RTVE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Radiotelevisión Española (RTVE)
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Siedziba

Prado del Rey, Pozuelo de Alarcón

Data założenia

1957

Forma prawna

spółka medialna

Prezes

Leopoldo González-Echenique

brak współrzędnych
Strona internetowa
Budynek telewizyjny w Prado del Rey, Pozuelo de Alarcón

Corporación de Radio y Televisión Española, S.A.[1], znana również jako Radiotelevisión Española (Korporacja Radia i Telewizji Hiszpańskiej S.A., Radiotelewizja Hiszpańska) lub pod skrótem RTVE – komitet radiotelewizyjny działający w Hiszpanii od roku 1957. W skład grupy RTVE wchodzą dwie korporacje: Televisión Española i Radio Nacional de España.

Nadawca objął w 2007 roku pośrednie zarządzanie hiszpańską publiczną usługą radiowo-telewizyjną, dawniej znaną jako Ente Público Radiotelevisión Española. RTVE jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

Kanały telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Własna usługa telewizyjna RTVE jest objęta działem Televisión Española (TVE). Wszystkie kanały TVE są nadawane w języku hiszpańskim, z wyjątkiem audycji w języku katalońskim w La 1 i La 2 na terytorium Katalonii produkowanych przez TVE Catalunya.

Logo Kanał i opis
La 1 (dawniej TVE1, La Primera): kanał o charakterze ogólnym, nadający głównie wiadomości, programy informacyjne, filmy dokumentalne, magazyny, seriale telewizyjne, filmy (zwłaszcza filmy hiszpańskie i amerykańskie) oraz niektóre zawody sportowe. Był to pierwszy kanał telewizyjny w Hiszpanii, a obecnie jest trzecim najczęściej oglądanym kanałem w kraju.
La 2 (dawniej TVE2, Segunda Cadena): nadaje głównie programy kulturalne, północnoamerykańskie seriale telewizyjne, filmy dokumentalne, filmy hiszpańskie i europejskie, wiadomości, debaty i musicale. Oferuje inne aspekty niż jego siostrzany kanał La 1.
24h: całodobowy kanał informacyjny utworzony w 1997 roku. Nadaje relacje informacyjne, debaty, analizy, wywiady, a także wiadomości. Był to pierwszy 24-godzinny kanał informacyjny w Hiszpanii.
Clan: kanał dla dzieci, ale oferuje również programy skierowane do nastolatków w godzinach wieczornych i powtarza treści z innych kanałów we wczesnych godzinach porannych.
Teledeporte: transmituje zawody sportowe, które nie mogą być transmitowane w La 1 i La 2 z powodu braku zainteresowania publiczności.
TVE Internacional: międzynarodowy kanał telewizyjny. Został utworzony w 1989 roku i nadaje treści TVE na całym świecie.
Star HD: Międzynarodowy kanał telewizyjny o tematyce rozrywkowej, nadawany drogą satelitarną do Ameryki Łacińskiej i Europy. Uruchomiony w 2016 roku.

Stacje radiowe[edytuj | edytuj kod]

Stacje radiowe RTVE podlegają oddziałowi Radio Nacional de España (RNE).

Logo Stacja i opis
Radio Nacional (dawniej Radio 1): ogólna stacja radiowa RTVE. Obejmuje głównie wiadomości i inne programy. Zaczął nadawać w 1937 roku.
Radio Clásica (dawniej Radio 2): nadaje głównie muzykę klasyczną. Rozpoczął nadawanie w 1965 roku.
Radio 3: nadaje programy kulturalne i alternatywne skierowane do nastolatków. Zaczął nadawać w 1979 roku.
Ràdio 4: stacja w języku katalońskim skierowana do osób mieszkających w Katalonii. Powstała w 1988 roku.
Radio 5 (dawniej Radio 5 Todo Noticias): 24-godzinna stacja radiowa. Zaczęła nadawać w 1994 roku.
Radio Exterior: międzynarodowa stacja nadawcza na falach krótkich, z widownią liczącą 80 milionów słuchaczy. Jest również nadawana przez DAB dla Hiszpanii i przez satelitę. Transmisje nadawane są w języku hiszpańskim, francuskim, arabskim, ladino, portugalskim, rosyjskim i angielskim.

Korporacja przyczyniła się do produkcji ponad 300 filmów, z których wiele otrzymało nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie. Od 1979 do 1987 roku druga sieć radiowa, znana jako Radiocadena Española była również częścią RTVE. Stacje RCE, w przeciwieństwie do RNE, wyświetlały reklamy[2]. RCE została połączona z RNE w 1989 roku[3].

Internet[edytuj | edytuj kod]

RTVE oferuje portal internetowy pod adresem rtve.es. Witryna jest zarządzana przez dział interaktywnych mediów RTVE (Interactivos RTVE) i umożliwia użytkownikom słuchanie i oglądanie transmisji na żywo ze stacji radiowych i telewizyjnych sieci. Portal zawiera również blogi i wiadomości. RTVE oferuje również platformę streamingową skierowaną do nastolatków, Playz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Noticias de última hora, programas y series de televisión, RTVE.es [dostęp 2020-11-24] (hiszp.).
  2. El País, Radiocadena Española y No-Do se integran en RTVE, „El País”, Madrid, 4 grudnia 1978, ISSN 1134-6582 [dostęp 2021-05-14] (hiszp.).
  3. José Miguel Contreras, Aprobada la fusión de Radio Nacional de España y Radiocadena Española, „El País”, Madrid, 20 lipca 1988, ISSN 1134-6582 [dostęp 2021-05-14] (hiszp.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]