Róża z Limy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Róża z Limy
Isabel Flores de Oliva
dziewica
Sta Rosa de Lima por Claudio Coello.jpg
Data urodzenia 20 kwietnia 1586
Lima, (Peru)
Data śmierci 24 sierpnia 1617
Lima
Czczona przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 15 kwietnia 1668
przez Klemensa IX
Data kanonizacji 12 kwietnia 1671
przez Klemensa X
Wspomnienie 23 sierpnia
Atrybuty korona z cierni, kotwica, krzyż w kształcie róży, róża, wianek z róż
Patronka wszystkich prowincji, królestw, wysp i regionów stałego lądu w całej Ameryce i na Filipinach, ogrodników, orędowniczka waśni rodzinnych
Szczególne miejsca kultu Lima

Św. Róża z Limy, właśc. Isabel Flores de Oliva (ur. 20 kwietnia 1586 r. w Limie w Peru, zm. 24 sierpnia 1617 r. tamże) – ascetka peruwiańska, tercjarka dominikańska, dziewica i pierwsza święta Kościoła katolickiego pochodząca z Ameryki.

Życiorys[edytuj]

Jej rodzicami byli Gaspar Flores i Maria Oliva. Została ochrzczona jako Izabela, jednak ze względu na delikatność jej cery nazywano ją Różą. Imię to otrzymała również na bierzmowaniu. Odznaczała się głęboką wiarą i pobożnością. Jako dziecko złożyła ślub czystości. Próbowano wydać ją za mąż, jednak ona przeciwstawiła się temu. Ponieważ rodzina była niezamożna wcześnie zaczęła pracować: zajmowała się hodowlą kwiatów, haftem i szyciem. W wieku 20 lat została tercjarką dominikańską. Zamieszkała wtedy w letnim domku w ogrodzie swoich rodziców. Za swój ideał i patronkę uważała św. Katarzynę ze Sieny. Czas spędzała na postach, umartwieniach i modlitwie. Żyła niezwykle surowo. Niosła pomoc ubogim i chorym, zwłaszcza Indianom i niewolnikom. Uważana jest za prekursorkę służby społecznej w Peru[1]. Zmarła w dniu, który przepowiedziała. Ze względu na sławę jej świętości już za życia, dominikanie pochowali ją najpierw w krużganku klasztornym, a dwa lata później w swoim kościele w Limie w kaplicy św. Katarzyny ze Sieny.

Kult[edytuj]

Beatyfikacja i kanonizacja

Róża została beatyfikowana 15 kwietnia 1668 roku przez Klemensa IX, który ogłosił ją patronką Ameryki Południowej. Kanonizowana została w 1671 r. przez Klemensa X.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne św. Róży w Kościele katolickim obchodzone jest 23 sierpnia.

Patronat

Święta Róża z Limy ogłoszona została patronką Kontynentu amerykańskiego. Jej oficjalny tytuł brzmi: "Główna i uniwersalna patronka wszystkich prowincji, królestw, wysp i regionów stałego lądu w całej Ameryce i na Filipinach".

Patronuje również kwiaciarkom i ogrodnikom. Wzywana jest w przypadku waśni rodzinnych.

Ikonografia

W ikonografii przedstawiana jest, jako młoda dominikanka w habicie.

Jej atrybutami są: Dziecię Jezus w ramionach, korona z cierni, kotwica, krzyż, róża, wianek z róż.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]