Przejdź do zawartości

Qumak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Qumak S.A.
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

Aleje Jerozolimskie 134
02-305 Warszawa

Data założenia

1985

Data likwidacji

2019

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Sławomir Połukord[1]

Nr KRS

0000019455

Zatrudnienie

700+

ISIN

PLQMKSK00017

Symbol akcji

QMK[2]

Dane finansowe
Przychody

708,8 mln zł (2015)

Wynik operacyjny

-9,7 mln zł

Wynik netto

-9,8 mln zł

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Qumak S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Qumak S.A.”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Qumak S.A.”
Ziemia52°13′16,8510″N 20°58′27,6733″E/52,221348 20,974354
Strona internetowa
Biurowiec Eurocentrum w Warszawie, siedziba spółki
Biuro Qumak w Warszawie

Qumak S.A. – działająca w latach 1985−2019 polska spółka informatyczno-technologiczna. Projektowała i wdrażała rozwiązania ICT w sektorach prywatnym i publicznym.

Spółka była integratorem działającym na polskim rynku teleinformatycznym, w branżowych raportach (Computerworld TOP 200) zajmowała czołowe pozycje w dziedzinie integracji[3]. Była partnerem światowych liderów technologicznych[4], których rozwiązania integrowała i na ich bazie budowała własne, dopasowane do potrzeb polskiego rynku.

Od sierpnia 2006 roku spółka była notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

W 2018 roku spółka złożyła do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o ogłoszenie upadłości. W lutym 2019 roku sąd ogłosił upadłość Qumaku. W sierpniu 2019 roku akcje spółki zostały wycofane z obrotu na GPW.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Qumak S.A. projektował, realizował i serwisował projekty teleinformatyczne dla instytucji publicznych i sektora prywatnego. Oferował rozwiązania w następujących obszarach technologicznych:

 • Business intelligence & Big Data – wdrożenia aplikacji Business Intelligence, Big Data, hurtowni danych, mechanizmów ELT/ETL, aplikacji planistycznych i budżetowych. W 2013 roku spółka wdrożyła system Business Intelligence dla Kompanii Piwowarskiej S.A., który pozwala na szybką analizę wybranych obszarów działalności firmy[5].
 • Contact Center – centra przeznaczone do wielokanałowej obsługi kontaktu na linii firma – klient. Wdrażał m.in. oprogramowanie dla Contact Center, aplikacje Interactive Voice Response (IVR), systemy rozpoznawania mowy czy systemy do zarządzania jakością. Qumak wdrożył Contact Center m.in. w PGNiG S.A[7].
 • Software development – zintegrowane systemy informatyczne od etapu zebrania;wymagań i przygotowania projektu po realizację oraz utrzymanie. 
 • Systemy utrzymania i zarządzania majątkiem: Enterprise Asset Management (EAM) i IT Service Management (ITSM) – rozwiązania wspierające zarządzanie rozbudowanymi zasobami przedsiębiorstw oraz wspierające obsługę wewnątrzfirmowych procesów IT. Projekt z zakresu ITSM warszawska spółka zrealizowała m.in. dla MESP Central Europe[8].
 • Data Center – koncepcje, projekty, budowa, wyposażenie w infrastrukturę oraz sprzęt IT i serwis Data Center. Spółka zrealizowała kilkadziesiąt centrów przetwarzania danych, m.in. zakończone w 2014 roku Data Center i Mobile Switching Centre, z którego korzystały firmy Polkomtel i Cyfrowy Polsat[9].
 • Building Automation – systemy do zarządzania obiektami, rozwiązania z zakresu energetyki, teletechniki, automatyki i systemów audiowizualnych. W 2014 roku spółka zakończyła realizację systemu BMS, instalacji elektrycznych i teletechnicznych w Eurocentrum Office Complex.
 • Smart CityInteligentne systemy transportowe (ITS). Tworzyła od podstaw systemy ITS oraz integrowała z nowym systemem istniejące elementy infrastruktury, np. sterowniki sygnalizacji świetlnej. Na terenie trójmiejskiej aglomeracji, spółka wykonała Trójmiejski Inteligentny System Transportu Aglomeracyjnego (TRISTAR)[10].
 • Ekspozycje multimedialne – ekspozycje multimedialne, centra nauki i nowoczesne muzea. Wykonała m.in. ekspozycję multimedialną, dokumentującą polską drogę do wolności, dla Europejskiego Centrum Solidarności[14].
 • Outsourcing usług IT – dostarczała specjalistów m.in. do zadań z zakresu analiz biznesowych i systemowych, audytu i bezpieczeństwa IT, programowania i projektowania rozwiązań IT, kierowania projektami i wsparcia projektowego, integracji aplikacji i wdrożeń IT w przedsiębiorstwach z branży telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej i energetycznej[15].
 • Desktop Management Services – zarządzanie infrastrukturą IT i świadczenie usług serwisowych. Wykonywała m.in. migracje, roll-outy, relokacje, inwentaryzacje, administruje i zarządza aplikacjami oraz sprzętem. W listopadzie 2013 roku spółka rozpoczęła wymianę komputerów wraz z oprogramowaniem we wszystkich placówkach PKO BP[16].

Dział Rozwoju Produktów[edytuj | edytuj kod]

Dział Rozwoju Produktów (DRP) spółki Qumak współpracował z ośrodkami badawczymi i instytucjami naukowymi. W projektowaniu nowych rozwiązań wykorzystywał przede wszystkim możliwości technologiczne takich obszarów jak:

 • Business Intelligence i Big Data,
 • Data Mining i Machine Learning,
 • Internetu Rzeczy (Internet of Things),
 • technologii rozpoznawania obrazów,
 • video business intelligence,
 • technologii symulacyjnych, multimedialnych i wirtualnej rzeczywistości.

Łącząc te technologie DRP tworzył projekty o dużym potencjale komercyjnym. Jednym z takich przedsięwzięć był symulator lokomotywy[17] realizowany we współpracy m.in. z Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego. W 2014 roku DRP rozpoczął realizację projektu technologicznego dla wojskowości - na zamówienie Wojskowej Akademii Technicznej tworzył symulator do szkolenia wojsk inżynieryjnych[18]. Spółka współpracowała z uczelniami i ośrodkami badawczymi. Realizowała projekty dla takich instytucji jak Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie[8], Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach[19], Politechnika Warszawska[20] czy Uniwersytet Warszawski[21].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Logotypy firm: Qumak International oraz Sekom SA
Logotyp firmy Qumak-Sekom SA

Początki spółki sięgały połowy lat osiemdziesiątych[22]. W 1985 powstała firma, będąca protoplastą Sekomu. Zajmowała się wyrobem i naprawą sprzętu elektronicznego. W grudniu 1997 roku firma Sekom została zarejestrowana jako Sekom S.A.

W 1988 roku powstała firma PHP Qumak Sp. z o.o. Zaczyna od sprzedaży komputerów i usług serwisowych. W lipcu 1990 roku otwiera w centrum Krakowa pierwszy w mieście salon komputerowy ze sprzętem i akcesoriami. Do dalszego rozwoju potrzebuje kapitału. Z pomocą przychodzi jeden z pierwszych w Polsce funduszy typu venture capital: Polsko Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości (Polish-American Enterprise Fund – PAEF), utworzony przez Kongres USA do wspierania prywatnej przedsiębiorczości w Polsce[23]. W wyniku porozumień z Funduszem, na przełomie roku 1990 i 19991 powstała spółka joint venture Qumak International Sp. z o.o.

W 1998 roku Sekom S.A. w porozumieniu z Qumak International Sp. z o.o. utworzył Grupę Sekom. W jej skład wchodzą również dwie mniejsze firmy: Blue-Bridge Sp. z o.o. i Gandalf Polska Sp z o.o. Dzięki połączeniu podmiotów wyspecjalizowanych w różnych branżach informatycznych (m.in. w budowie systemów bezpieczeństwa i systemów wideokonferencyjnych), Grupa Sekom stała się integratorem IT o bardzo szerokiej ofercie.

2002 rok, to czas połączenia się firm należących do Grupy Sekom w jeden podmiot. Nowo utworzona firma przyjęła nazwę Qumak-Sekom S.A. i stała się jedną z największych firm informatycznych w Polsce[24]. Ma siedzibę w Warszawie, duży oddział w Krakowie oraz biura w Bielsku Białej, Gdańsku, Radomiu i Poznaniu. Ma dobrze zdefiniowaną strukturę opartą na trzech pionach: integracyjnym, informatycznym i automatyki budynkowej.

3 sierpnia 2006 roku Qumak-Sekom S.A. zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych[25].

We wrześniu 2012 roku firma przyjmuje nową strategię na lata 2013-2016[26]. Oferta zostaje przebudowana tak, by wyeliminować najmniej rentowne i najmniej perspektywiczne linie biznesowe. W styczniu 2013 roku spółka rejestruje nową, skróconą nazwę i od tej pory działa jako Qumak S.A.[27] Posiadała centralną siedzibę w Warszawie, duży oddział w Krakowie i Płocku oraz filię w Gdańsku.

W 2013 roku firma stworzyła Dział Badań i Rozwoju, zacieśniając tym samym współpracę z sektorem naukowo-badawczym.

W 2016 roku Qumak S.A otworzył w Płocku Centrum Usług Service Desk, które zajmowało się outsourcingiem procesów IT dla klientów spółki. Dzięki nowo powstałemu ośrodkowi wszystkie usługi Service Desk realizowane przez Qumak, prowadzone były w jednym miejscu.  Utworzenie centrum jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju działalności firmy w obszarze outsourcingu IT.

25 października 2018 Podjęcie przez Zarząd decyzji w sprawie przygotowania wniosku o ogłoszenie upadłości Qumak S.A.[28]

31 października 2018 Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

5 lutego 2019 Ogłoszenie upadłości spółki przez Sąd Rejonowy w Warszawie[29].

22 sierpnia 2019 Wycofanie akcje z obrotu na rynku regulowanym w związku z upływem 6 miesięcy od daty stwierdzenia prawomocności wyroku sądu o ogłoszeniu upadłości emitenta z dnia 5 lutego 2019 roku[30].

Grupa Kapitałowa Qumak[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku Qumak S.A. utworzył dwie spółki zależne[31]: Star ITS Sp. z o.o. − odpowiedzialną za zdobywanie i obsługę kontraktów z zakresu Inteligentnych Systemów Transportowych oraz Skylar Sp. z o.o. działającą na rynku infrastruktury lotniczej.

W 2015 roku utworzona została trzecia spółka – MAE Multimedia Art & Education, oferująca usługi w obszarze technik ekspozycyjnych i multimedialnych dla podmiotów prywatnych i publicznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zarząd - QUMAK [online], www.qumak.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
 2. Główny Rynek GPW - 404 [online], www.gpw.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
 3. Prezentacja firmy 2014 Raport TOP 200
 4. [1]
 5. Kompania Piwowarska S.A. [online], Qumak [zarchiwizowane z adresu 2014-12-23].
 6. Zintegrowany system teleinformatyczny już wkrótce w UJK
 7. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. – Contact Center [online], Qumak [zarchiwizowane z adresu 2014-12-23].
 8. a b Qumak-Sekom zinformatyzuje Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH
 9. W Grodziku Mazowieckim powstało nowoczesne centrum danych do obsługi sieci mobilnych
 10. Artur Kostrzewa, Qumak rozpoczyna budowę Tristara [online], Przegląd ITS, 21 lutego 2012 [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04].
 11. Qumak S.A. wykona dla krakowskiego lotniska najnowocześniejszy w Polsce system transportu i kontroli bagażu
 12. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin – terminal [online], Qumak [zarchiwizowane z adresu 2014-12-23].
 13. Qumak zmodernizuje drogę startową lotniska w Gdańsku
 14. Konsorcjum Qumak wykona wystawę stałą ECS
 15. Outscourcing IT dla największych organizacji w Polsce
 16. Qumak wymieni sprzęt komputerowy dla PKO PB
 17. Zawarcie umowy znaczącej o wykonanie i finansowanie projektu symulatora lokomotywy
 18. Qumak stworzy symulator robotów wojskowych
 19. Stworzenie zintegrowanego systemu teleinformatycznego umożliwiającego nowoczesne zarządzanie i komunikację
 20. Nowy kompleks serwerowni na naszym Wydziale o łącznej powierzchni - 370 m kw. [online], Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, 28 maja 2014 [zarchiwizowane z adresu 2014-06-09].
 21. Na Uniwersytecie Warszawskim ruszył superkomputer IMB Blue Gene Q
 22. Historia spółki Qumak
 23. Polsko Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości
 24. Sekom i Qumak International jest fuzja
 25. Debiut spółki Qumak na GPW
 26. Założenia strategii Qumak S.A. na lata 2013-2016
 27. Rejestracja zmian w statucie spółki Qumak S.A. [online], Onet.pl, 25 stycznia 2013 [zarchiwizowane z adresu 2015-04-18].
 28. GPW - komunikaty spółek (ESPI), Główny Rynek GPW - Raporty Spółek ESPI/EBI [online], www.gpw.pl [dostęp 2018-10-26] (pol.).
 29. Krzysztof Pasławski: Qumak upada. crn.pl, 5 lutego 2019. [dostęp 2023-01-31].
 30. GPW: wykluczenie z obrotu giełdowego akcji spółki QUMAK S.A. W UPADŁOŚCI. strefainwestorow.pl, 14 sierpnia 2019. [dostęp 2023-01-31].
 31. Qumak tworzy grupę kapitałową