Ra’ananna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ra’ananna
‏רעננה‎
Ilustracja
Centrum handlowe w Ra’ananna
Herb
Herb
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Centralny

Burmistrz

Nahum Hofree

Powierzchnia

14,9 km²

Wysokość

40 m n.p.m.

Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość


73 100
4913 os./km²

Nr kierunkowy

+972 3

Kod pocztowy

43100, 43351

Położenie na mapie Dystryktu Centralnego
Mapa konturowa Dystryktu Centralnego, u góry znajduje się punkt z opisem „Ra’ananna”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ra’ananna”
Ziemia32°11′11″N 34°52′18″E/32,186389 34,871667
Strona internetowa
Otwarty Uniwersytet Izraela w Ra’ananna
Siedziba Amdocs w Ra’ananna
Park miejski w Ra’ananna

Ra’ananna (hebr. ‏רעננה‎) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.

Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Kefar Sawa i Herclijja, miasteczka Kefar Szemarjahu, moszawów Kefar Malal, Ramot ha-Szawim, Giwat Chen, Riszpon, Bene Cijjon, Bacra, Sede Warburg i Gan Chajjim, oraz kibucu Szefajim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1921 roku żydowska społeczność Ahuza Alef z Nowego Jorku (USA) zakupiła ziemię pod założenie osady rolniczej w Palestynie. 2 kwietnia 1922 pierwsza grupa czterech pionierów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady wraz z trzema wynajętymi robotnikami i dwoma uzbrojonymi strażnikami, rozbiła na tej ziemi namiot[1]. Nową osadę nazwano Ra’ananna, jednak arabscy sąsiedzi nazwali ją Americaya, ponieważ jej mieszkańcy mówili po angielsku i pochodzili z Ameryki. Ostatecznie osadnicy zdecydowali się na mówienie w języku hebrajskim.

W 1936 Ra’ananna otrzymała status samorządu lokalnego. W 1948 w miasteczku żyło już 300 mieszkańców. W Ra’ananna osiedliło się wielu imigrantów z Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej, nadając miastu niepowtarzalny klimat. W ostatnich latach osiedliło się tutaj także wielu imigrantów z Francji[2].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2008 roku w mieście żyło 73,1 tysiąca mieszkańców[3].

Populacja miasta pod względem wieku:

Wiek (w latach) Procent populacji w %
0-4 7,9%
5-9 7,5%
10-14 7,4%
15-19 7,8%
20-29 14,6%
30-44 19,3%
45-59 20,7%
ponad 60 14,8%

Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się 12 szkół podstawowych i 8 szkół średnich. Znajduje się tu także specjalny ośrodek do nauczania dzieci chorych na autyzm.

W północno-wschodniej części miasta jest siedziba Otwartego Uniwersytetu Izraela (hebr. האוניברסיטה הפתוחה), w którym studiuje około 39 tysięcy studentów[4].

Jest tutaj także centrum edukacji religijnej Chabad Ra’ananna[5].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Dom pamięci Yad Labanim Memorial Hall jest poświęcony pamięci izraelskich żołnierzy z miasta Ra’ananna, którzy zginęli podczas wojen prowadzonych przez Izrael. Ich imiona są wypisane w porządku chronologicznym na specjalnej pamiątkowej płycie. Dodatkowo, opisano historię życia i śmierci każdego z tych żołnierzy[6].

Miejski Dom Kultury posiada sale koncertowe oraz pomieszczenia do organizacji seminariów lub szkoleń. Liczne koncerty organizuje się w sali Audytorium Yad Labanim. W mieście jest także Muzeum Założycieli, przedstawiające historię powstania miasta[6].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Głównym klubem miasta jest piłkarski Hapoel Ra’ananna. W koszykówce jest drużyna Bene Ha-Szaron. Natomiast duża liczba imigrantów amerykańskich była powodem powstania klubu baseballu Ra’ananna Express.

Przy Parku Ra’ananna znajduje się miejski ośrodek sportowy z licznymi boiskami, kortami tenisowymi i innymi obiektami sportowymi.

Służba zdrowia[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się szpital Loewenstein

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W Ra’ananna swoje siedziby mają liczne spółki high-tech, w tym Amdocs, Hewlett-Packard, Texas Instruments, NICE Systems, Microsoft Israel oraz SAP.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W zachodniej części miasta znajduje się Park Ra’ananna, który jest największym parkiem na równinie Szaron. Park został utworzony jako miejsce odpoczynku mieszkańców Ra’ananna i atrakcja turystyczna dla przyjezdnych gości. Władze miejskie zainwestowały duże pieniądze w jego budowę i prace te nadal są kontynuowane. Jest tutaj piękne jezioro z dwoma fontannami umieszczonymi w jego środku. Wokół rozmieszczono liczne ogrody połączone z sobą zacienionymi alejkami i drogami rowerowymi. Pomiędzy nimi urządzono miejsca rekreacyjne, amfiteatr, obiekty sportowe, ogród zoologiczny i inne atrakcje.

Władze miasta[edytuj | edytuj kod]

Burmistrzowie Ra’ananny:

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy miasta przebiega droga ekspresowa nr 4 (ErezRosz ha-Nikra. Przez centrum miasta przebiega droga nr 541 , którą jadąc na południe dojeżdża się do miasta Herzlija oraz autostrad nr 2 (Tel Awiw-Hajfa) i nr 20 (Riszon Le-Cijon-Riszpon).

Ludzie związani z Ra’ananną[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Ludzie związani z Ra’ananną.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Raphael Patai: Encyclopedia of Zionism and Israel. New York: Herzl Press/McGraw-Hill, 1971, s. 17.
  2. Ra’anana's French revolution. [w:] The Jerusalem Post [on-line]. [dostęp 2009-01-07]. (ang.).
  3. Israel Central Bureau of Statistics. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2008-05-02]. (ang.).
  4. Open University of Israel. [w:] Open University of Israel [on-line]. [dostęp 2009-01-07]. (ang.).
  5. Chabad Ra’ananna. [w:] Chabad Centers [on-line]. [dostęp 2009-01-07]. (ang.).
  6. a b Community and Cultural Institutions. [w:] Ra’anana municipality [on-line]. [dostęp 2009-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 lipca 2011)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]