Różdżka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matka chrzestna Kopciuszka używała magicznej różdżki.

Różdżka – fikcyjna magiczna pałeczka lub laska (najczęściej drewniana) mająca moc wywoływania nadnaturalnych zjawisk. Podczas rytuałów magicznych służy do kierunkowania energii, ale także kreślenia magicznego kręgu.

Zazwyczaj każdy czarodziej posiada swoją różdżkę.

Magiczne różdżki występują głównie w literaturze i filmach.

Literatura[edytuj]

  • W powieściach o Harrym Potterze różdżka jest podstawowym elementem wyposażenia każdego czarodzieja. Różdżki tworzy się z drewna i magicznej substancji stanowiącej rdzeń. Używa się między innymi włosów jednorożców, piór z ogonów feniksów, oraz włókien z serc smoków. Jednymi z wytwórców różdżek są Garrick Ollivander oraz Gregorowicz. To różdżka wybiera czarodzieja. Najpotężniejszą z różdżek, jest Czarna Różdżka stworzona przez Antiocha Peverella (według Opowieści o trzech braciach dostał ją w prezencie od samej Śmierci). Miała 15 cali długości, zrobiona z czarnego bzu z rdzeniem z włosa z ogona testrala. Swoje niezwykłe właściwości wykazywała tylko w rękach swojego prawdziwego pana (chociaż w ostatecznym starciu Harry’ego z Voldemortem wystarczyła bliskość jej pana), a władzę nad nią można było posiąść rozbrajając/odbierając różdżkę lub zabijając jej poprzedniego, prawdziwego właściciela.
  • W twórczości J.R.R. Tolkiena pojawia się czarodziej Gandalf. On również posiada różdżkę, w formie laski. Samo jego imię oznacza Elf Różdżki.

Bibliografia[edytuj]

  • Kopaliński W., Słownik mitów i tradycji kultury, Wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1987, ISBN 83-06-00861-8.