R’lyeh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

R’lyeh – fikcyjne miasto z opowiadań H.P. Lovecrafta, zbudowane w czasach, gdy na Ziemi nie było jeszcze ludzi. W mieście tym zamknięty jest Cthulhu i inne istoty, a samo miasto zatopione jest pod oceanami, by, gdy nadejdzie odpowiednia koniunkcja planet, wynurzyć się nad powierzchnię. Zbudowane jest ono z monumentalnych cyklopich bloków kamienia o nieregularnych kształtach, pokrytych nierozpoznawalnymi hieroglifami. Założono je około 1,4 miliarda lat temu na Wielkim Kontynencie.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Za położenie miasta przyjmuje się punkt o współrzędnych geograficznych 47°9'S i 126°43'W, jednak August Derleth określa położenie R’lyeh na 49°51’S 128°34’W w swoim własnym opowiadaniu. Oba miejsca są zbliżone do siebie i znajdują się około 9500 km lub 10 dni drogi szybką łodzią motorową od autentycznej wyspy Pohnpei (Ponape).

Charles Stross, kolejny pisarz natchniony twórczością Lovecrafta, określa miejsce spoczynku Cthulhu jako Morze Bałtyckie, aczkolwiek w swej noweli A Colder War nie podaje dokładnie określonego położenia. Z naukowego punktu widzenia byłoby to jednak niemożliwe, ponieważ Bałtyk powstał dopiero ok. 12000 lat temu.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Latem 1997 roku organizacja National Oceanic and Atmospheric Administration, przy użyciu echosond badająca dno Pacyfiku, odkryła dziwny dźwięk pochodzenia naturalnego, przypuszczalnie biologicznego[1]. Amplituda dźwięku była jednak znacznie wyższa od najgłośniejszego znanego nauce dźwięku pochodzenia biologicznego, więc źródło jego pochodzenia do dziś pozostaje tajemnicą. NOAA twierdzi, że źródło sygnału mieściło się około 50° S 100° W. Badacze nadali temu dźwiękowi nazwę bloop. Przez fanów mitologii Cthulhu położenie źródła dźwięku bywa kojarzone z lokalizacją R’lyeh, chociaż znajduje się około 2000 km od wyżej wymienionych lokalizacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CNN.com - Tuning in to a deep sea monster - June 13, 2002, edition.cnn.com [dostęp 2019-12-30].