Rūta Rutkelytė

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rūta Rutkelytė
Data i miejsce urodzenia

10 czerwca 1960
Mariampol

Zawód, zajęcie

polityk, filolog, nauczyciel akademicki

Alma Mater

Uniwersytet Wileński

Stanowisko

posłanka na Sejm Republiki Litewskiej

Małżeństwo

Kęstutis Glaveckas

Rūta Rutkelytė (ur. 10 czerwca 1960 w Mariampolu) – litewska polityk, filolog, menedżer, posłanka na Sejm Republiki Litewskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1985 studia filologiczne na Wileńskim Uniwersytecie Państwowym. W 1990 uzyskała stopień doktora nauk społecznych. Odbywała staże naukowe na uczelniach m.in. w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Od 1988 do 1991 pozostawała wykładowczynią Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina. Następnie do 1996 pracowała w firmie litewsko-niemieckiej R.R.W. Medical Trade, której była jednym z założycieli.

W 1995 wstąpiła do Litewskiego Związku Centrum. Rok później z ramienia tej partii uzyskała mandat poselski. W 2000 bez powodzenia ubiegała się o reelekcję, po czym wycofała się z bieżącej polityki. Przez kilka lat zajmowała się działalnością doradczą jako konsultant na rynku nieruchomości.

W 2007 dołączyła do Związku Ojczyzny. Startowała jako kandydatka tego ugrupowania w wyborach parlamentarnych w 2008 z okręgu jednomandatowego (przegrywając w II turze z Raimondasem Šukysem) oraz ze 133. miejsca na liście partyjnej, w ramach której zajęła 39. (pierwsze niemandatowe) miejsce. Mandat poselski przypadł jej jednak w związku z rezygnacją Raimundasa Alekny jeszcze przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji. W 2012 nie ubiegała się o reelekcję.

Była żoną profesora Kęstutisa Glaveckasa[1], wieloletniego posła na Sejm i jednego z liderów Ruchu Liberalnego Republiki Litewskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]