Grid (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Race Driver: GRID)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grid
Producent Codemasters Software
Wydawca Codemasters Software
Dystrybutor Codemasters Software
Seria gier TOCA Race Driver
Silnik Ego
Aktualna wersja 1.3
Data wydania 30 maja 2008
PL: 25 czerwca 2008
Gatunek symulator jazdy
Tryby gry gra jednoosobowa, wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 7+
ESRB: E
OFLC: G
Język polski, angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma PC, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo DS
Wymagania

Minimalne: procesor Pentium 4 lub odpowiednik AMD 3 GHz (obsługuje procesory wielordzeniowe); Pamięć RAM 1 GB; karta graficzna ATI Radeon X1600/nVidia GeForce 6800 256 MB RAM
Zalecane: procesor Intel Core 2 Duo 2,4 GHz (E4600) lub odpowiednik AMD; pamięć RAM 2 GB; karta graficzna ATI Radeon 2900/nVidia GeForce 8800 512 MB RAM
Pozostałe: miejsce na dysku twardym: 10 GB; system operacyjny Windows (XP, Vista).

Poprzednik Race Driver: Create and Race (2007)
Kontynuacja Grid 2 (2013)

Grid (wcześniej jako Race Driver: Grid stylizowana na Race Driver: GRID, zapowiedziana jako Race Driver One) – szósta część serii symulatorów jazdy ToCA Race Driver wyprodukowana przez firmę Codemasters i wydana 30 maja 2008 roku na platformy PC, Xbox 360 i Sony PlayStation 3 oraz 25 lipca 2008 roku na Nintendo DS. W grze można brać udział w wyścigach m.in. Formuły 3, Le Mans, Driftu japońskiego, samochodów seryjnych, tuningowanych i innych. Gra została uznana przez polskie czasopisma za jedną z najlepszych gier wyścigowych, jakie zostały wydane (ocena w CD-Action: 10/10, w Click! – 6-/6).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W Grid gracz wciela się w młodego kierowcę, którego celem jest zostanie najlepszym kierowcą wyścigowym (stąd tytuł Race Driver). Początkowo gra on w różnych teamach, później jednak ma tyle pieniędzy by założyć swój własny. W grze pomagają mu mechanik i pani manager, a także później wynajęty drugi kierowca.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze znajdują się 3 tryby gry:

  • Grid World (kariera) – w tym trybie początkowo jeździ się na zlecenie różnych zespołów, którzy na konkretnych warunków dają graczowi ich pojazd. Po zdobyciu określonej ilości pieniędzy zakłada się własny, w którym można brać udział w wyścigach. Za wygrane zawody dostaje się pieniądze, które są niezbędne do kupowania nowych samochodów) oraz reputację, która pozwala zdobywać różne licencje na branie udziału w wyścigach dla bardziej zaawansowanych kierowców (zdobyta reputacja jest głównym wyznacznikiem poziomu kierowców i dzięki niemu zajmuje się coraz wyższe pozycje w rankingu światowym). Zawody dzielą się na trzy grupy:
    • Japońskie – głównie tutaj odbywają się zawody w driftowaniu. Pojawiają się także wyścigi w krętych kanionach.
    • Amerykańskie – wyścigi odbywają się m.in. w kategorii muscle. Większość wyścigów odbywa się na ulicznych trasach.
    • Europejskie – gracz ma możliwość udziału w tzw. wyścigach „Open Wheel”, a także ścigać się na trasach wewnątrz różnych europejskich miast.

Licencje kierowcy natomiast dzielą się na 3 kategorie: „A” (dla początkujących), „B” (dla średnio-zaawansowanych) i „C” (dla ekspertów). Po zdobyciu miliona punktów globalnej reputacji, odblokowana zostaje nowa klasa wyścigów ogólnoświatowych, zwana „Global”.

Prócz trybu kariery gracz może zagrać w pozostałe dwa tryby bez względu na poziom postępu gry:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]