serwisuje projekty teleinformatyczne dla instytucji publicznych i sektora prywatnego. Oferuje rozwiązania w następujących obszarach technologicznych:

 • Business intelligence & Big Data – spółka oferuje wdrożenia aplikacji Business Intelligence, Big Data, hurtowni danych, mechanizmów ELT/ETL, aplikacji planistycznych i budżetowych. W 2013 roku wdrożyła system Business Intelligence dla Kompanii Piwowarskiej S.A., który pozwala na szybką analizę wybranych obszarów działalności firmy[6].
 • Contact Center – spółka wykonuje centra przeznaczone do wielokanałowej obsługi kontaktu na linii firma – klient. Wdraża m.in. oprogramowania dla Contact Center, aplikacje Interactive Voice Response (IVR), systemy rozpoznawania mowy czy systemy do zarządzania jakością. Qumak wdrożył Contact Center m.in. w PGNiG S.A[8].
 • Software development – firma wdraża zintegrowane systemy informatyczne od etapu zebrania wymagań i przygotowania projektu po realizację oraz utrzymanie. 
 • Systemy utrzymania i zarządzania majątkiem: Enterprise Asset Management (EAM) i IT Service Management (ITSM) – Qumak wdraża rozwiązania wspierające zarządzanie rozbudowanymi zasobami firm oraz wspierające obsługę wewnątrzfirmowych procesów IT. Projekt z zakresu ITSM warszawska spółka zrealizowała m.in. dla MESP Central Europe[9].
 • Data Center – spółka tworzy koncepcje, projektuje, buduje, wyposaża w infrastrukturę oraz sprzęt IT i serwisuje Data Center. Firma zrealizowała kilkadziesiąt Centrów Przetwarzania Danych, m.in. zakończone w 2014 roku Data Center i Mobile Switching Centre, z którego będą korzystać firmy Polkomtel i Cyfrowy Polsat[10].
 • Building Automation – firma projektuje i wykonuje systemy do zarządzania obiektami, oferuje rozwiązania z zakresu energetyki, teletechniki, automatyki i systemów audiowizualnych. W 2014 roku zakończyła realizację systemu BMS, instalacji elektrycznych i teletechnicznych w Eurocentrum Office Complex.
 • Smart City – firma w zakresie rozwiązań Smart City realizuje Inteligentne systemy transportowe (ITS). Tworzy od podstaw systemy ITS oraz integruje z nowym systemem istniejące elementy infrastruktury, np. sterowniki sygnalizacji świetlnej. Na terenie trójmiejskiej aglomeracji, spółka wykonuje Trójmiejski Inteligentny System Transportu Aglomeracyjnego (TRISTAR)[11].
 • Ekspozycje multimedialne – spółka Qumak projektuje i realizuje ekspozycje multimedialne, centra nauki i nowoczesne muzea. Wykonała m.in. ekspozycję multimedialną, dokumentującą polską drogę do wolności, dla Europejskiego Centrum Solidarności otwartego w sierpniu 2014 roku[15].
 • Outsourcing usług IT – firma dostarcza specjalistów m.in. do zadań z zakresu analiz biznesowych i systemowych, audytu i bezpieczeństwa IT, programowania i projektowania rozwiązań IT, kierowania projektami i wsparcia projektowego, integracji aplikacji i wdrożeń IT. Kadrę IT dostarcza głównie do firm z branży telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej i energetycznej[16].
 • Desktop Management Services – Qumak zarządza infrastrukturą IT i świadczy usługi serwisowe. Wykonuje m.in. migracje, roll-outy, relokacje, inwentaryzacje, administruje i zarządza aplikacjami oraz sprzętem. W listopadzie 2013 roku spółka rozpoczęła wymianę komputerów wraz z oprogramowaniem we wszystkich placówkach PKO BP[17].

Dział Rozwoju Produktów[edytuj | edytuj kod]

Dział Rozwoju Produktów (DRP) spółki Qumak współpracuje z ośrodkami badawczymi i instytucjami naukowymi, by tworzyć i komercjalizować nowatorskie projekty technologiczne. Wykorzystuje wiedzę techniczną i doświadczenie kadry z wybranych linii biznesowych spółki, by łącząc kompetencje różnych działów tworzyć nowe produkty w oparciu o nowoczesne technologie.
W projektowaniu nowych rozwiązań wykorzystuje przede wszystkim możliwości technologiczne takich obszarów jak:

 • Business Intelligence i Big Data,
 • Data Mining i Machine Learning,
 • Internetu Rzeczy (Internet of Things),
 • technologii rozpoznawania obrazów,
 • video business intelligence,
 • technologii symulacyjnych, multimedialnych i wirtualnej rzeczywistości.

Łącząc te technologie DRP tworzy niepowtarzalne projekty o dużym potencjale komercyjnym. Jednym z takich przedsięwzięć jest symulator lokomotywy[18] realizowany we współpracy m.in. z Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego. W 2014 roku DRP rozpoczął realizację projektu technologicznego dla wojskowości - na zamówienie Wojskowej Akademii Technicznej tworzy symulator do szkolenia wojsk inżynieryjnych[19]. Firma Qumak od lat współpracuje z uczelniami i ośrodkami badawczymi. Realizowała projekty dla takich instytucji jak Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie[9], Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach[20], Politechnika Warszawska[21] czy Uniwersytet Warszawski[22].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Logotypy firm: Qumak International oraz Sekom SA
Logotyp firmy Qumak-Sekom SA

Początki spółki sięgają połowy lat osiemdziesiątych[23]. W 1985 powstaje firma, będąca protoplastą Sekomu. Zajmuje się wyrobem i naprawą sprzętu elektronicznego. W grudniu 1997 roku firma Sekom zostanie zarejestrowana jako Sekom S.A.

W 1988 roku powstaje firma PHP Qumak Sp. z o.o. Zaczyna od sprzedaży komputerów i usług serwisowych. W lipcu 1990 roku otwiera w centrum Krakowa pierwszy w mieście salon komputerowy ze sprzętem i akcesoriami. Do dalszego rozwoju potrzebuje kapitału. Z pomocą przychodzi jeden z pierwszych w Polsce funduszy typu venture capital: Polsko Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości (Polish-American Enterprise Fund – PAEF), utworzony przez Kongres USA do wspierania prywatnej przedsiębiorczości w Polsce[24]. W wyniku porozumień z Funduszem, na przełomie roku 1990/91 powstała spółka joint venture Qumak International Sp. z o.o.

W 1998 roku Sekom S.A. w porozumieniu z Qumak International Sp. z o.o. tworzy Grupę Sekom. W jej skład wchodzą również dwie mniejsze firmy: Blue-Bridge Sp. z o.o. i Gandalf Polska Sp z o.o. Dzięki połączeniu podmiotów wyspecjalizowanych w różnych branżach informatycznych (m.in. w budowie systemów bezpieczeństwa i systemów wideokonferencyjnych), utworzona Grupa Sekom staje się integratorem IT o bardzo szerokiej ofercie.

2002 rok, to czas połączenia się firm należących do Grupy Sekom w jeden podmiot. Nowo utworzona firma przyjmuje nazwę Qumak-Sekom S.A. i staje się jedną z najmocniejszych firm informatycznych w Polsce[25]. Posiada siedzibę w Warszawie, duży oddział w Krakowie oraz biura w Bielsku Białej, Gdańsku, Radomiu i Poznaniu. Ma dobrze zdefiniowaną strukturę opartą na trzech pionach: integracyjnym, informatycznym i automatyki budynkowej.

3 sierpnia 2006 roku Qumak-Sekom S.A. debiutuje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych[26].

We wrześniu 2012 roku firma przyjmuje nową strategię na lata 2013-2016[27]. Oferta zostaje przebudowana tak, by wyeliminować najmniej rentowne i najmniej perspektywiczne linie biznesowe. W styczniu 2013 roku spółka rejestruje nową, skróconą nazwę i od tej pory działa jako Qumak S.A.[28] Obecnie posiada centralną siedzibę w Warszawie, duży oddział w Krakowie i Płocku oraz filię w Gdańsku.

W 2013 roku firma stworzyła Dział Badań i Rozwoju, zacieśniając tym samym współpracę z sektorem naukowo-badawczym.

W 2015 roku spółka Qumak obchodziła 30 lat istnienia.

W 2016 roku Qumak S.A otworzył w Płocku Centrum Usług Service Desk, które będzie zajmować się outsourcingiem procesów IT dla klientów spółki. Dzięki nowo powstałemu ośrodkowi wszystkie usługi Service Desk realizowane przez Qumak, prowadzone będą teraz w jednym miejscu.  Utworzenie centrum jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju działalności firmy w obszarze outsourcingu IT.

25 października 2018 Podjęcie przez Zarząd decyzji w sprawie przygotowania wniosku o ogłoszenie upadłości Qumak S.A.[29]

Grupa Kapitałowa Qumak[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku Qumak S.A. utworzył dwie spółki zależne[30]. Do życia powołano spółkę Star ITS Sp. z o.o. – odpowiedzialną za zdobywanie i obsługę kontraktów z zakresu Inteligentnych Systemów Transportowych oraz spółkę Skylar Sp. z o.o. – działającą na rynku infrastruktury lotniczej. W 2015 roku powołana została trzecia spółka należąca do Grupy – MAE Multimedia Art & Education, oferująca usługi w obszarze technik ekspozycyjnych i multimedialnych dla podmiotów prywatnych i publicznych. Utworzenie Grupy Kapitałowej jest realizacją strategii przyjętej przez spółkę Qumak na lata 2013-2016.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zarząd - QUMAK, www.qumak.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
 2. Główny Rynek GPW - 404, www.gpw.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
 3. Prezentacja firmy 2014 Raport TOP 200
 4. [1]
 5. Debiut spółki Qumak na GPW
 6. Kompania Piwowarska S.A., Qumak [zarchiwizowane z adresu 2014-12-23].
 7. Zintegrowany system teleinformatyczny już wkrótce w UJK
 8. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. – Contact Center, Qumak [zarchiwizowane z adresu 2014-12-23].
 9. a b Qumak-Sekom zinformatyzuje Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH
 10. W Grodziku Mazowieckim powstało nowoczesne centrum danych do obsługi sieci mobilnych
 11. Artur Kostrzewa, Qumak rozpoczyna budowę Tristara, Przegląd ITS, 21 lutego 2012 [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04].
 12. Qumak S.A. wykona dla krakowskiego lotniska najnowocześniejszy w Polsce system transportu i kontroli bagażu
 13. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin – terminal, Qumak [zarchiwizowane z adresu 2014-12-23].
 14. Qumak zmodernizuje drogę startową lotniska w Gdańsku
 15. Konsorcjum Qumak wykona wystawę stałą ECS
 16. Outscourcing IT dla największych organizacji w Polsce
 17. Qumak wymieni sprzęt komputerowy dla PKO PB
 18. Zawarcie umowy znaczącej o wykonanie i finansowanie projektu symulatora lokomotywy
 19. Qumak stworzy symulator robotów wojskowych
 20. Stworzenie zintegrowanego systemu teleinformatycznego umożliwiającego nowoczesne zarządzanie i komunikację
 21. Nowy kompleks serwerowni na naszym Wydziale o łącznej powierzchni - 370 m kw., Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, 28 maja 2014 [zarchiwizowane z adresu 2014-06-09].
 22. Na Uniwersytecie Warszawskim ruszył superkomputer IMB Blue Gene Q
 23. Historia spółki Qumak
 24. Polsko Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości
 25. Sekom i Qumak International jest fuzja
 26. GPW lista debiutów 2006
 27. Założenia strategii Qumak S.A. na lata 2013-2016
 28. Rejestracja zmian w statucie spółki Qumak S.A., Onet.pl, 25 stycznia 2013 [zarchiwizowane z adresu 2015-04-18].
 29. GPW - komunikaty spółek (ESPI), Główny Rynek GPW - Raporty Spółek ESPI/EBI, www.gpw.pl [dostęp 2018-10-26] (pol.).
 30. Qumak tworzy grupę kapitałową