Raül Romeva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Raül Romeva
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 marca 1971
Madryt

Zawód, zajęcie

polityk

Alma Mater

Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie

Raül Romeva i Rueda (ur. 12 marca 1971 w Madrycie) – hiszpański i kataloński polityk, analityk, specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych, wykładowca akademicki oraz działacz społeczny, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość spędził w Caldas de Montbui. Uzyskał licencjat z dziedziny nauk ekonomicznych oraz doktorat ze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie, gdzie pracował jako wykładowca. Był analitykiem konfliktów zbrojnych i odbudowy powojennej w Centrum UNESCO w Katalonii, w organizacji pozarządowej Intermón Oxfam i w Escuela de Cultura de la Paz na macierzystym UAB. Pracował również jako konsultant ONZ.

W latach 1995–1996 był odpowiedzialny za program oświatowy i kulturę pokoju w UNESCO w Bośni i Hercegowinie, później pracował jako obserwator wyborczy OBWE w tym kraju (1996–1997).

Działał w Inicjatywie Zielonych dla Katalonii. W 2004 z listy lewicowej koalicji został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. W Strasburgu zajmował się m.in. walką z nielegalnym i legalnym handlem bronią przez państwa europejskie. Zasiadał w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wyborach w 2009 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2014 nie kandydował na kolejną kadencję.

W 2015 znalazł się wśród liderów niepodległościowej koalicji Junts pel Sí w wyborach regionalnych. Uzyskał wówczas mandat poselski do katalońskiego parlamentu (utrzymał go w 2017). W styczniu 2016 wszedł w skład rządu Carlesa Puigdemonta jako minister spraw zagranicznych i instytucjonalnych[1]. Gabinet ten został odwołany w październiku 2017 decyzją hiszpańskiego premiera. 2 listopada 2017 został tymczasowo aresztowany razem z grupą innych byłych ministrów katalońskich pod zarzutami m.in. wszczęcia buntu[2].

W październiku 2019 został uznany za winnego przestępstw związanych z buntem i sprzeniewierzeniem środków publicznych; skazano go na karę 12 lat pozbawienia wolności, orzekając też zakaz pełnienia funkcji publicznych[3]. W czerwcu 2021 socjalistyczny rząd Pedra Sáncheza (korzystający w parlamencie ze wsparcia katalońskich separatystów) podjął wzbudzającą kontrowersje decyzję o ułaskawieniu dziewięciu katalońskich polityków, w tym Raüla Romevę[4].

Mąż polityk Diany Riba i Giner.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Pau i seguretat a Europa: prevenció de conflictes armats a l’Europa de la postguerra freda (1997)
  • Bòsnia-Hercegovina: lliçons d’una guerra (1998)
  • Desarme y desarrollo: claves para armar conciencias (2000)
  • Bosnia en paz: lecciones, retos y oportunidades de una posguerra contemporánea (2003)
  • Guerra, posguerra y paz: pautas para el análisis y la intervención en contextos posbélicos o postacuerdo (2003)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Así será el primer Govern Puigdemont (hiszp.). lavanguardia.com, 9 stycznia 2016.
  2. Hiszpania: Zatrzymano ośmiu ministrów rządu Katalonii. Carles Puigdemont ścigany ENA. polskatimes.pl, 4 listopada 2017.
  3. Sam Jones: Violent clashes over Catalan separatist leaders' prison terms (ang.). theguardian.com, 14 października 2019.
  4. Spanish government pardons nine jailed Catalan leaders (ang.). theguardian.com, 22 czerwca 2021.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]