rTorrent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
rTorrent
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Rakshasa (Jari Sundell)
System operacyjny System uniksopodobny
Aktualna wersja stabilna rTorrent – 0.9.2
libTorrent – 0.13.2
Licencja GPL
Rodzaj klient P2P
Strona internetowa

rTorrenttekstowy klient sieci BitTorrent na licencji GPL, rozwijany przez Jariego Sundella (pseudonim Rakshasa).

Został napisany w języku C++ z nastawieniem na wysoką wydajność i poprawny kod. Wykorzystuje bibliotekę libTorrent (własną, nie libtorrent z sourceforge) dla systemów uniksowych. Interfejs użytkownika jest napisany w oparciu o bibliotekę ncurses.

Własna biblioteka libTorrent różni się od innych wersji transmisją danych bezpośrednio między stronami pamięci zmapowanymi przez funkcję mmap() a stosem sieciowym. Na łączach o wysokiej przepustowości potrafi wysyłać dane kilkukrotnie szybciej niż oficjalny klient BitTorrent.

Pakiety rTorrenta są dostępne na różne dystrybucje Linuksa i Uniksa oraz można go uruchamiać i kompilować w prawie każdym systemie operacyjnym zgodnym z POSIX, takim jak na przykład FreeBSD.

Dzięki interfejsowi tekstowemu można używać go w programach typu screen i dtach. Obsługuje zachowywanie sesji i pozwala użytkownikom na dodawanie i usuwanie torrentów. Oferuje także częściowe ściąganie torrentów zawierających wiele plików. Od wersji 0.7.0 obsługuje także szyfrowanie[1]. rTorrent wspiera również rozproszone tablice mieszające[2] i super-seeding[3].

rTorrent może być obsługiwany przy pomocy XML-RPC[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]