RTL 7

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RTL 7
RTL 7
Data startu 6 grudnia 1996
godz. 19:00
Data zakończenia 1 marca 2002
Format obrazu 4:3
Właściciel RTL Group
Grupa TVN
Systemy
emisji sygnału
PAL
Kraj nadawania Luksemburg/Polska
Język Polski
Zastąpiony przez TVN Siedem

RTL 7 – jedna z telewizji komercyjnych nadających w Polsce w latach 1996-2002, uruchomiona przez koncern CLT-UFA (dziś RTL Group) oraz Universal Studios[potrzebny przypis].

Premiera[edytuj]

RTL 7 uruchomiono 6 grudnia 1996 roku (na rozpoczęcie został wyemitowany teledysk The Final Countdown zespołu Europe, a jako pierwszą audycję wyemitowano serial dla dzieci Kacper). W początkowym okresie działalności, przy tworzeniu programu ramowego, redakcja RTL 7 szczególny nacisk nałożyła na produkcje (programy oraz seriale), których nazwy w jakiś sposób kojarzą się z cyfrą siedem.

Nowe sposoby przekazywania informacji[edytuj]

RTL 7 zasłynął na polskim rynku głównie z wprowadzania nowych formatów programowych. Jako pierwszy wprowadził program informacyjny Wydarzenia Dnia - 7 minut, który w sposób krótki i treściwy przedstawiał aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie. Program początkowo prowadzili: znany z początków Teleexpressu, Wojciech Reszczyński i obecna prezenterka, dziennikarka i sekretarz programowy stacji TVN24, Danuta Kondratowicz. Nie zabrakło także magazynu sensacji i rozrywki Zoom.

Upadek[edytuj]

Centrala w Luksemburgu wprowadziła znaczne cięcia budżetowe, przez co finansowanie stacji zostało ograniczone, mimo że przez kilka lat istnienia popularność RTL 7 systematycznie rosła. Z finansowania stacji wycofało się także Universal Studios. 3 kwietnia 2000 roku zdjęto z anteny program informacyjny „7 minut”, a kilka miesięcy później program „Zoom”. Jednocześnie zmieniono oprawę graficzną stacji (która była wzorowana na holenderskim kanale należącym do CLT-UFA pod nazwą Veronica w latach 1996-2001) oraz logo. Stacja chciała w ten sposób odciąć się od swojego starego wizerunku. Produkcja własna kanału została ograniczona do zera. Innym powodem było także przejęcie współpracującego z RTL 7 kanału Nasza TV (oraz przemianowanie na TV 4) przez Polsat. Przez to programy luksemburskiego nadawcy przestały być retransmitowane drogą naziemną po kilku latach współpracy programowej pomiędzy stronami.

Ostatecznie pod koniec 2001 roku telewizja RTL 7 została wykupiona przez polski kapitał – Grupę ITI. 1 marca 2002 roku została zastąpiona telewizją TVN Siedem, nadającą głównie powtórki filmów i seriali z anteny głównej, czyli TVN.

Bloki z kreskówkami[edytuj]

  • „Kramik z bajkami”
  • „Siódemka dzieciakom”
  • „Odjazdowe kreskówki”

Anime[edytuj]

Należąca do niemieckiego koncernu RTL Group stacja jako pierwsza po Polonii 1 wprowadziła na polski rynek seriale anime. Znalazły się wśród nich:

Seriale animowane[edytuj]

Na początku istnienia RTL7 emitowało wiele seriali animowanych:

Seriale[edytuj]

Pośród seriali można było znaleźć popularne produkcje. Wśród nich znajdowały się m.in.

Telenowele[edytuj]

Programy informacyjne[edytuj]

  • Zoom – magazyn sensacji i rozrywki - program, w którym pokazywano reportaże z życia codziennego. Prowadzili go: Artur Sokołowski i Magda Mołek.
  • 7 minut - Wydarzenia dnia – program informacyjny, który w sposób krótki i treściwy przedstawiał aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie. Emitowany od 1996 do 3 kwietnia 2000 roku. Prowadzili go m.i.n: Magda Mołek, Danuta Kondratowicz i Wojciech Reszczyński.

Produkcja własna[edytuj]

Oprócz wymienionych wyżej programów „7 minut” i „Zoom”, RTL7 zajmowała się produkcją wielu innych audycji:

Przypisy

  1. a b c d e f g h i TV RTL 7 – program telewizyjny z 25 lutego 2002 [w: Głos Pomorza, 2002, luty, nr 47, s. 16]
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p TV RTL 7 – program telewizyjny z 12 listopada 2001 [w: Głos Pomorza, 2001, listopad, nr 263, s. 16]