Różowa Pantera kontratakuje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Różowa Pantera kontratakuje
Pink Panther Strikes Again
Gatunek

komedia

Data premiery

15 grudnia 1976

Kraj produkcji

USA

Język

angielski

Czas trwania

103 minut

Reżyseria

Blake Edwards

Scenariusz

Blake Edwards
Frank Waldman

Główne role

Peter Sellers
Herbert Lom
Lesley-Anne Down
Howard K. Smith
Leonard Rossiter
Colin Blakely
Graham Stark
Byrone Kane
Dick Crockett
Richard Vernon
Burt Kwouk

Muzyka

Henry Mancini

Zdjęcia

Harry Waxman

Scenografia

Peter Mullins
Fred Carter
John Siddall

Kostiumy

Tiny Nicholls
Bridget Sellers

Montaż

Alan Jones

Produkcja

Blake Edwards

Wytwórnia

Amjo Productions

Dystrybucja

United Artists

Różowa Pantera kontratakuje (ang. Pink Panther Strikes Again) – komedia kryminalna produkcji amerykańskiej w reżyserii Blake’a Edwardsa z 1976 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Charles Dreyfus, były przełożony inspektora Clouseau, który w wyniku jego działań przeżywa załamanie nerwowe, po trzech latach pobytu ucieka z szpitala psychiatrycznego. Jego celem staje się zemsta na byłym podwładnym, zajmującym obecnie jego stanowisko. Chcąc zrealizować swój plan, sam zostaje kryminalistą. Odbija z konwoju skazańca i razem z nim napada na bank. Organizuje przestępczą siatkę, zamierzając zniszczyć Clouseau.

Inspektor wyjeżdża na zaproszenie Scotland Yardu do Anglii, gdzie ma pomóc w rozwikłaniu zagadki uprowadzenia sławnego naukowca i jego córki. W sprawie zniknięcia profesora Hugo Fassbendera i Margo, Clouseau przesłuchuje służbę. Śledząc kamerdynera Jarvisa, trafia do baru dla homoseksualistów, gdzie wdając się w bójkę zostaje zatrzymany przez policję.

W swej kryjówce, w bawarskim zamku, Dreyfus przetrzymuje zakładników. Grozi profesorowi poddaniem torturom jego córki, jeżeli ten nie zgodzi się na współpracę. Próbuje zmusić Fassbendera do powierzenia mu tajemnicy najnowszego wynalazku, lasera, mogącego przynieść całemu światu zagładę. Zamierza użyć tej broni, jeżeli jego największy wróg Clouseau nie zostanie zlikwidowany. Na życie inspektora czyha dwudziestu dwóch zabójców, próbujących wkraść się w łaski Dreyfusa. Jedną z nich jest radziecka agentka Olga, która zakochuje się w inspektorze z Francji.

Clouseau przypadkowo dowiaduje się, że jego były szef z bolącym zębem oczekuje wizyty dentysty. Podając się za doktora, inspektor przybywa w przebraniu do zamku, gdzie Charles nadal więzi profesora Fassbendera i jego córkę.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Oscary za rok 1976

Złote Globy 1976

  • Najlepsza komedia lub musical (nominacja)
  • Najlepszy aktor w komedii lub musicalu – Peter Sellers (nominacja)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]