Quoted-Printable

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Quoted-Printable – zgodne z MIME kodowanie transportowe zdefiniowane w RFC 2045 (6.7)[1].

Kodowanie to pozostawia wszystkie bajty o wartości mniejszej od 128, które nie są znakami sterującymi ASCII (z wyjątkiem znaku równości =) bez zmian, a pozostałe (z wyjątkiem znaku tabulacji poziomej – HT, kod 9) zamienia na napis zakodowany w ASCII reprezentujący kod szesnastkowy danego bajta poprzedzony znakiem równości =. Sam znak równości w celu uniknięcia wieloznaczności jest zastępowany ciągiem =3D. Dodatkowe reguły rządzą kodowaniem końców linii, m.in. „miękkim” łamaniem linii, oraz reprezentacją linii kończących się białymi znakami.

Kodowanie to wykorzystuje się głównie w poczcie elektronicznej dla różnych języków narodowych korzystających z alfabetów łacińskich do kodowania znaków spoza zestawu ASCII, których kody są większe od 127 (tzn. których kod ma najstarszy bit równy 1). Kodowanie to bywa wykorzystywane też do wysyłania wiadomości na grupy dyskusyjne, choć jest to niezalecane.

Kodowanie quoted-printable słabo nadaje się do przesyłania danych binarnych – dla równomiernego rozkładu wartości bajtów (np. w plikach skompresowanych) daje średni narzut rzędu 225%, w porównaniu z 33% dla Base64.

Nieco zmodyfikowana wersja tego kodowania jest wykorzystywana przy rozszerzonym zapisie pól nagłówka wiadomości internetowych i jest opisana w RFC 2047 (4.2)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]