RV Oceania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oceania
PZ 50
Ilustracja
Numer IMO 8304854
Call sign SQOC
Data oddania do eksploatacji 1985
Typ statek badawczy
Stocznia Stocznia Gdańska
Armator Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
Bandera  Polska
Port macierzysty Gdańsk
Liczba członków załogi 13
Liczba pasażerów 14
Długość całkowita (L) 48,9 m
Szerokość (B) 9 m
Zanurzenie (D) 3,8 m
Wysokość (H) 32 m
Prędkość maks. pod żaglami 6 w, na silniku 13,5 w
Dane napędu diesel 816 HP
Liczba śrub napędowych 1

RV Oceania, także SY Oceania – stalowy, trójmasztowy statek (żaglowiec) o ożaglowaniu skośnym (dawniej - o eksperymentalnym ożaglowaniu parawanowym o powierzchni – 430 m²) o powierzchni 280m², należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza.

Historia[edytuj]

Zbudowana w 1985 r. w Stoczni Gdańskiej dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, port macierzysty Gdańsk. Kadłub powstał na podstawie planów ORP "Iskra" i STS Pogoria. Nazwę statku zaproponował prof. chemii morza Leonard Falkowski.

Eksperymentalne ożaglowanie obsługiwane było hydraulicznie. Oryginalnie (powierzchnia żagli – 740 m²), na każdym maszcie znajdował się pojedynczy czworoboczny żagiel (fok, grot, bezan). Z tego powodu "Oceania" była klasyfikowana jako fregata. Po remoncie z ostatniego masztu została usunięta reja i zatem statek należałoby klasyfikować jako bark.

Zimą 2010/2011 zmieniono ożaglowanie. Zamiast żagli rejowych zainstalowano 3 sztaksle[1] - zatem obecnie jest to szkuner.

Rejsy[edytuj]

"Oceania" charakteryzuje się dużą dzielnością morską. Jej wyposażenie pozwala na żeglugę w prawie każdych warunkach. Zasięg statku jest nieograniczony a autonomia wynosi 30 dni. Każdego roku "Oceania" spędza 230-250 dni na morzu wykonując min. ekspedycję badawczą na morza północne i Spitsbergen (czerwiec-sierpień) oraz kilkanaście rejsów bałtyckich. W 1990 r. brała udział w "Tall Ships Races".

Badania[edytuj]

Jednostka posiada aparaturę umożliwiającą badania hydrograficzne, optyczne, akustyczne, aerozolu, chemiczne i biologiczne. W czasie wypraw realizuje się prawie wszystkie tematy i około 13 programów badawczych z zakresu oceanologii. Programy międzynarodowe realizowane na pokładzie "Oceanii" (wybrane):

 • ASOF-N (Arctic-Subarctic Ocean Flux)
 • BALTEX (Baltic Experiment)
 • BIODAFF (Biodiversity and Fluxes in Arctic Glaciated Fjords)
 • BOOS (Baltic Operational Oceanographic System)
 • DIAMIX (Diapyncal Mixing)

Do realizacji badań "Oceania" posiada:

 • Laboratoria (mokre, izotopowe, analityczne, rejestracji, komputerowe)
 • System bram i masztów hydraulicznych
 • Wyciągarki i windy pomiarowe (zasięg do 5000 m)
 • Żuraw hydrauliczny (max. 2 t)
 • Pontony robocze

Przypisy

 1. Tomasz Falba. Oceania pod nowymi żaglami. „Nasze Morze”, s. 78, 2011-03. Okrętownictwo i Żegluga Spółka z o.o.. ISSN 1895-481203 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj]