RTVE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radiotelevisión Española (RTVE)
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Siedziba

Prado del Rey, Pozuelo de Alarcón

Data założenia

1957

Forma prawna

spółka medialna

Prezes

Leopoldo González-Echenique

brak współrzędnych
Strona internetowa
Budynek telewizyjny w Prado del Rey, Pozuelo de Alarcón

Corporación de Radio y Televisión Española, S.A.[1], znana również jako Radiotelevisión Española (Korporacja Radia i Telewizji Hiszpańskiej S.A., Radiotelewizja Hiszpańska) lub pod skrótem RTVE – komitet radiotelewizyjny działający w Hiszpanii od roku 1957. W skład grupy RTVE wchodzą dwie korporacje: Televisión Española i Radio Nacional de España.

Nadawca objął w 2007 roku pośrednie zarządzanie hiszpańską publiczną usługą radiowo-telewizyjną, dawniej znaną jako Ente Público Radiotelevisión Española. RTVE jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

Kanały telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Własna usługa telewizyjna RTVE jest objęta działem Televisión Española (TVE). Wszystkie kanały TVE są nadawane w języku hiszpańskim, z wyjątkiem audycji w języku katalońskim w La 1 i La 2 na terytorium Katalonii produkowanych przez TVE Catalunya.

Logo Kanał i opis
Logo TVE-1.svg
La 1 (dawniej TVE1, La Primera): kanał o charakterze ogólnym, nadający głównie wiadomości, programy informacyjne, filmy dokumentalne, magazyny, seriale telewizyjne, filmy (zwłaszcza filmy hiszpańskie i amerykańskie) oraz niektóre zawody sportowe. Był to pierwszy kanał telewizyjny w Hiszpanii, a obecnie jest trzecim najczęściej oglądanym kanałem w kraju.
Logo TVE-2.svg
La 2 (dawniej TVE2, Segunda Cadena): nadaje głównie programy kulturalne, północnoamerykańskie seriale telewizyjne, filmy dokumentalne, filmy hiszpańskie i europejskie, wiadomości, debaty i musicale. Oferuje inne aspekty niż jego siostrzany kanał La 1.
Logo TVE-24h.svg
24h: całodobowy kanał informacyjny utworzony w 1997 roku. Nadaje relacje informacyjne, debaty, analizy, wywiady, a także wiadomości. Był to pierwszy 24-godzinny kanał informacyjny w Hiszpanii.
Tve clan.png
Clan: kanał dla dzieci, ale oferuje również programy skierowane do nastolatków w godzinach wieczornych i powtarza treści z innych kanałów we wczesnych godzinach porannych.
Teledeporte.svg
Teledeporte: transmituje zawody sportowe, które nie mogą być transmitowane w La 1 i La 2 z powodu braku zainteresowania publiczności.
Logo TVE-Internacional.svg
TVE Internacional: międzynarodowy kanał telewizyjny. Został utworzony w 1989 roku i nadaje treści TVE na całym świecie.
Star-TVE-logo.png
Star HD: Międzynarodowy kanał telewizyjny o tematyce rozrywkowej, nadawany drogą satelitarną do Ameryki Łacińskiej i Europy. Uruchomiony w 2016 roku.

Stacje radiowe[edytuj | edytuj kod]

Stacje radiowe RTVE podlegają oddziałowi Radio Nacional de España (RNE).

Logo Stacja i opis
Logo RNE.svg
Radio Nacional (dawniej Radio 1): ogólna stacja radiowa RTVE. Obejmuje głównie wiadomości i inne programy. Zaczął nadawać w 1937 roku.
Radio Clásica RNE Spain.svg
Radio Clásica (dawniej Radio 2): nadaje głównie muzykę klasyczną. Rozpoczął nadawanie w 1965 roku.
Radio 3 RNE Spain.svg
Radio 3: nadaje programy kulturalne i alternatywne skierowane do nastolatków. Zaczął nadawać w 1979 roku.
Ràdio 4 RNE Spain.svg
Ràdio 4: stacja w języku katalońskim skierowana do osób mieszkających w Katalonii. Powstała w 1988 roku.
Radio 5 RNE Spain.svg
Radio 5 (dawniej Radio 5 Todo Noticias): 24-godzinna stacja radiowa. Zaczęła nadawać w 1994 roku.
Radio Exterior RNE Spain.svg
Radio Exterior: międzynarodowa stacja nadawcza na falach krótkich, z widownią liczącą 80 milionów słuchaczy. Jest również nadawana przez DAB dla Hiszpanii i przez satelitę. Transmisje nadawane są w języku hiszpańskim, francuskim, arabskim, ladino, portugalskim, rosyjskim i angielskim.

Korporacja przyczyniła się do produkcji ponad 300 filmów, z których wiele otrzymało nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie. Od 1979 do 1987 roku druga sieć radiowa, znana jako Radiocadena Española była również częścią RTVE. Stacje RCE, w przeciwieństwie do RNE, wyświetlały reklamy[2]. RCE została połączona z RNE w 1989 roku[3].

Internet[edytuj | edytuj kod]

Logo RTVE.es.svg

RTVE oferuje portal internetowy pod adresem rtve.es. Witryna jest zarządzana przez dział interaktywnych mediów RTVE (Interactivos RTVE) i umożliwia użytkownikom słuchanie i oglądanie transmisji na żywo ze stacji radiowych i telewizyjnych sieci. Portal zawiera również blogi i wiadomości. RTVE oferuje również platformę streamingową skierowaną do nastolatków, Playz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Noticias de última hora, programas y series de televisión, RTVE.es [dostęp 2020-11-24] (hiszp.).
  2. El País, Radiocadena Española y No-Do se integran en RTVE, „El País”, Madrid, 4 grudnia 1978, ISSN 1134-6582 [dostęp 2021-05-14] (hiszp.).
  3. José Miguel Contreras, Aprobada la fusión de Radio Nacional de España y Radiocadena Española, „El País”, Madrid, 20 lipca 1988, ISSN 1134-6582 [dostęp 2021-05-14] (hiszp.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]