Róża Żabczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Róża Żabczyńska – tytułowa bohaterka powieści Marii Kuncewiczowej Cudzoziemka oraz ekranizacji tego utworu, postać fikcyjna.

Róża jest córką polskiego emigranta i Sophie, wychowała się w Rosji, w wieku lat 16 przyjechała do Polski i tam mieszkała u ciotki Luizy, która posyłala ją na lekcję gry na skrzypcach. Tam poznała Michala Bądskiego, syna jej nauczyciela. Bez pamięci się w sobie zakochali.Jednak miłość tak okazała się nieszczęśliwą, gdyż Michał wyjechał do pracy w Petersburgu zostawiając Różę. Uważana za kobietę niewątpliwie piękną, jednak "zimnej urody". Powodem tego była nieszcześliwa miłość do Michała. Znana z licznych romansów w poszukiwaniu stałego związku. Ostatecznie wyszła za mąż za Adama, którego wcale nie kochała. Mieli trójkę dzieci: Władysława-ukochany syn Róży, Kazia (umarł będąc dzieckiem) i Martę. Była żoną Adama przez 40 lat, a w tym czasie uprzykrzała mu życie licznymi awanturami, utrzymując go przy tym w przekonaniu, że wcale go nie kocha.

Tytułowa bohaterka utworu to osoba wrażliwa i muzykalna, nie spełniła się jednak jako śpiewaczka. Nadzieje pokłada w córce, która mogłaby spełnić ambicje matki. Z drugiej strony Róża jest despotyczną, egocentryczną megalomanką, nieliczącą się z uczuciami drugich i bezlitośnie ich dominującą. Taka przewaga nad innymi sprawia jej niekłamaną satysfakcję.

Kiedy jest bliska śmierci, z czego zdaje sobie sprawę, zaczyna analizować swoje życie i popełnione błędy (rekonstrukcja przeszłości). Zaczyna zdawać sobie sprawę, jak bardzo stała się obca przez odrzucanie innych ludzi, gardzenie nimi i pomiatanie (stąd określenie bohaterki - cudzoziemka - i tytuł powieści). Dopiero w dniu śmierci, gdy ma już sześćdziesiąt lat, zaczyna doceniać świat, życie oraz bliźnich i po raz pierwszy odczuwa prawdziwą, nieobłudną miłość. Umiera w obecności swoich bliskich: Adama, Władzia i Marty.

W filmie zrealizowanym w roku 1986 na podstawie powieści Kuncewiczowej (reż. Ryszard Ber) główną rolę zagrała Ewa Wiśniewska.

Bibliografia[edytuj]

  • Słownik bohaterów literatury polskiej pod red. Mariana Kisiela i Marka Pytasza. Katowice: Videograf II, 2003. ISBN 8371832753.