Raül Romeva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Raül Romeva
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1971
Madryt
Zawód polityk
Alma Mater Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie
Stanowisko poseł do Parlamentu Europejskiego

Raül Romeva i Rueda (ur. 12 marca 1971 w Madrycie) – hiszpański i kataloński analityk, specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych, wykładowca akademicki, działacz społeczny i polityczny, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo i młodość spędził w Caldas de Montbui. Uzyskał licencjat z dziedziny nauk ekonomicznych oraz doktorat ze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie, gdzie pracował jako wykładowca. Był analitykiem konfliktów zbrojnych i odbudowy powojennej w Centrum UNESCO w Katalonii, w organizacji pozarządowej Intermón Oxfam i w Szkole Kultury Pokoju (Escuela de Cultura de la Paz) na macierzystym UAB. Pracował również jako konsultant ONZ.

W latach 1995–1996 był odpowiedzialny za program oświatowy i kulturę pokoju w UNESCO w Bośni i Hercegowinie, później pracował jako obserwator wyborczy OBWE w tym kraju (1996–1997).

Działał w Inicjatywie Zielonych dla Katalonii (Iniciativa per Catalunya Verds). W 2004 z list koalicyjnych (Iniciativa Per Catalunya Verds – Esquerra Unida í Alternativa) został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. W Strasburgu zajmował się m.in. walką z nielegalnym i legalnym handlem bronią przez państwa europejskie. Zasiadał też w Komisji ds. Kobiet i Równouprawnienia. W wyborach w 2009 uzyskał reelekcję jako przedstawiciel koalicji wyborczej Inicjatywy Zielonych, Zjednoczonej Lewicy, Zjednoczonej Lewicy Katalonii (Esquerra Unida) i Lewicy (La Izquierda). W 2014 nie kandydował na kolejną kadencję. W 2015 stał na czele niepodległościowej koalicji w wyborach regionalnych.

Wybrane publikacje[edytuj]

  • Pau i seguretat a Europa: prevenció de conflictes armats a l’Europa de la postguerra freda (Centro UNESCO 1997)
  • Bòsnia-Hercegovina: lliçons d’una guerra (Centro UNESCO 1998)
  • Desarme y desarrollo: claves para armar conciencias (Intermón Oxfam 2000)
  • Bosnia en paz: lecciones, retos y oportunidades de una posguerra contemporánea (Catarata 2003)
  • Guerra, posguerra y paz: pautas para el análisis y la intervención en contextos posbélicos o postacuerdo (Icaria 2003)

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]